Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Глобальна криза освіти і шляхи виходу з неї




Сучасні соціологи звертають увагу на перебіг в останній чверті XX ст. глобальної кризи освіти і прагнуть виявити основні шляхи її подолання. Вказується, зокрема, на такі ознаки кризи глобальної кризи освіти:

– зростання "функціональної неосвіченості" у світі, яка охоплює 1 млрд. чоловік;

– розрив між освітою та культурою;

– відставання освіти від науки;

– збереження застарілих освітянських систем, що обумовлює зниження якості освіти;

– послаблення впливу освіти на соціалізацію молоді;

– зростаюча диспропорція між потенціями людської культури, досягненнями суспільства і культури мас;

– низький коефіцієнт корисної дії використання людством своїх могутніх ресурсів, наукових відкриттів, нових технологій, інформаційних систем;

– постійно зростаючий розрив між вищими досягненнями, професійною майстерністю окремих видатних особистостей і діями в цій галузі основної маси працівників та ін.

Слід відмітити, що й Україна не запобігла освітянській кризі, наслідуючи як набутки й досягнення, так й невирішені проблеми й суперечності радянської системи навчання і виховання. Освітянська криза у нашій державі була зумовлена не тільки глобальними, а й деякими національними факторами.

Фактори кризи освіти в Україні:

– крах головних принципів та догм радянської освіти, спричинений падінням минулої політико-ідеологічної системи;

– одержавлення та бюрократизація освітянської системи;

– викривлення цілеспрямованості та соціальних функцій школи;

– залишковий принцип фінансування освіти і культури;

– відсутність нових моделей освіти, наукової та формальної альтернативи;

– соціальний та етичний розрив між викладацьким корпусом, студентами та учнями;

– зниження соціального престижу освіченості й інтелекту у кризовому соціумі, яким залишається українське суспільство.

Спроби подолання кризи освіти в нашій державі сконцентровані у Державній національній програмі "Україна XXI століття: стратегія освіти", що визначила інноваційні цілі, напрями й антикризові завдання модернізації національної освіти. Цей комплекс дій та заходів концептуально відповідає світовій практиці, що понад 10-15 років впроваджує реформацію освітянських систем, як найважливіший засіб подолання глобальної кризи: міжнародні проекти "Освіта для 2000року" (ФРН); "Освіта американців для XXI сторіччя" та "Нація у небезпеці" (США); "Освіта майбутнього" (Франція); "Модель освіти для XXI ст." (Японія) та ін.

Серед шляхів, що характеризують вихід освіти із кризи, спеціалісти називають такі:

– Демократизація всієї системи навчання і виховання та інституційної структури освіти шляхом залучення до загальнолюдських цінностей та дійсна реалізація прав особистості.

– Структурне оновлення: демонополізація та роздержавлення монопольних систем освіти; формування альтернативного (позабюджетного) сектора та передумов "вільного освітянського середовища"; диверсифікація (вертикальна та горизонтальна) освітніх систем.

– Прагнення змістовно оновити освіту підвищенням фундаменталізації, гуманізації та гуманітаризації, посиленням екологічного й психологічного компоненту в освіті, впровадженням комплексної інформації.

– Використання провідних, найновітніших технологій навчання, що насамперед розвивають методологію пізнання, саморефлексію та мотивують подальше і поглиблене навчання.

– Інтеграція та глобалізація освіти як на національному, так і на світовому рівні. Збільшується міжнародна освітня мобільність, йдеться про сумісність різних форм і систем навчання, що гарантує, з одного боку, його спадкоємність, а з другого – найефективніші комплексні рішення інформаційно-методичного забезпечення.

– Розвиток освіти за принципом безперервності, створення єдиної системи неперервної освіти, що становитиме органічний комплекс державних і громадських (приватних) освітніх установ, який забезпечить організаційну єдність додержання змістових стандартів в освіті, буде здатний відтворювати інтелектуальний потенціал та духовність суспільства у всьому розмаїтті громадських потреб.

Спеціалісти вважають, що в сучасній Україні реалізація наведених провідних тенденцій поки що гальмується дією визначальних об'єктивних і суб'єктивних факторів.

Фактори, що гальмують антикризову діяльність в Україні:

– катастрофічне матеріальне та фінансове становище освітніх установ на фоні загальної соціальної кризи в державі;

– втрата інтелектуалів та загальної якості кадрового потенціалу викладацького корпусу української освіти, спричинене дією розбійницьких законів ринку епохи "початкового нагромадження капіталу";

– нерозвиненість соціологічних механізмів та правового забезпечення самоспішності, ініціативи й експериментування в освіті;

– слабкість альтернативного сектора освіти як в організаційних формах та стабільності, так і в якості набуття державних освітніх стандартів;

– відсутність у навчальних закладів свободи, необхідної для реалізації власних моделей підготовки фахівців, систем оплати праці тощо.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-22; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 887 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Настоящая ответственность бывает только личной. © Фазиль Искандер
==> читать все изречения...

2343 - | 2066 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.