Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Висновки до першого питання




Зазначені у питанні поняття відрізняються за своєю сутністю; у державі сьогодні ведеться мовна політика, спрямована на вільне функціонування української мови як національної, активне впровадження її у професійній сфері.

II. ОСНОВНІ ФУНКЦІЇ МОВИ

Мова є системою знаків, матеріальних за своєю природою і соціальних за змістом та функціями. Кожен елемент мови має свою значимість лише в єдності та взаємозв’язку з іншими елементами.

Проте мова є не тільки і не стільки засіб спілкування, а й інтегратор і природний резервуар інформації про світ, про свій народ, його досягнення в науці, техніці, культурі тощо.

Саме національна мова, зокрема фахова, найбільше репрезентує народ перед світом через його досягнення в науці й техніці. Мова віддзеркалює загальний рівень культури (в тому числі й професійної) людини. І тому важко уявити собі ані гуманітарну, ані технічну освіту без культури мови. Вважається нормальним, коли мовець володіє 1% словника іноземної мови, а рідної – не менше, як 10%.

Своєрідність мови як суспільного явища полягає в тому, що:

1) на відміну від минущих явищ суспільного життя мова споконвічна і буде існувати доти, поки існує суспільство. Так, скажімо, не завжди існували такі суспільні інститути, як сім’я, держава, класи, гроші, наука, релігія, право, а мова існує стільки, скільки існує суспільство;

2) мова обслуговує усі сфери людської діяльності, вона невіддільна від будь-яких явищ суспільного життя: організації праці, управління суспільним виробництвом, діяльності наукових закладів й організацій культури, здійснення процесу освіти й виховання, розвитку художньої літератури, науки, зміни соціальної та особистої психології.

3) мова відображає суспільну свідомість - ідеологію, політику, право, мораль, науку, мистецтво, релігію тощо.

Те, що будь-яка мова є системою, відкрили великі вчені: росіянин і поляк Іван (Ян) Олександрович Бодуен де Куртене (кінець 19 ст.) та швейцарський вчений Фердинанд де Соссюр (поч. 20 ст.). Особливу роль в обґрунтуванні системного підходу до мови відіграли праці українського мовознавця О.О.Потебні.

Мова – це система систем, які взаємозумовлені й пов’язані в одне ціле: зміна в будь-якій із цих систем викликає зміни в інших системах. Українська мова – це відкрита, динамічна, гетерогенна, матеріальна, функціональна система. Поняття системи ґрунтується на взаємозалежності її елементів.

Структура мови – це спосіб, характер, механізм зв’язку її підсистем у певну систему. Мовна система не є однорідною, тобто вона має складну структуру, оскільки складається з більш часткових систем (рівнів, ярусів, підсистем).

Модель української мови як макромеханізму умовно й спрощено можна представити як систему підсистем: фонетика, морфеміка, словотвір, морфологія і синтаксис, лексика й фразеологія.

Мова – явище водночас індивідуальне й соціальне: вона обслуговує і кожну окрему людину, й усе суспільство. Завдяки цьому вона виконує важливі суспільні й державні функції. Серед них для суспільства важливі три:

Äінтегруюча – мова об’єднує людей, створює в них відчуття групової єдності й, отже, сприяє перетворенню населення в суспільство;

Äорганізуюча – мова виступає засобом планування, мобілізації зусиль, адекватної передачі волі від одних структур суспільства до інших;

Äрегулююча – мова забезпечує „здатність підтримувати й відтворювати високу інтенсивність внутрішніх зв’язків”, якими поширюються інтелектуальні й моральні імпульси, що пронизують суспільство[1].

Про те, що мова є суспільним явищем, свідчать ще й такі її функції, що виявляють її сутність, призначення, дію. Вони є тими характеристиками, без яких мова не була б сама собою.

Найголовніші (первинні) функції

Äкомунікативна – мова як засіб спілкування;

Äкогнітивна – мова як засіб мислення і пізнання (її ще називають пізнавальною, гносеологічною, мислетворчою);

Äемотивна – мова як засіб вираження почуттів, емоцій;

Äметамовн а – мова як засіб дослідження й опису мови в термінах самої мови.

Похідні (вторинні) функції

Äфатична (пов’язана з комунікативною) – мова як засіб встановлення контакту;

Äконативна - мова як засіб засвоєння;

Äволюнтативна (пов’язана з комунікативною) - мова як засіб волевиявлення, впливу;

Ä історико - культурна (пов’язана з когнітивною) - мова як засіб збереження всього того, що виробила нація за всю свою історію в духовній сфері – національної самосвідомості, культури, історії тощо;

Äрепрезентативна, або номінативна (співвідноситься з когнітивною) – функція позначення світу речей;

Äреферентна (пов’язана з комунікативною) – мова як засіб позначення предметів та явищ зовнішнього світу і свідомості;

Äпрагматична (пов’язана з комунікативною) – функція, яка вказує на ставлення мовця до висловлення;

Äпоетична, або естетична (співвідноситься з емотивною) – мова як засіб вираження і виховання прекрасного.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 499 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Логика может привести Вас от пункта А к пункту Б, а воображение — куда угодно © Альберт Эйнштейн
==> читать все изречения...

2223 - | 2152 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.