Мета заняття – опанування здобувача вищої освітими теоретичними знаннями про конституційні засади правового статусу громадських об’єднань та політичних партій в Україні, принципи їх утворення і діяльності, види та умови членства в них.
Кількість годин – 2.
Питання для самостійного опрацювання | Методичні рекомендації для підготовки питань для самостійного опрацювання |
Визначити поняття правового статусу громадських об’єднань та політичних партій в Україні, принципи їх утворення і діяльності, види та умови членства в них. | Передусім звернемо увагу на той факт, що конституційно-правовий статус громадських організацій та політичних партій в Україні надається державою на підставі єдиного конституційно закріпленого права на свободу об’єднання. Так, у Конституції України право на свободу об’єднання конкретизовано в ст. 36: «Громадяни України мають право на свободу об’єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів». Це означає, що правовий статус громадських організацій і політичних партій є спільним показником реалізації конституційного права на свободу об’єднання. |
Охарактеризувати |
Теми рефератів:
1. Об’єднання громадян у політичній системі України
2. Правове регулювання діяльності громадських об’єднань за законодавством України.
3. Обмеження щодо утворення і діяльності громадських об’єднань.
4. Гарантії права на свободу об’єднання. Умови членства в громадських об’єднаннях.
5. Молодіжні та дитячі громадські організації.
6. Специфіка законодавчого регулювання статусу політичних партій в сучасній Україні.
7. Функції політичних партій у демократичному суспільстві.
Аналітичне завдання:
1. Назвіть конституційно-правові характеристики громадянського суспільства.
2. Назвіть елементи громадянського суспільства з конституційно-правової точки зору
3. Яка роль політичних партій і громадських об’єднань в інституціалізації органів державної влади?
4. Проаналізуйте принципи й види взаємовідносин громадських об’єднань і держави за конодавством України.
5. Які особливості становлення політичних партій в Україні і їх конституційно-правового регулювання?
6. Розкрийте правове регулювання статусу політичних партій і громадських об’єднань у чинному законодавстві України.
7. Яким чином реалізується така функція політичних партій, як участь у політичному управлінні?
8. Яким чином реалізується така функція політичних партій, як добір політичних лідерів і еліт?
9. Яким чином реалізується така функція політичних партій, як представництво суспільних інтересів?
10. Яким чином реалізується така функція політичних партій, як узгодження різних соціальних інтересів?
11. Яким чином реалізується така функція політичних партій, як залучення громадян до участі в політиці?
12. Яким чином реалізується така функція політичних партій, як забезпечення конкуренції у боротьбі за політичну владу?
13. Яким чином реалізується така функція політичних партій, як формування громадської думки щодо суспільно важливих питань?
14. Яким чином реалізується така функція політичних партій, як формування й забезпечення легітимності політичної системи?
15. Назвіть конституційно-правові гарантії організації і діяльності політичних партій і громадських організацій?
Задачі
1. Працівниками управління комунальною власністю (спільною власністю територіальних громад) обласної державної адміністрації було прийнято рішення про утворення осередку однієї із зареєстрованих в Україні політичних партій у цьому управлінні. Інші працівники управління, які не є членами цієї політичної партії, виступили проти такої ідеї по тій причині, що вказана політична партія не представлена в обласній раді, і запропонували утворити осередок іншої політичної партії – яка має більшість депутатських мандатів в обласній раді. Проаналізуйте ситуацію та дайте конституційно-правову оцінку діям працівників облдержадміністрації.
2. Верховна Рада України внесла зміни до Закону Про громадські об’єднання, якими запроваджено норму щодо заборони членства в громадських організаціях осіб, які не є громадянами України, а також обмежила членство в таких організаціях віковим цензом (16 років). Чи є правомірними такі зміни? Чи відповідають такі положення закону Конституції України? Які межі втручання держави у сферу громадянського суспільства? Чим вони визначаються?
3. У підручниках з історії України, рекомендованих Міністерством освіти і науки України, інформація про новітній період історії Української держави подана під ракурсом орієнтованості на європейські стандарти демократії та гарантованості прав людини. При цьому дається критичний аналіз радянської доби історії України. Як ви вважаєте, чи не порушується при цьому конституційна заборона визнавати будь-яку ідеологію як обов’язкову (ч.2 ст.15)? Чи має місце у даному випадку порушення Конституції, … закону?
4. Попрацюйте з реєстром політичних партій України. Яка кількість політичних партій зареєстрована в Україні станом на сьогодні? Чи свідчить це про рівень реалізації засади політичної багатоманітності? Чи свідчить це про рівень розвитку громадянського суспільства? Яка кількість політичних партій зареєстрована в одній із зарубіжних конституційних держав? Порівняйте отримані показники. Яким чином юридичними засобами можна вплинути на кількість політичних партій?
Рекомендована додаткова література
Нормативно-правові акти
1. Міжнародний пакт про громадянські та політичні права від 16.12.1966 // [Електронний ресурс] / Режим доступу: http://www.vru.gov.ua
2. Про громадські об’єднання: Закон України від 22.03.2012 // Відомості Верховної Ради. – 2013. – № 1. – Ст.1.
3. Про молодіжні та дитячі громадські організації: Закон України від 01.12.1998 // Відомості Верховної Ради України. – 1999. – № 1. – Ст.2.
4. Про волонтерську діяльність: Закон України від 19.04.2011 // Відомості Верховної Ради України. – 2011. – № 42. – Ст.435.
5. Про звернення громадян: Закон України від 02.10.1996 // Відомості Верховної Ради. – 1996. ‑ № 47. ‑ Ст.256.
6. Про політичні партії в Україні: Закон України від 05.04.2001 // Відомості Верховної Ради. – 2001. ‑ № 23. ‑ Ст.118.
Спеціальна література
1. Адашис Л.І. Правове регулювання статусу політичних партій в Україні / Л.І. Адашис // Право і суспільство. – 2012. – № 2. – С. 32–40.
2. Богашева Н. Політичні партії як суб'єкти виборчого процесу / Н. Богашева // Право України. – 2013. – №5. – С. 114–121.
3. Бондарчук І.В. Конституційно-правові основи легалізації громадських організацій і політичних партій в Україні: автореф. дис. канд. юрид. наук: 12.00.02 / І.В. Бондарчук; Нац. юрид. ун-т ім. Ярослава Мудрого. – Х., 2014. – 20 с.
4. Бондарчук І.В. Конституційно-правовий статус громадських організацій та політичних партій в Україні / І.В. Бондарчук // Бюлетень Міністерства юстиції України. – 2011. – № 3. – С. 88–96.
5. Гонюкова Л. Політичні партії як інститут державної політики та управління: теоретико-методологічний аналіз: монографія / Л. Гонюкова. – К.: НАДУ, 2009. – 392 с.
6. Заболотна Н.М. Молодіжні громадські організації в Україні: генеза наукової думки / Н.М. Заболотна // Актуальнi проблеми державного управлiння: бірн. наук. праць Одеського регіональн. інстит. держ. управління. – 2012. – Вип. 4(52). – С. 20–22.
7. Ісаєв К.А. Роль політичних партій в сучасній демократичній системі управління / К.А. Ісаєв // Публічне управління: теорія та практика. – 2011. – № 2(6). – С. 121–125.
8. Кафарський В. Політичні партії і конституційне будівництво в Україні / В. Кафарський // Право України. – 2008. – № 4. – С. 13–19.
9. Кравчук В.М. Громадські організації і держава: взаємовідносини в умовах формування громадянського суспільства в Україні (теоретико-правові аспекти): [монографія] / В.М. Кравчук. – Тернопіль: Терно-граф, 2011. – 260 с.
10. Лотюк О. Політичні партії у контексті громадянського суспільства / О. Лотюк // Юридична наука. – 2014. – № 10. – С.7–11.
11. Мороз О. М. Методологічні засади дослідження місця й ролі громадських об’єднань у правовій системі суспільства / О. М. Мороз // Право і суспільство. – 2014. – № 6–2. – С. 17–22.
12. Мороз О. М. Місце і роль громадських об’єднань у політичній системі сучасної демократичної держави / О. М. Мороз // Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Серія: Юриспруденція: науковий збірник. – 2014. – № 9-1. – С. 50–55.
13. Мороз О. М. Перспективи розвитку взаємовідносин держави і громадських об’єднань в умовах зближення України з Європейським Союзом / О. М. Мороз //Jurnalul juridic national: teorie şi practică. – 2014. – № 5 (9). – С. 39–45.
14. Мороз О. М. Правові та організаційні засади реалізації права на свободу об’єднання як основи формування й розвитку громадянського суспільства в Україні / О. М. Мороз // Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія «Право». – 2014. – № 26. – Ч. 1. – С. 24–27.
15. Мороз О. М. Форми і механізм правового регулювання взаємовідносин держави і громадських об’єднань в Україні / О. М. Мороз // Вісник Чернівецького факультету Національного університету «Одеська юридична академія». – 2014. – № 3. – С. 35–38.
16. Науково-практичний коментар Закону України «Про громадські об’єднання» / М. К. Галянтич, В. В. Кочин. – К.: НДІ приватного права і підприємництва ім. акад. Ф. Г. Бурчака НАПрН України, 2013. – 90 с.
17. Недбай В.В. Громадські обʼєднання України: навчальний посібник / В.В. Недбай, Д.С. Шелест. – Одеса: Фенікс, 2007. – 152 с.
18. Пономарьов С. М. Механізм реалізації конституційного права на об’єднання в громадські організації в Україні: автореф. дис. канд. юрид. наук: 12.00.02 / С.М. Пономарьов; МВС України, Нац. акад. внутр. справ. – К., 2014. – 20 с.
19. Ситник Ю.М. Конституційне право громадян України на свободу об’єднання в політичні партії та його забезпечення в Україні: автореф. дис. канд. юрид. наук: 12.00.02 / Ю.М. Ситник; МВС України, Нац. акад. внутр. справ. – К., 2014. – 20 с.