Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Стан освіти в Україні і проблеми її модернізації




Система освіти в Україні переживає радикальні зміни, які торкаються всіх її елементів і ланок. Поруч з традиційною школою з'явились ліцеї, гімназії, коледжі, школи і класи з поглибленим вивченням предметів, профільні класи і т.д. Паралельно з системою безкоштовної освіти існує платна (комерційна) освіта у всіх ланках – від дитячих садків до університетів.

Змінюється система відносин між інститутом освіти і церквою, яка розвиває свої семінарії, відкриває богословські факультети та університети, недільні школи тощо.

Ще на початку 90-х рр. XX ст. в монолітній системі державної освіти України виникли окремі недержавні (приватні) навчальні заклади, які значно розширюють можливості вибору варіативних форм освіти. На сьогодні частка недержавного сектору освіти України становить приблизно 17%.

Необхідність і можливість появи приватних навчальних закладів на початку 90-х рр. XX ст. в Україні обумовили такі фактори:

– надання особистості права на варіантність вибору в отриманні освіти і кваліфікації відповідно до власних нахилів і інтересів;

– неможливість для держави забезпечувати зростаючі потреби населення в отриманні освіти з причини обмеженості бюджетних джерел фінансування;

– необхідність удосконалення існуючої мережі навчальних закладів у різних регіонах;

– зміна ринкового попиту на окремі спеціальності, напрями освіти і види освітніх послуг;

– входження закладів освіти в систему ринкових відносин, коли освітні послуги стають товаром на ринку послуг;

– необхідність надання матеріальної підтримки науково-педагогічному персоналу закладів освіти з метою запобігання відтоку кадрів за межі освітньої системи.

Ключовим елементом розвитку освіти України в XXI ст. є розробка національної концепції освіти. Вона має включати систему взаємопов'язаних принципів розвитку на найближчі 20-30 років початкової і середньої освіти, професійної підготовки, розвитку вищої школи, системи підготовки наукових кадрів з відповідними організаційно-правовими формами установ і організацій. Розробка саме такої концепції, визначення пріоритетів і напрямків діяльності окремих підсистем та контроль за забезпеченням конституційних прав громадян України на отримання освітніх і наукових послуг має бути, на думку спеціалістів, головною формою державного регулювання системи освіти і науки.

Основними напрямками модернізації вітчизняної, в тому числі й вищої освіти у XXI ст. є такі:

– реальне фінансування освіти, науки і культури в розмірі не нижчому від 5% внутрішньо валового продукту, податкове стимулювання підприємств і фізичних осіб до благодійництва в гуманітарній сфері;

– розробка системи конкурсного фінансування гуманітарних програм;

– гарантії безкоштовної середньої освіти та рівних умов здобуття вищої освіти за рахунок держбюджету і безвідсоткового кредитування молоді, яка прагне й спроможна вчитись;

– фінансово забезпечене державне замовлення на підготовку спеціалістів та гарантії їхнього працевлаштування;

– розміри оплати праці та пенсій вчителям, викладачам вузів, науковцям і працівникам культури на рівні державних службовців;

– оптимізація мережі та спеціалізації навчальних закладів;

– вдосконалення державних стандартів підготовки студентів, наукових і педагогічних кадрів;

– визначення державних гарантій здобуття освіти, форм працевлаштування;

– оптимізація кількості, регіональної структури, організаційних форм і типів закладів освіти;

– оптимізація контингенту студентів за формами і напрямами підготовки;

– вирішення проблеми спеціалізації та універсалізації закладів освіти;

– реальне забезпечення ступеневої підготовки фахівців і можливості продовження навчання в інших закладах освіти відповідно до одержаного диплома;

– вдосконалення взаємодії вищих закладів освіти з міністерством;

– вдосконалення організаційної структури та управління закладами освіти: поєднання централізації, децентралізації та колегіальності управління;

– розробка рейтингової оцінки вищих закладів освіти за рівнем підготовки фахівців;

– розробка механізмів реорганізації вищих закладів освіти;

– перехід від підтримуючих та репродуктивних форм освіти до інноваційних;

– розробка механізмів швидкого реагування вищої школи на потреби суспільства щодо форм, змісту, характеру та якості підготовки кадрів;

– відповідність вищої школи сучасним вимогам за рівнем матеріальної бази, науково-педагогічних кадрів, бібліотечного фонду, соціальної інфраструктури тощо;

– широке запровадження і використання в навчальному процесі інформаційних технологій;

– розробка механізмів запровадження наукових досліджень на практиці, їх відповідність реальним потребам економіки та суспільства;

– взаємозв'язок систем, якості навчання та рівня підготовки в середній, професійній та вищій школі; забезпечення безперервної освіти;

– підвищення ролі та авторитету вчителів та викладачів у суспільстві;

– стимулювання мотиваційних чинників здобуття вищої освіти, підвищення наукового та професійного рівня;

– забезпечення безперервної системи підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів;

– орієнтація на новітні науково-місткі та інформаційні технології;

– запровадження нових методів, форм і технологій навчання;

– поглиблення взаємозв'язку теоретичної, фахової і практичної підготовки студентів;

– розширення можливостей для студентів паралельного здобуття другої вищої освіти;

– підготовка нових підручників і навчальних посібників;

– створення в навчальних закладах відповідного культурного та інтелектуального середовища;

– оцінювання потреби у фахівцях з вищою освітою, платоспроможного попиту на послуги вищої школи;

– забезпечення культурного та освітнього розвитку особистості на основі широкої доступності вищої освіти;

– забезпечення конкуренції між закладами освіти за рівнем кадрів, матеріальної бази, підготовки кадрів;

– розробка і введення системи забезпечення якості освіти та її конкурентоспроможності на світовому ринку експорту освіти.

За розв'язанням цих проблем – майбутнє освіти в Україні. Необхідно сприйняти модернізацію та адаптацію освіти до нових ринкових умов як складну соціокультурну дію, що вимагає впровадження особливої політики, державної та громадської підтримки, програмування новацій, соціальних проектів, експериментів у цілому комплексі безпосередніх соціальних дій.

 

На функціонування освіти як системи значний вплив здійснюють такі сфери суспільного життя:

Економіка визначає матеріальну базу сфери освіти, обумовлює її зміст в плані структури дисциплін, спектра спеціальностей і професій.

Політична сфера також здійснює найбезпосередніший вплив на систему освіти. В залежності від того, демократичний режим у суспільстві чи тоталітарний, відкрите суспільство чи закрите, формуються і відповідна структура і зміст системи освіти.

Соціокультурна сфера як на макро і так і на мікрорівні також впливає на всю систему освіти. Тут мова йде про релігійні і моральні цінності суспільства і сім'ї, традиції, приналежності до тієї чи іншої верстви і групи іт.д.

В той же час освіта – автономна система, має відносну самостійність. Вона здатна активно впливати на функціонування і розвиток суспільства. Від рівня освіти безпосередньо залежить якість трудових ресурсів, а отже, і стан економіки суспільства. Саме модернізуючи систему освіти, Японія змогла досягнути якісного прориву в економічній сфері.

Система освіти, формуючи громадянина, тим самим здійснює вплив на політичну сферу суспільного життя. Зрозуміло, освіта через культурно-виховну функцію впливає на духовне життя суспільства, є одним із факторів прогресу культури.

 

 

ЛІТЕРАТУРА

 

1. Баранівський А.О. Соціологія. Курс лекцій. – К.: Центр навч. літератури, 2005. – 328 с. (С. 246-263).

2. Дворецька Г.В. Соціологія: Навч. посібник. – Вид. 2-ге, перероб. і доп. – К.: КНЕУ, 2002. – 472 с. (С. 254-270).

3. Лукашевич М.П., Туленков М.В. Соціологія. Загальний курс: Підручник. – К.: Каравела, 2004. – 456 с. (С. 373-388).

4. Пилипенко В.Є., Вишняк О.І. Спеціальні та галузеві соціології: навч. посібник. – К.: Каравела, 2003. – 304 с. (С. 107-120).

5. Примуш М.В. Загальна соціологія. Навч. посібник. – К.: ВД «Професіонал», 2004. – 592 с. (С. 480-498).

6. Сірий Є.В. Соціологія: загальна теорія, історія розвитку, спеціальні та галузеві теорії / Навч. посібник. – К.: Атіка, 2004. – 480 с. (С. 410-419).

7. Соціологія: курс лекцій. Навч. посібник для студентів вищих навч. закладів / За ред. В.М.Пічі. 3-тє видання, стереотипне. Львів: «Новий світ-2000», 2003. – 312 с. (С. 207-227).

8. Соціологія: Підручник / За заг. редакцією проф. Андрущенка, проф. М.Горлача. – Харків–Київ, 1998. – 624 с. (С. 477-508).

9. Соціологія: Підручник для студентів вищих навч. закладів / За ред. В.Г.Городяненка. – К.: «Академія», 2003. – 560 с. (С. 378-392).

10. Соціологія: терміни, поняття, персоналії. Навчальний словник-довідник. Укладачі В.М.Піча, Ю.В.Піча, Н.М.Хома та ін. / За заг. ред. В.М.Пічі. – К.: «Каравела», Львів: «Новий світ 2000», 2002. – 480 с.

11. Соціологія культури: Навч. посібник // О.М.Семашко, В.М.Піча, О.І.Погорілий та ін.; за ред. О.М.Семашка, В.М.Пічі. – К: «Каравела», Львів «Новий світ-2000», 2002. – 334 с. (С. 172-187).

12. Юрій М.Ф. Соціологія: підручник для студентів вищих навч. закладів. – К.: Дакор, 2004. – 552 с. (С. 406-419).

 

 

ТЕМА 9

 

МЕТОДИКА КОНКРЕТНО-СОЦІОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

 

 

1. Функції, етапи і типи конкретних соціологічних досліджень

2. Програма соціологічного дослідження

3. Вибірка в соціологічному дослідженні

4. Основні методи конкретно-соціологічного дослідження

5. Анкетування і його технічний інструментарій

6. Соціометричне опитування

7. Методи аналізу документів

8. Соціологічне спостереження

9. Обробка та аналіз соціальної інформації

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-22; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 389 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Не будет большим злом, если студент впадет в заблуждение; если же ошибаются великие умы, мир дорого оплачивает их ошибки. © Никола Тесла
==> читать все изречения...

2575 - | 2263 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.