Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Локальні та регіональні конфлікти та проблеми їх вирішення




ХХ століття було самим руйнівним і кровопролитним в історії людства. Перша і друга світові війни забрали мільйони людських життів. Не менш складним став період «холодної війни». Для порівняння в період з 1945 р. по 1988 рр. в світі відбулося 170 великих регіональних конфліктів, тоді яку попередні шістдесят років — з 1898 р. по 1945 р. лише 116 воєн і конфліктів, тобто на третину менше.

У регіональні й локальні конфлікти XX століття в тій або іншій формі були втягнуті всі великі держави, які безпосередньо брали участь в бойових діях майже у 100 конфліктах. Карибська криза, коли США і СРСР погрожували один одному застосуванням ядерної зброї, взагалі мала шанси перерости в останню третю світову війну. У другій половині 60-х років кількість регіональних конфліктів досягла такого масштабу, що виникла небезпека глобального військового хаосу. Цьому значною мірою сприяла «гонка озброєнь».

Новим викликом глобальної стабільності і безпеки після закінчення «холодної війни» і розпаду Радянського Союзу став розвиток кризових ситуацій на регіональному і внутрідержавному (локальних) рівнях. Лише на території Радянського Союзу у 1991 року було зафіксовано 76 етно-територіальних суперечок, за рік вже на пострадянському просторі ця кількість зросла до 180. З кінця 80-х років на території колишнього Союзу зафіксовано п'ять «етнічних» воєн, в яких були задіяні регулярні війська й важка зброя (Карабаський, Абхазький, Південно-осетинський, Придністровський і Чеченський конфлікти), атакож близько 20 короткочасних озброєних зіткнень, жертвами яких стало й мирного населення. Це Ферганський, Ошський, осетино-інгушський конфлікти, атакож Бакинський і Сумгаїтський погроми. Чисельність убитих в цих конфліктах за оцінками експертів становить біля 100 тисяч чоловік.

За географічними масштабами міжнародні конфлікти поділяють на локальні,регіональні та глобальні.

Локальні конфлікти виникають у прикордонних районах суміжних держав (Індо-Пакистанський конфлікт чи Іраксько-Іранська війна), в окремих невеликих географічних пунктах щодо приналежності останніх (конфлікт між Великобританією та Аргентиною за Фолклендські (Мальвінські) острови), а також на невеликих територіях двох або кількох конфліктуючих сторін (арабо-ізраїльські війни 50-70-х років XX століття). У локальні конфлікти здебільшого не залучаються великі за обсягом ресурси. Водночас, у разі їх виникнення в прикордонних районах держав то, як правило вони мають затяжний характер. їх найбільшою загрозою є те, що вони за певних умов можуть перетворюватися нарегіональні й, навіть, глобальні.

Регіональні конфлікти охоплюють або весь регіон, або більшість країн, розташованих в ньому. їх виникнення може бути спровоковане локальним конфліктом, коли в нього втягуються треті держави, як наприклад Центральноамериканський 1970- 1980-х років, у який в той чи інший спосіб втягнулись всі держави регіону, а також опосередковано США, СРСР та Куба. Ще однією причиною може стати формування між державами певного регіону протиборствуючих коаліцій.

І нарешті глобальні конфлікти, а це по-суті є світові війни, розповсюджуються безпосередньо чи опосередковано на всі країни світу. В ці конфлікти залучаються сухопутні, морські та океанічні території, площа яких може становити мільйони квадратних кілометрів.

Нині чи не головним силовим рухом глобальної конкуренції є розуміння нестачі природних ресурсів. Останні прогнози вчених свідчать, що 2012 рік може стати початком енергетичного Армагеддону, періоду, коли всі види вуглеводневої сировини почнуть один за іншим вичерпуватися. Тому питання стабільності в регіонах, де зосереджені найбільші природні ресурси є питанням безпеки для нашої цивілізації в цілому.

Нафта є й залишається у найближчому основою безпеки та процвітання держав світу, а боротьба за доступ до неї і шляхів її транспортування буде характерною ознакою і нинішнього століття. Нестабільність, аж до виникнення збройних конфліктів, у таких нафтоносних і нафто-транзитних регіонах, як Ближній Схід (Ірак, Кувейт), Північний Кавказ (Чечня, Дагестан), Закавказзя (Нагірний Карабах, Абхазія) й інші, націоналізм, екстремізм в нафтовидобувних країнах (Іран, Ірак, Лівія) становить насправді велику небезпеку для людської цивілізації життя якої повністю пов'язано з наявністю необхідних ресурсів.

Зони неврегульованих військових конфліктів стають й розсадником тероризму в його різноманітних проявах. Тероризм у сучасних умовах як політичний чинник ризику з національного рівня досяг не тільки регіонального, але і глобального рівня. Й стає особливо небезпечним з намаганнями достатися до найновітніших військових технологій та зброї масового знищення. Діяльність тієї ж Аль-Каїди, яка вільготно почувала себе на теренах Афганістану разом з режимом Талібан, якому, до речі, надавала не лише фінансову, а й ідеологічну підтримку, яскраво показала, що ми живемо в кришталевому світі. Водночас, потоки біженців тапереміщених осіб, які тікають з територій обхоплених збройним конфліктом, разом є мігрантами з ісламського світу до Заходу і Америки є шляхами для пересування терористів фактично по всьому світу.

Регіональні й локальні конфлікти є зонами неконтрольованого розповсюдження звичайно зброї. Яскравими прикладами є локальні конфлікти Закавказзя — Чечня, Абхазія, Нагірний Карабах та Придністров'я, звідки зброя потрапляла фактично на всю територію колишнього Радянського Союзу та Східної Європи. Те ж саме можна сказати й про наркотики та торгівлю людьми.

За даними управління ООН по контролю за наркотиками і попередженню злочинів у 2007 році виробництва опіуму в Афганістані досягнуло 93% світового. Площа посівів опійного маку в Афганістані складає 193 тис. га, що на 17% вище за рівень, зафіксований в 2006 році. Близько 3,3 млн. з 25 млн. жителів Афганістану залучено у виробництво наркотиків. Очікується, що в 2007 році в Афганістані буде вироблено 8,2 тис. тонн опіуму. Його шлях, передусім, лежить в більш благополучні країни, в тому числі через Україну, на Захід.

Ще один прибутковий вид діяльності, тісно пов'язаний з гарячими точками — торгівля людьми. Увага світової спільноти до цієї проблеми загострилася у зв'язку з проблемами Придністров'я та конфліктом на Балканах. Причому найбільше в контексті транзитних територій, через які до покупців «живого товару» з територій з соціально-економічними кризами, в тому числі й України, вивозилися не лише жінки і чоловіки, а й діти.

Розглядаючи регіональні та локальні конфлікти, як загрозу для кожної країни, не можна оминути економічної складової. Взяти хоча б те, як вплинув конфлікт на Балканах на зміну вантажопотоків, спрямованих до Європи. Дунай є головною водною транспортною артерією континенту. Ним проходять сотні тисяч вантажних і пасажирських кораблів за рік до придунайських держав (Австрії, Болгарії, Угорщини, Німеччини, Румунії, Словаччини, України), здійснюються транзитні перевезення до інших країн. Крім того, Дунай є частиною наскрізної воднотранспортної магістралі Рейн-Майн-Дунай Через канали Марна-Рейн і Рона-Рейн, здійснюється вихід до річкової системи Франції, її портів на середземноморському й атлантичному узбережжі. Зруйновані мости через Дунай блокували водні перевезення цим найважливішим міжнародним шляхом. Збитки лише України становили понад 1,2 млн. США доларів, Австрії — приблизно 0,4 млн. доларів США.

Регіональні конфлікти мають у своєму підґрунті суперечності регіонального масштабу, але їх політичні й економічні наслідки відчуває не лише певна країна чи регіон, де вони спалахують, а й багато інших країн світу. Проблема регіональних конфліктів є клубком важко-вирішуваних питань, що мають життєво важливе значення для безпеки всіх регіонів планети. За підрахунками дослідників Weslean College (Веслін коледжу), щороку відбувається 40-100 збройних конфліктів, здебільшого, це партизанські війни.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 2336 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Своим успехом я обязана тому, что никогда не оправдывалась и не принимала оправданий от других. © Флоренс Найтингейл
==> читать все изречения...

2399 - | 2213 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.