Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема 9. Основи конституційно-правового статусу людини в Україні




Мета заняття – опанування здобувача вищої освітими теоретичними знаннями про правовий статус людини та громадянина як інститут конституційного права, види правового статусу людини; принципи конституційно-правового статусу людини.

Кількість годин – 2.

Питання для самостійного опрацювання Методичні рекомендації для підготовки питань для самостійного опрацювання
1. Поняття і сутність конституційно-правового статусу людини та громадянина 2. Структура конституційного статусу людини 3. Основні принципи конституційно-правового статусу людини в Україні При розкритті питань даної теми необхідно виходити з загального поняття статусу людини – це сукупності прав, свобод і обовʼязків особи і громадянина встановлених чи визнаних державою. Конституційні права і свободи – це найбільш важливі права і свободи людини і громадянина, що розкривають природній стан свободи і отримують з боку держави найвищий юридичний захист. Принципи конституційного статусу особи – це керівні (доктринальні) положення, начала, засадничі ідеї та уявлення які лежать в основі зваємовідносин громадян між собою, а також між окремими громадянами і державою вцілому. До основних принципів конституційного статусу особи і громадянина в Україні (за чинною Конституцією та законодавством України) сьогодні відносять наступне: принцип невідчужуваності та непорушності прав, і свобод; принцип невичерності прав і свобод; принцип рівності людей у своїх правах; принцип єдності прав, свобод і обовʼязків; принцип гарантованості прав і свобод. Ознаками правового статусу є такі: 1) залежить від сутності соціального ладу, в умовах якого він складається і функціонує; зазнає впливу безлічі чинників, основними з яких є праця і власність як основа формування громадянського суспільства; 2) виступає як юридична міра соціальної свободи суб'єкта права; 3) установлюється спеціально уповноваженими органами держави, його зміст змінюється з волі законодавця, а не окремих суб'єктів права, на яких він поширюється; 4) відображається у правових нормах і принципах, формально закріплених у приписах нормативно-правових актів, нормативно-правових договорів та в інших джерелах (формах) права; 5) має визначену структуру, ядро якої становлять суб'єктивні права, законні інтереси, обов'язки, що є однаковими для всіх його носіїв одного виду; 6) встановлює межі, за які не повинні виходити діяльність і поведінка людини в суспільстві.  
1. Основні права, свободи та конституційні обов’язки людини: загальна характеристика   Правовий статус людини ґрунтується на сучасному вченні про свободу, в основі якого лежать ціннісні ідеї: 1) усі люди вільні від народження, і ніхто не має права відчужувати їх природні права. Забезпечення реалізації, охорони і захисту цих прав - головний обов'язок держави; 2) свобода особи полягає у можливості робити все, що не завдає шкоди іншій особі; 3) межі свободи можуть бути визначені законом, який відповідає праву (природженим правам людини), а право є мірою свободи, достатньою для повного самовираження людини; 4) обмеження прав можливе винятково з метою сприяння досягненню загального добробуту в демократичному суспільстві та перешкоджання усяким спробам особи використовувати надану їй свободу на шкоду суспільству, державі, співгромадянам. Суспільство, забезпечуючи свободу особи, не може допускати анархії, беззаконня, обмеження прав і законних інтересів інших громадян, свавілля держави. Ці ідеї є витоками і осердям принципу верховенства права. Права і свободи людини і громадянина окреслюють певну сферу автономного існування індивіда, його життєдіяльності як члена суспільства. Ці правові можливості мають розцінюватися як своєрідні юридичні блага, зміст яких полягає у встановленні і гарантуванні певних меж свободи чи несвободи особи. Тому права і свободи людини і громадянина є органічною складовою юридичною частиною особистості як соціальної характеристики людини, входять до її структури. Конституційні обов’язки людини і громадянина – це закріплена Конституцією України і гарантована відвідним механізмом їх здійснення необхідність вчинення дій, покладена на людину чи громадянина України і безумовна для виконання ними.

Теми рефератів:

1. Людина і громадянин у системі категорій конституціоналізму.

2. Міжнародно-правові стандарти та конституційне законодавство про правовий статус людини та громадянина.

3. Міжнародно-правові стандарти і конституційне законодавство України про правове становище людини.

4. Покоління прав людини: загальна характеристика.

 

Аналітично-понятійне завдання

(завдання для ділових ігор, що проводяться за типом «снігової лавини»):

1. Як конституційно-правовий статус людини співвідноситься із правовим та суспільним статусом людини?

2. Охарактеризуйте співвідношення понять: «людина», «громадянин», «особа».

Аналітичне завдання:

1. Чому конституційний статус особи називають основоположним?

2. Які елементи утворюють структуру конституційного статусу людини?

3. Що включає в себе поняття «правоздатність»?

4. Що включає в себе поняття «дієздатність»?

5. Охарактеризуйте принцип належності людині основних прав і свобод від народження і їх невідчужуваність.

6. Охарактеризуйте принцип відповідність правового статусу особи в Україні вимогам і стандартам, які склалися в міжнародному співтоваристві.

7. Охарактеризуйте принцип поєднання індивідуальних інтересів особи з інтересами інших осіб, держави і суспільства;

8. Охарактеризуйте принцип загальності та загальнодоступності конституційних прав, свобод і обов’язків.

9. Охарактеризуйте принцип юридичної рівності громадян України, їх рівноправності.

10. Охарактеризуйте принцип гарантованості конституційного статусу особи.

11. Охарактеризуйте принцип заборони на незаконне обмеження конституційних прав і свобод людини в Україні.

12. Охарактеризуйте принцип гуманістичної спрямованості основ правового статусу особи.

13. Назвіть характерні риси сучасного конституційно-правового статусу особи в Україні.

 

Задачі

1. Охарактеризуйте зміст принципів конституційно-правового статусу людини і громадянина:

1.1.свободи людини(ст.21 Конституції України)

1.2.рівності людей у їх гідності та правах (ст.21 Конституції України)

1.3.невідчужуваності прав і свобод людини (ст.21 Конституції України)

1.4.непорушності прав людини (ст.21 Конституції України)

1.5.невичерпності прав людини і громадянина (ч.1 ст.22 Конституції України)

1.6.гарантованості конституційних прав та свобод (ч.2 ст.21 Конституції України)

1.7.недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ч.3 ст.21 Конституції України)

1.8.рівноправності та рівності громадян перед законом (ст.24 Конституції України).

Рекомендована додаткова література

Нормативно-правові акти

1. Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків: Закон України від 08.09.2005 // Відомості Верховної Ради України. – 2005. – № 52. – Ст. 561.

2. Загальна декларація прав людини від 10 грудня 1948 р. // Офіційний вісник України. – 2008. – № 93. – Ст. 89.

3. Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права 16 грудня 1966 р. // [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.rada.gov.ua.

4. Європейська конвенція про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 р. // Урядовий курʼєр вiд 17.11.2010 р. – № 215.

 

Спеціальна література

1. Коцан-Олинець Ю.Я. До питання про гарантії прав і свобод людини та громадянина: сучасне теоретико-правове узагальнення / Ю.Я. Коцан-Олинець // Наукові записки Інституту законодавства Верховної Ради України. – 2014. – № 2. – С. 12–16.

2. Малієнко О. Свобода, рівність і гідність особи в контексті правового захисту / О. Малієнко // Віче. – 2013. – №11. – С. 18–19

3. Нагорний Є. Удосконалення законодавства України про громадянство –запорука захисту прав людини право України / Є. Нагорний // Право України. – 2006. – № 10. – С. 33-35.

4. Петров Є.Ю. Принципи конституційно-правового статусу іноземців в Україні / Є.Ю. Петров // Форум права. – 2012. – № 1. – С. 767–775.

5. Рабінович П.М. Конституційне забезпечення прав і свобод людини і громадянина в Україні: можливості ефективізації / П.М. Рабінович // Бюлетень Міністерства юстиції України. – 2014. – № 5. – С. 68–78.

6. Рабінович П. До модернізації конституційно-правового статусу людини і громадянина (львівські пропозиції) / П. Рабінович // Право України. – 2014. – №7. – С. 146-156.

7. Рабінович П. Конституційно-правовий статус людини і громадянина: можливості оптимізації / П. Рабінович // Вісник Національної академії правових наук України. – 2014. – № 1. – С. 19–31.

8. Рабінович С. Критерії конституційності обмежень прав людини: можливості уточнення в Основному Законі України / С. Рабінович // Право України. – 2012. – №8. – С. 139-145.

9. Размєтаєва Ю.С. Права людини як фундаментальна цінність громадянського суспільства: монографія / Ю.С. Размєтаєва. – X.: Финарт. – 196 с.

10. Сидорець Б.В. Правомірність втручання держави у права людини: поняття, структура, межі / Б.В. Сидорець // Наукові записки Інституту законодавства Верховної Ради України. – 2011. – № 6(9). – С. 28–32.

11. Стефанюк Ю.В.Структура правового статусу особи: теоретичний аспект / Ю.В. Стефанюк // Науковий вісник Херсонського державного університету. Серія Юридичні науки. – 2016. – Випуск 2. – Том 1.– С. 26–31.

12. Шмітт А. Правовий статус особи в Україні: де-юре та де-факто / А. Шмітт // Право України. – 2005. – № 2. – С. 19–21.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 527 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Есть только один способ избежать критики: ничего не делайте, ничего не говорите и будьте никем. © Аристотель
==> читать все изречения...

2251 - | 2203 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.