Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема 14. Конституційно-правові основи референдумів в Україні




Мета заняття – опанування здобувача вищої освітими теоретичними знаннями про референдум як форму народного волевиявлення їх види та демократичні засади підготовки, проведення та реалізації рішень референдумів.

Кількість годин – 2.

Питання для самостійного опрацювання Методичні рекомендації для підготовки питань для самостійного опрацювання
Характеристика референдумів як безпосередньої форми здійснення демократії в державі. Орієнтовний план 1. Поняття референдумів. 2. Референдум як форма народного волевиявлення: поняття, сутність 3. Об’єктивне та суб’єктивне значення референдного права України При розкритті питань даної теми необхідно проаналізувати поняття референдуму. Референдум – важлива форма безпосередньої демократії, що полягає в голосуванні виборців (певної, визначеної законом групи виборців), шляхом якого приймаються рішення з будь-яких питань державного або самоврядного характеру, за винятком тих, котрі згідно з законом не можуть бути винесені на референдум. Ці рішення – обовʼязкові до виконання органами, організаціями і громадянами, щодо яких вони мають імперативний характер.
4. Види референдумів 4.1. Всеукраїнські референдуми 4.2. Місцеві референдуми.   Характеристика сутності та видів референдумів в Україні; порядок і принципи їх проведення в Україні. Всеукраїнський референдум є однією з форм безпосередньої демократії в Україні, способом здійснення влади безпосередньо Українським народом, що полягає у прийнятті (затвердженні) громадянами України рішень з питань загальнодержавного значення шляхом таємного голосування в порядку, встановленому Законом. Референдуми в Україні проводяться за певною процедурою, під якою прийнято розуміти референдний процес як сукупність низки нормативно визначених послідовних дій, спрямованих на реалізацію права громадян України на участь у референдумі Референдний процес, у першу чергу, ґрунтується на загальних принципах безпосереднього народовладдя ‑ принципах свободи, справедливості, рівності (єдності прав і обовʼязків і взаємної відповідальності держави та особи), гуманізму, демократизму, верховенства права, законності та ін. Ці принципи властиві для всіх правових явищ у нашій державі. Загальні принципи виборчого процесу, визначені в ст. 71 Конституції, є важливими і для референдного процесу. Зазначена стаття Основного Закону декларує, що вибори є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Визначити підстави юридичної відповідальність за порушення порядку проведення референдумів в Україні. Види відповідальності за порушення законодавства про референдуми. Особи винні в порушенні законодавства про референдум, притягуються до кримінальної, адміністративної або іншої відповідальності в порядку, встановленому законом. Відповідно до сутності та змісту юридичної відповідальності у конституційному праві, юридична відповідальність за порушення законодавства про референдуми передбачає негативну реакцію держави на порушення права громадянина на участь у референдумі, чи на невиконання або неналежне виконання субʼєктами референдуму своїх юридичних обовʼязків, виражену у відповідній правовій формі. Як правило, юридична відповідальність за порушення чинного законодавства про референдуми має солідарний характер і може передбачати застосування як конституційної, так і адміністративної, кримінальної чи дисциплінарної відповідальності одночасно.

Теми рефератів

1. Референдний процес в Україні: сутність, значення.

2. Демократичні засади підготовки, проведення та реалізації рішень референдумів.

3. Конституційні засади організації і проведення всеукраїнського референдуму.

4. Акти місцевих референдумів як джерела конституційного права України

Аналітичне завдання:

1. Дайте визначення поняття «референдум».

2. У чому полягає зміст і спрямованість конституційно-правового регулювання референдумів?

3. Хто і з яких питань може призначати всеукраїнськийі місцеві референдуми?

4. Які питання не можуть бути винесені на всеукраїнський і місцеві референдуми?

5. Яким є порядок організації і проведення референдумів, підрахунку голосів виборців?

6. Якою є специфіка проведення місцевих референдумів?

7. Які конституційні обмеження щодо проведення референдумів в Україні?

8. Запропонуйте питання, які ви вважаєте варто було б винести на всеукраїнський чи місцевий референдуми. Сформулюйте питання таким чином, щоб в одному випадку референдум вважався консультативним, а в іншому – імперативним.

9. Заповніть таблицю:

Види референдумів

Критерій класифікації Види референдумів, що виділяються за цим критерієм
   

 

10. Заповніть таблицю:

Конституційно-правові принципи референдумів в Україні

Принцип Характеристика принципу
Загального права голосу Рівності Законності Прямого волевиявлення Вільної участі у референдумі Таємності голосування Особистої участі у голосуванні Однократності голосування  

 

Задачі

1. Ініціативна група громадян звернулися до Центральної виборчої комісії із заявою про призначення всеукраїнського референдуму з питання зменшення розміру ввізного мита на автомобілі іноземного виробництва, випущені до 2008 р. у своїй заяві вони зазначили, що зібрали на підтримку проведення референдуму підписи громадян України у 20 областях України. При цьому у 17 областях – понад 110 тис. підписів, у 3 областях – від 100 до 109 тис. підписів громадян України. Дайте конституційно-правову оцінку ситуації. Чи виконані усі підстави для призначення референдуму? Який суб’єкт має призначати референдум у даній ситуації? Чи до належного суб’єкта звернулася ініціативна група громадян із заявою?

 

2. Проаналізуйте Закон України «Про всеукраїнський референдум» від 06 листопада 2012 року. Визначте його переваги та недоліки у порівнянні з попереднім законом. Чи усі його положення, на ваш погляд, відповідають чинній Конституції України?

 

Рекомендована додаткова література

Нормативно-правові акти

1. Про всеукраїнський референдум: Закон України від 06.11.2012 // Офіційний вісник України. – 2012. ‑ № 92. ‑ Ст. 3729.

2. Про Центральну виборчу Комісію України: Закон України від 30.06.2004 // Відомості Верховної Ради України. – 2004.‑ № 36. ‑ Ст. 448.

3. Про Державний реєстр виборців: Закон України від 22.02.2007 // Відомості Верховної Ради України. – 2007. ‑ № 20. ‑ Ст. 282.

4. Кодекс адміністративного судочинства України від 06.07.2005 // Відомості Верховної Ради України. – 2005. – № 35‑36, № 37. – Ст.446.

5. Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 // [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua.

6. Кримінальний кодекс України від 05.04.2001 // [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua.

 

Спеціальна література

1. Барабаш Ю. Питання додержання Конституції при ініціюванні та проведенні всеукраїнських референдумів / Ю. Барабаш // Вибори та демократія. – 2009. – № 3. – С. 10–16.

2. Барабаш Ю.Г. Шляхи оптимізації конституційної моделі інституту референдуму в Україні / Ю.Г. Барабаш // Бюлетень Міністерства юстиції України. – 2009. – № 6. – С. 31–40.

3. Дерев’янко С. М. Політико-правові особливості визначення терміна «референдум» у законодавчих актах України // Держава і право: зб. наук. пр.: Юрид. і політ. науки. – 2012. – Вип. 55. – С. 570–575.

4. Куненко І.С. Проблеми правового регулювання референдуму як форми участі громадян у конституційному процесі України / І.С. Куненко // Держава і право: зб. наук. пр.: Юрид. і політ. науки.– 2009. – № 45. – С. 234–241.

5. Люлюк А.Р. Проблематика місцевих референдумів в Україні / А.Р. Люлюк // Актуальні питання конституційного права в сучасних умовах суспільного та державного розвитку: матеріали міжнародної науково-практичної конференції (м. Львів, 11 березня 2014 р.). – Львів: Центр конституційних ініціатив, 2014. – С. 60–64.

6. Мяловицька Н. Виборчі системи: досвід європейських держав / Н. Мяловицька // Вісник Центральної виборчої комісії. – 2008. – №1 (11). – С. 61–67.

7. Німченко В. Референдум як форма народовладдя потребує конституційного врегулювання / В. Німченко // Право України. – 2013. – №6. – С. 235-241.

8. Олькіна О. Референдум як пiдстава та порядок дострокового припинення повноважень посадових осіб, які обрані народом України / О. Олькіна // Юридичний вісник. – 2012. – № 1. – С. 31–36.

9. Оніщук М.В. Конституційні основи референдної демократії в Україні: автореф. дис. док. юрид. наук: 12.00.02 / М.В. Оніщук; Ін-т законод. Верховної Ради України. – К., 2010. – 40 с.

10. Оніщук М.В. Референдна демократія: проблеми конституційної теорії та практики: монографія / М.В. Оніщук. – К.: Вид-во Європейського університету, 2009. – 450 с.

11. Оніщук М.В. Типологія референдної демократії: швейцарська, французька та американська моделі референдної демократії / М.В. Оніщук // Вісник Луганського державного університету внутрішніх справ ім. Е.О. Дідоренка: наук.-теорет. журнал. – Луганськ, 2010. – Вип. 1. – С. 5–15.

12. Федоренко В.Л. Акти місцевих референдумів як джерела конституційного права України / В.Л. Федоренко, Л.В. Черничка // Держава та регіони. Серія: Право. – 2010. – № 1. –С.20–27.

13. Федоренко В. Законодавче регулювання місцевих референдумів в Україні: досвід, проблеми та перспективи / В.Л. Федоренко // Вісник Центральної виборчої комісії. – 2014. – № 1 (28) – С. 64–69.

14. Янчук А.О. Проведення референдумів в Україні (конституційно-правові аспекти): автореф. дис. канд. юрид. наук: 12.00.02 / А.О. Янчук; Ін-т законодавства Верх. Ради України. – К., 2009. – 20 с.

15. Янчук А.О. Теоретико-нормативні підходи до визначення поняття «безпосереднє здійснення влади народом» (конституційно-правовий аспект) / А.О. Янчук // Наукові записки Інституту законодавства Верховної Ради України. – 2012. – №1. – С. 49–51.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1090 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент может не знать в двух случаях: не знал, или забыл. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2806 - | 2372 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.