Роздавальна коробка служить для розподілу крутного моменту між заднім і середнім мостами, для приводу переднього ведучого моста й відбору потужності на лебідку.
Роздавальна коробка розташована безпосередньо за коробкою передач і з'єднана з нею коротким карданним валом. Підвіска роздавальної коробки виконана на трьох опорах: передньою опорою служить кришка підшипника первинного валу, а задніми опорами - спеціальні кронштейни, прикріплені до картера роздавальної коробки. Для пом'якшення ударів при русі автомобіля опори підвіски мають гумові подушки.
Роздавальна коробка має чотири картера і складається з приводу на передній ведучий міст. Додаткової коробки, власне роздавальної коробки і коробки відбору потужності
У передньому картері розташований привід на передній ведучий міст, що складається з провідної шестерні проміжного вала, проміжної шестерні середнього валу і веденої шестерні нижнього валу. Передній ведучий міст включається за допомогою важеля, що знаходиться в кабіні водія. Передній ведучий міст слід включати тільки при русі по важкопрохідних ділянках шляху (м'який грунт, пісок, бруд, лід) і при подоланні крутих підйомів.
У середньому картері розташована додаткова коробка (демультиплікатор), що представляє собою двоступінчастий редуктор з шестернями вищої і нижчої передач. Передачі включаються допомогою важеля, що знаходиться в кабіні водія. У нейтральному положенні важіль повинен знаходитися, коли включена коробка відбору потужності. Перемикати передачі потрібно плавно, при вичавленої педалі зчеплення, на короткий, час затримуючи важіль управління в нейтральному положенні.
У задньому картері розташована роздавальна коробка з міжосьовим диференціалом призначена для передачі крутного моменту на задній і середній мости автомобіля. Міжосьовий диференціал порівну розподіляє крутний момент між середнім і заднім ведучими мостами, а при русі по нерівній дорозі - забезпечує незалежне обертання коліс цих мостів, що оберігає вузли трансмісії від перевантажень і зменшує знос шин.
Мастило роздавальної коробки виробляється розбризкуванням, за винятком втулок шестерень вищої і нижчої передач проміжного валу, які змащуються під тиском за рахунок введення маслозбірних лотка в картері додаткової коробки і системи каналів, через які масло з лотка надходить самопливом до тертьових поверхонь втулок.
20.Призначення, будова і робота ведучих мостів.
Мости автомобіля служать для підтримки рами і кузова, також для передачі від них на колеса вертикального навантаження, і передачі від коліс на раму, гальмівних і бічних зусиль
Для підвищення ресурсу ведучих мостів серійних автомобілів КрАЗ проводять підбори й випробування оптимальних варіантів шестерень. Для підвищення показників міцності змінюють конструкції деталей в межах компонувальних габаритів серійних мостів. На виробництві проводяться конструкторсько- технологічні заходи по збільшенню надійності передніх ведучих мостів повнопривідних автомобілів. Активно застосовуються нові методи обробки та підвищення точності виготовлення деталей. Для перспективних моделей автомобілів КрАЗ розроблена і випробувана нова конструкція ведучих мостів прохідного типу, що володіє високою безвідмовністю.
Досвід експлуатації підтверджує довговічність ведучих мостів автомобілів КрАЗ- 255Б і КрАЗ- 255Л, що працюють у винятково важких дорожніх умовах (бездоріжжя, лісорозробки), яка становить не менше 100-120 тис. км, що є цілком прийнятним для автомобілів такого типу.
А на автомобілях КрАЗ- 260 і КрАЗ- 643701 встановлено три ведучих моста: передній, середній і задній.
Мости КрАЗ- 643701 відрізняються від мостів автомобілів сімейства КрАЗ- 260 конструкцією маточин, відсутністю деталей регулювання тиску повітря в шинах, а також наявністю міжосьового диференціала на середньому мосту.
Задній і середній міст на всіх автомобілях КрАЗ об'єднані підвіскою і відрізняються один від іншого картером моста, валом провідної конічної шестерні головних передач, деталями приводу заднього моста.
Схема заднього моста:
- карданний вал приводу
- первинний вал головної передачі
- ведуча зірочка конічного типу із спіральним зчепленням зубів
- ведена зірочка
- ведуча зірочка циліндричного типу з косозубим зачепленням
- корпус диференціала
- ведена шестерня
- сателіти
- напівосі приводу коліс
- балка моста трубчастого типу прямокутного перерізу.
21 Будова трансмісії тягача Т-155 (ПМЗ-2)
Трансмісія базової машини Т-150 призначена для передачі крутного моменту від колінчатого валу двигуна до ведучих коліс і до силової передачі робочого обладнання.
Вона складається з:
1. Муфта зчеплення;
2. Коробки передач з ходозменшувачем;
3. Розподільчої коробки;
4. Головної передачі;
5. Колісних редукторів;
6. Карданної передачі.
Муфта зчеплення
Призначений для короткочасного розмикання колінчатого валу працюючого двигуна від трансмісії і плавного їх з'єднання при початку руху з місця, при переключенні передачі, при відборі потужності і ін., а також для гасіння крутних коливань.
Муфта зчеплення фрикційна, "суха", двохдискова, постійно замкнута з гасником крутних коливань. Управління муфтою зчеплення - педалю з пневмоуправлінням. Коробка передач з ходозменшувачем
Призначений для короткочасного роз'єднання двигуна від трансмісії, для зміни крутного моменту по величині і напрямку.
Коробка передач механічна, трьохшвидкісна з шестернями постійного зачеплення, з гідрорухливими муфтами з ходозменшувачем. Ходозменшувач розширяє діапазон швидкості тягача, при русі і роботі робочим обладнанням.
« |
Розподільча коробка Призначений для передачі крутного моменту на головні передачі ведучих мостів і на редуктор вала відбору потужності, а також для його зміни.
Розподільча коробка двохдіапазонна, (з робочим і транспортним), постійним приводом на задній міст і з виключаємим приводом на передній міст.
Розподільча коробка разом з коробкою передач забезпечує шість транспортних швидкостей тягача в перед і дві заднього ходу, а також шість сповільнених робочих швидкостей для відривки котлованів і траншей.
Головна передача
Головні передачі переднього і заднього мостів призначенні для збільшення і передачі круглого моменту від розподільчої коробки до колісних редукторів.
Головні передачі конічні зі спіральним зубом, конічним диференціалом і чотирма сателітами.
Колісні передачі
Колісні передачі для збільшення крутного моменту, що передається від головної передачі.
Кожна колісна передача являє собою одноступінчатий планетарний редуктор з прямозубими циліндричними шестернями.
Карданна передача
Карданна передача призначений для передачі крутного моменту між насосами валами механізмів. Кардани з'єднують роздаточну коробку з ведучими мостами і з редуктором вала відбору потужності, а також розподільчу коробку робочого органу з редуктором робочого органу і редуктором валу відбору потужності. Всього 5 карданів.
Карданні передачі являють собою карданні вали з звичайними жестяними карданними шарнірами, які складаються з двох вилок, зв'язаних між собою хрестовинами.