Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема 15. Конституційно-правові основи організації системи органів державної влади в Україні




Мета заняття – опанування здобувача вищої освітими теоретичними знаннями про поняття та юридичну природу державної влади як інституту конституційного права, відмежування державної влади від інших різновидів публічної влади, а також про орган держави, його ознаки та конституційний статус.

Кількість годин – 2.

Питання для самостійного опрацювання Методичні рекомендації для підготовки питань для самостійного опрацювання
Характеристика конституційних основ державної влади, відмежування державної влади від інших різновидів публічної влади, а також про орган держави, його ознаки та конституційний статус. Орієнтовний план 1. Державна влада як інститут конституційного права: поняття та юридична природа 2. Поняття та ознаки державного органу України і його конституційний статус 3. Принципи організації і діяльності державних органів Питання державної влади завжди були однією з найважливіших складових конституційного права. Державна влада – це легітимне офіційне волевиявлення держави, її органів і посадових осіб щодо здійснення їх функцій і повноважень шляхом прийняття і реалізації правових актів в порядку, передбаченому Конституцією і законами. За своєю суттю державна влада – це легітимне офіційне волевиявлення держави, її органів і посадових осіб, що являє собою здійснення влади народу, вид суспільної політичної влади. За своїм змістом державна влада являє собою здійснення функцій суспільства і держави в межах наданих повноважень. За формою державна влада – це прийняття і реалізація правових актів в порядку, передбаченому Конституцією і законами. Саме державна влада через свої формальні акти в умовах цивілізації надає нормам і принципам позитивного права властивості загальнообов’язковості, можливість суворої юридичної визначеності змісту регулювання, і саме державна влада наділяє необхідними повноваженнями і належними засобами впливу правоохоронні установи, органи юрисдикції визначає підстави і порядок їх діяльності, що й гарантує певним чином реалізацію юридичних приписів.  
Орієнтовний план 1. Система органів державної влади 2. Поняття органу держави, його ознаки та конституційний статус 3. Класифікація органів державної влади в Україні та їх види. Конституційно-правовий інститут державної влади є складною системою, що формується з багатьох взаємодіючих частин і елементів, які характеризують внутрішню структуру інституту державної влади і вирізняють його серед інших конституційних інститутів. З урахуванням принципу поділу влади можна виділити три елементи державної влади, що іменуються гілками влади. Така структура можлива лише за умови дії принципу поділу влади.  

Теми рефератів

1. Основні функції Української держави.

2. Конституційно-правове регулювання державного механізму в демократичних країнах.

3. Організаційно-правові основи функціонування державної влади за Конституцією України.

4. Конституційні засади побудови державних органів в Україні.

5. Принципи організації і діяльності органів державної влади в Україні.

6. Завдання і функції державних органів.

7. Демократизація організації і діяльності державного апарату

Аналітично-понятійне завдання

(завдання для ділових ігор, що проводяться за типом «снігової лавини»):

1. Проаналізувати і співставити поняття: «орган держави» і «орган державної влади».

2. Як співвідносяться поняття «орган державної влади» та «орган публічної влади»?

3. Як співвідносяться поняття «система державної влади» та «система публічної влади»?

 

Аналітичне завдання:

1. За якими ознаками державна влада відмежовується від інших різновидів публічної влади?

2. Дайте визначення поняття «державний орган» і назвіть його конституційно-правові ознаки.

3. Дайте визначення поняття «конституційні засади організації державної влади». Назвіть ці засади та поясність їх зміст.

4. Дайте класифікацію органів державної влади.

5. На яких конституційно-правових принципах базується організація і діяльність органів державної влади?

6. Якою є система органів державної влади в Україні?

7. Назвіть систему чинного законодавства, що регламентує створення державних органів України.

8. Заповніть таблицю:

Принципи конституційно-правового регулювання державного механізму

Принцип Характеристика принципу
Принцип народного суверенітету Принцип представницької демократії Принцип поділу державної влади Принцип конституціоналізму Принцип законності Принцип забезпечення реалізації прав та свобод особи Принцип забезпечення реалізації прав та свобод особи  

Задачі

На основі аналізу положень чинної Конституції України складіть схему механізму «ваг і стримувань», яка сформована в Україні. У цій схемі відобразіть особливості взаємодії між органами законодавчої, виконавчої та судової влади України, вкажіть на їх місце та роль в системі організації публічної влади в державі. Розкриваючи баланс механізму «ваг і стримувань», зробіть посилання на відповідні статті Конституції та Рішення КСУ, якими ці статті було розтлумачено.

Рекомендована додаткова література

Спеціальна література

1. Аурел Г. Законодавча влада: поняття, правова природа, місце і роль у системі органів публічної влади / Г. Аурел // Влада в Україні: шляхи до ефективності: [зб. наук. праць] / [гол. ред. ради: О.Д. Святоцький та ін.]. – К.: Право України; Ін Юре, 2010. – С. 355-381.

2. Волинець В.В. Функції держави і правове забезпечення її взаємодії з громадянським суспільством / В.В. Волинець // Держава і право. Серія: Юридичні і політичні науки. – 2013. – №59. – С. 16-23.

3. Державне будівництво і місцеве самоврядування в Україні: підручник / за ред. С.Г. Серьогіної; [І.І. Бодрова,С.В. Болдирєв, В.О. Величко та ін.]. – 2-ге вид., перероб. і доп. – Х.: Право, 2013. – 360 с.

4. Організація державної влади в сучасному світі: конституційно-правова енциклопедія / О.М. Бориславська, С.В. Різник. – Львів: ПАІС, 2012. – 456 с.

5. Гавкалова Н.Л. Взаємодія органів публічної влади та інститутів громадянського суспільства / Н.Л. Гавкалова, М.В. Грузд // Актуальні проблеми економіки. – 2014. – №10. – С. 281–290.

6. Георгієвський Ю. Зміст категорії «розмежування» щодо компетенції органів державної виконавчої влади та органів місцевого самоврядування / Ю. Георгієвський // Право України. – 2014. – №8. – С. 217 – 224.

7. Кравчук В. Проблема меж державної влади в умовах формування громадянського суспільства / В. Кравчук // Підприємництво, господарство і право. – 2010. – №1. – С. 7–9.

8. Мартинюк Р. Ідея «Президентської гілки влади» та компетенційні взаємозв'язки президента із тріадою «Розділених влад» у змішаній республіканській формі правління / Р. Мартинюк // Право України. – 2014. – №8. – С. 77–84.

9. Мартинюк Р.С. Реалізація принципу поділу влади в сучасній Україні: політико-правовий аналіз / Р.С. Мартинюк. – Острог: Вид-во Національного університету «Острозька академія», 2007. – 352 с.

10. Правові основи формування та функціонування органів державної влади у контексті євроінтеграції: монографія / Ю.П. Битяк,О.Г. Данильян, О.П. Дзьобань та ін.; за ред. Ю.П. Битяка, О.Г. Данильяна. – Х.: Право, 2010. – 384 с.

11. Шатіло В. Органи виконавчої влади у структурі конституційного механізму державної влади / В. Шатіло // Право України. – 2012. – №8. – С. 341-347.

12. Шемшученко Ю. Конституційні засади організації державної влади: Теорія і практика / Ю. Шемшученко // Голос України. – 2008. –(від 09.04.2008 р.).





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 766 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

80% успеха - это появиться в нужном месте в нужное время. © Вуди Аллен
==> читать все изречения...

2307 - | 2164 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.