Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Культура китайців в епоху Суй. 6 страница




Проте навіть в умовах економічного піднесення, політичної стабільності та військових успіхів східна система розподілу матеріальних благ (“кожному стільки, скільки йому належить за рангом, а не скільки він заробив”) тримала абсолютну більшість фатімідських підданих у вкрай приниженому матеріальному становищі. Єгипет масово експортував зерно, шовкові, бавовняні й лляні тканини, скляні, шкіряні й керамічні вироби та папір. Фатімідам належала транзитна монополія в євро-індійській торгівлі, але це не гарантувало народові добробут. Шалені гроші витрачалися на двір, армію, поетів і музикантів, науку та дорогі пропагандистські кампанії, а простолюд жив у злиднях. Навіть бербери перестали підтримувати Фатімідів, бо прихід нових володарів, що принесли великі релігійні сподівання, не поліпшив життя цих людей. Тому дедалі більше ставало в армії мамлюків - рабів-гвардійців на кшталт багдадських гулямів (переважно з тюрків, слов'ян та чорношкірих суданців). Усе це ініціювало внутрішні конфлікти, сприяло послабленню фатімідської могутності і врешті-решт спричинило занепад династії, який прискорив психічно хворий, кривавий, жорстокий та підступний халіф аль-Хакім (996 - 1021) - син аль-Азіза, що став халіфом 11 років. У халіфаті Фатімідів настали жахливі роки терористичної тоталітарної ісмаїлітської диктатури теократичного типу.

Від батька аль-Хакім успадкував великі блакитні очі (які з точки зору арабів свідчили про сатанинське нутро людини), а “зовнішністю і вдачею нагадував ящірку”1. Протягом свого халіфства аль-Хакім знищив по черзі трьох власних прем'єрів, а під тиском крайніх фанатиків-ісмаїлітів на чолі з персом-філософом Мухаммедом ад-Даразі (? - 1019) перетворив “Дар аль-Хикма” на тотальний центр закордонної профатімідської пропаганди та розпочав репресії проти іновірців. Відкинувши традиції віротерпимості, підданим-християнам наказали пришити на одяг хрести, іудеям - бубонці, суннітів зобов'язали спати вдень і торгувати вночі, а їхнім жінкам заборонили виходити з будинків. У 1004 р. безумний халіф наказав знищити в Каїрі всіх собак, заборонив споживати й продавати пиво, вино, мед, виноград і рибу без луски. В халіфаті зруйнували 30 тис. християнських церков і синагог, повирубували фруктові сади й виноградники, а 5 тис. банок меду вилили в Ніл. Жінкам заборонили носити взуття і т.д. Народ повстав проти сатрапа, але бунт потопив у крові непереможний фатімідський генерал Фадл, якому “вдячний” аль-Хакім відрубав після перемоги голову. Нарешті в 1020 р. аль-Хакім оголосив себе махді (кінцевим уособленням божества), що наділений правом забирати життя та дарувати смерть, бо він успадкував душу Адама і є Творцем Всесвіту. Іронія долі полягала в тому, що халіф-безумець славився як меценат і поет, славетний астроном аль-Юнус присвятив йому свої знамениті астрономічні таблиці. Аль-Хакім знався в математиці й астрономії, а Каїр у роки його правління прикрасила чудова мечеть (“мечеть аль-Хакіма”), але улюбленим заняттям “живого бога” стало купити на ринку красиву дитину, погратися з нею вдень, а ввечері неспішно розрізати малюка живцем на шматки, після чого сісти на віслюка на кличку аль-Камр (“Місяць”) та в самотині їздити нічним Каїром. У 1021 р. під час такої прогулянки халіф таємниче зник, тіла його не знайшли, та коли витягли з колодязя закривавлений одяг аль-Хакіма, його сина Захіра проголосили наступним халіфом.

Найімовірніше, аль-Хакіма вбили. Щоправда, найближчі прибічники дали його зникненню містичне пояснення й заявили, що чекатимуть повернення аль-Хакіма як месії. Проте більшість фатімідських підданих (навіть серед ісмаїлітів) була сита безглуздими соціальними експериментами, що змусило “крайніх” ісмаїлітів шукати порятунку в горах Лівану, де вони стали зватися друзи (від імені ад-Даразі, який хоч і помер ще в 1019_р., але був ініціатором багатьох хакімових “нововведень”). Друзи й досі живуть замкнено в горах Лівану, вірять у безліч таємниць, якими володіють виключно керівники секти, не визнають харчових заборон ісламу й чекають на свого месію аль-Хакіма.

Наступний халіф Захір (1021 - 1036) повернувся до політики віротерпимості, але це вже не могло припинити процес внутрішнього розвалу. Дедалі більше влади в халіфаті захоплювали мамлюки, й за правління аль-Мустансіра (1036 - 1094) фатімідські халіфи, як і свого часу Аббасиди в Багдаді, перетворилися на безсилих політичних маріонеток гвардійської верхівки. Аль-Мустансір спробував розколоти мамлюків і наказав купувати однакову кількість рабів-негрів (із Судану) і рабів-тюрків (тюрків, слов'ян, угро-фінів тощо) та збільшити кількість найманців з арабів і берберів. Проте почалися криваві генеральські чвари, які переросли в 1062 р. у справжню внутрішню війну. Перемогу в кривавій різанині здобули тюрки, які вирізали конкурентів, пограбували державну скарбницю і на радощах спалили Каїрську бібліотеку. В країні настав семирічний неврожай, її охопили голод, епідемія чуми, м'ясо кішок і собак коштувало в Каїрі дорожче за перлини, канібалізм перетворився на повсюдне явище. Від влади Фатімідів звільнились Алжир і Туніс, відпали бербери, Сицилію захопили хижі нормани, а в Сирію вдерлися тюрки-сельджуки (сунніти). Мекка та Медина знову визнали релігійний сюзеренітет Аббасидів.За цих обставин владу в державі захопив мамлюцький генерал Бадр аль-Джамалі (вірмен за національністю), який раніше очолював фатімідську армію в Сирії. В 1073 р. він запросив увесь мамлюцький генералітет на банкет, де вирізав усіх за одну ніч, а потім жахливими репресіями поновив дисципліну й покірність серед тюркських гвардійців.

Аль-Мустансір надав Бадру титули головкома армії, візира та хатіба (другого після халіфа релігійного авторитету ісмаїлізму). Бадр (а потім його син Шаханшах) став неподільним хазяїном халіфату, що ж до Фатімідів, то їм залишили тільки релігійний статус ісмаїлітського халіфа. Ситуація напрочуд нагадувала відносини Аббасидів з Буїдами та Сельджукідами в Багдаді. Опір спробував чинити спадкоємець престолу, старший син халіфа Нізар, але Бадр аль-Джамалі швидко показав, хто є справжнім хазяїном у державі. За його наказом у 1090 р. Нізара знищили, а спадкоємцем престолу заляканий аль-Мустансір призначив іншого сина - млявого Мусталі.

Господарство поступово стабілізувалося, в Єгипті почали збирати по два врожаї на рік (узимку вирощували пшеницю, ячмінь, боби, горох, сочевицю, цибулю, часник, конюшину та льон; улітку - дині, цукрову тростину, кунжут, бавовник, індиго, квасолю, баклажани, чорну редьку, ріпу, салат та капусту). В країні знову поширився виноград, фінікові пальми, апельсини, лимони, інші плодові культури. Доходи держави зросли в півтора раза, а Каїр оточили новими міцними мурами. Єгипетські ткачі, миловари, паперовиробники, цукровари, склороби славилися на весь світ, а в столичному Каїрі з'явилися 14-поверхові (!) будинки. Співцем фатімідської могутності й державності, завзятим пропагандистом ісмаїлізму й фанатичним ворогом Аббасидів став великий перський поет Абу Муні Насір Хосров (1004 - 1072).

Та, попри успіхи, не всі погодилися з переворотом, що породило новий розкол в ісмаїлітському русі. Прибічники ідей Нізара (нізаритів), тобто ісмаїлітів, невдоволених безвладним статусом фатімідських халіфів, очолив ще один кривавий політик середньовіччя - син перського селянина Хасан ас-Сабах (аль-Хасан ібн ас-Сабах родом з Рея - суч. Тегеран, 1055 - 1124).

81. Політична криза мінського Китаю за імператора Сі-цзуна
Чжу Юцзянь (2 октября 1611 — 25 апреля 1644)(朱由檢) — шестнадцатый и последний император династии Мин. Храмовое имя — Мин Сицзун (明思宗). Его девиз правления был Чунчжэнь, то есть «Благородный и благоприятный».

Ранние годы

Чжу Юцзянь был пятым сыном императора Чжу Чанло от третьей жены Сяочунь. По этой причине он вырос в спокойной обстановке, вдали от интриг и борьбы за власть, которую вели старшие сыновья. Он унаследовал престол от своего брата Чжу Юцзяо в возрасте 17-ти лет и первым делом казнил евнуха Вэй Чжунсянь и фаворитку Ке Ши, которые фактически правили страной в это время.

Он старался править самостоятельно и делал все, что мог, для спасения династии. Но из-за массовой коррупции и отсутствия средств он не мог найти компетентных людей на министерские должности. Кроме того, он был излишне подозрителен в отношении немногих способных подчиненных, и казнил генерала Юань Чунхуаня, который в 1630 фактически в одиночку удержал на севере маньчжуров.

Восстания

В 30-е годы в стране вспыхнуло несколько восстаний, в частности, восстание Ли Цзычэна в провинциях Шаньси и Шэньси. В целях защиты Пекина от восставших в 1638 году под Пекином была построена крепость Гунцзи (сейчас Ваньпин). В 1642 году восставшие захватили Кайфын и разбили императорскую армию под Кайфыном и Лояном.

В то же самое время армии Чжан Сяньчжуна заняли провинции Хунань, Хубэй и Сычуань. В 1643 году Чжан Сяньчжун провозгласил себя в Чэнду «Царем Великого Запада».

Место гибели императора Чжу Юцзяна на горе Цзиншань в Пекине.

На 17-м году правления (1644) 400-тысячная армия Ли Цзычэна осадила Пекин. В полдень 17 марта начался штурм. На следующий день Ли Цзычэн отправил императору послов, чтобы склонить его к капитуляции. Но император отклонил предложение и велел сражаться до последнего. Он тайно вывез из города сына-наследника, затем заставил императрицу покончить с собой, затем убил несколько своих наложниц и дочерей. Он лично стал созывать министров для обсуждения ситуации, но ни один из них не пришел. В отчаянии император вышел из дворца через северные ворота и поднялся на гору Цзиншань. При нем остался только один слуга — Ван Чэн. Император порезал палец и кровью написал на обрывке одежды свое предсмертное послание. «Недостойный морально и физически, я позволил мятежникам осадить столицу. Я проклинаю только министров, которые довели меня до беды. Теперь я не смогу посмотреть в лицо моим предкам под землей, итак, я снимаю императорский венец и закрываю лицо волосами. Я оставляю своё тело для унижений». После этого он повесился у подножия горы в Цзиншане.

 

82. Біньке - залежні люди в Китаї, які працювали на землі в якості орендарів, наймачів, а інколи навіть рабів. поряд з інке та дяньке називалися "гостями".
Буцюй - слої населення середньовічного Китаю, що знаходились в певній формі феодальної залежності. буцуй – беземельний селянин в Китаї

Гун (кит. 公) — один из древнейших титулов в Китае, появившийся ещё во времена легендарного императора Яо. Существовал до последней монархической династии Цин. Приблизительно соответствует европейскому титулу «герцог» (великий князь).Во времена династии Чжоу был высшим рангом знатности из пяти: гун, хоу, бо, цзы, нань. Согласно «Мэнцзы» сановникам в ранге гун при династии Чжоу отводилось земли по сто ли с каждой из четырёх сторон. Титулом гуна обычно жаловал император, однако во времена династии Хань в административном аппарате имелись три придворные должности, заступив на любую из которых, человек сразу получал титул гуна. При Ранней Хань этими чиновниками были да-сы-ма (военный министр), да-сы-ту (министр образования) и да-сы-кун (смотритель государственных вод и земель). При Поздней Хань — тай-вэй (главнокомандующий армией), да-сы-ту и да-сы-кун.

83. Аїл 1). у киргизів і алтайців у минулому селище кочового або напівкочового типа, що зазвичай складалося з родичів різних мір. У алтайців А. називалося і окреме житло (юрта або курінь) з садибою.

2). У монгольських народів кочова родинна група.

Улус (монг. — плем'я, люди, народ, спільнота, військо, держава) — назва племені, адміністративного утворення, у стародавніх тюркомовних і ойратомовних народів Степу, синонім слів «орда», урда і юрт. У зв'язку з тим, що у стародавніх народів Степу кожне плем'я являло собою одночасно військо-державу (орду), з часом це слово стало також використовуватись і у такому значенні.

Найвідоміший приклад вживання — україномовна історіографія, присвячена періоду Ординського або Монгольського царства, Великої Монгольської Орди або Іх Монгол Улус — Великого Монгольського Улусу — державному утворенню на землях Великого Степу, яке за різними оцінками проіснувало з XIII по XIV або по XX ст., і в якій по відношенню до її складових, прийнято також використовувати поряд з назвами орда, держава і уділ термін «улус».

Улус- ігрен - назва монгольської держави за Чінгісхана

84. Араманаяка - воїн двічі просвітлений у ранньому середньовіччі.

Джагір (фарсі, букв. «Тримає місце») - панівна форма феодального землеволодіння в Імперії Великих Моголів XVI-XVIII ст. Власник джагіра (джагірдаров) фактично був повновладним правителем свого володіння, отримував на свою користь частину земельного податку та був зобов'язаний за це утримувати певний загін найманої кінноти; при цьому формально вся виділена в джагір земля продовжувала належати падишахові. Чисельність війська, розмір податку та ділянки відповідали рангу воєначальника.

Спочатку джагір видавався на незначний термін (як правило, до трьох років); при цьому він міг продовжуватися або замінюватися джагір в іншій області, але не переходив у спадок - сини померлого джагірдаров отримували наділи на звичайних підставах. В епоху розквіту Могольской держави при Аурангзебу (1658 - 1707) число джагірдаров доходило до 4 тисяч. До XVIII століття завершується трансформація джагиров в спадкове володіння.

Халіс - чиста душа в ісламі

85. Гезит - подушний податок; ГЕЗИТ - в Иране при Сасанидах (3 - сер. 7 вв.) ден. поголовная подать, к-рую платили гос-ву мужчины от 20 до 50 лет из податных сословий (крестьяне, ремесленники, купцы). При Хосрове I Ануширване (531-579) размер Г. был установлен в зависимости от имуществ. положения плательщиков в 12, 8, 6 или 4 дирхема (драхмы).

Хараг - поземельний податок; дастакерт –(сасанідський аналог бенефіція) – наділ без права власності на землю і селян що на ній працювали

86. Самурай (яп. 侍 — самураі, «той, хто служить»; яп. 武士 — бусі, мононофу, «воїн») — представник військового стану в Японії 10—19 століття. Впродовж середньовіччя самураї витіснили японську аристократію з місця провідної політичної сили країни і створили власну систему керування суспільством — сьоґунат. Зміст поняття «самурай» змінювався згідно з обставинами конкретної історичної епохи, однак його складова, яка асоціювала самураїв із війною чи військовою службою, залишилася непорушною.

Бусі - часто синонімом поняття «самурай» виступає слово «бусі» (武士, «військовий муж», «вояк»). Однак ці терміни не є абсолютно тотожними.

Перше використання слова «бусі» міститься у «Продовженні Анналів Японії» і немає відношення до феномену самурайства. Термін «бусі» вживається як антонім до слова «цивільний чиновник». Лише з кінця 11 століття слуг-сабураїв почали асоціювати із військовими — «бусі».

У середині 12 століття смислові навантаження слів «самурай» і «бусі» збігалися. Проте вже наприкінці того ж століття, у зв'язку із оформленням законодавства першого сьоґунату, сфера застосування даних понять була чітко розмежована. Терміном «самурай» позначали елітного воїна, а словом «бусі» решту японського воїнства.

У 15 — 16 століттях ці два слова знову стали синонімами, однак після встановлення сьоґунату Токуґава і створення нового законодавства, поняття "самурай "знову було атрибутовано до найзаможніших верств японського суспільства. Тобто, у 17 — 19 столітті кожен вояк зі стану «мужів» належав до бусі, але не кожен бусі міг бути самураєм.

На сьогодні обидва поняття — «самурай» і «бусі» — часто використовуються як взаємозамінюючі, але така практика є недостатньо виправданою з огляду на історію і смислове навантаження обох термінів.

Госі – загони привілейованих вільних селян, військових поселенців, солдат- селян, які за користування землею несли військову сслужбу, але не платили податків і здобули право на родове прізвище та носіння меча

87. Ікта (араб., буквально — надів), термін, що позначає те, що умовне подарувало земельного наділу (типа бенефіция) феодалам в країнах Близького і Середнього Сходу в середні віки. Вперше згадується в арабських джерелах з кінця 7 ст, але поширення набув в 8—10 вв.(століття) при Аббасидах.7. Ікта -

Мульк (мулк, мюльк, Мілько, Молько; від араб. Мульк - власність, володіння; мн. Ч. Амлак) - вид приватної земельної власності в період феодалізму в країнах Близького і Середнього Сходу, в тому числі в Закавказзі і Середньої Азії. Рухома власність називалася малий. У процесі феодалізації значення терміну в ісламських країнах диференціювалося:

царство, князівство, сеньйорія;

феодальна власність на землю, відповідала аллоду, російської вотчині. У цьому значенні мульк, на відміну від ікта, що не був обумовлений несенням державної служби, міг бути проданий, подарований або переданий у спадщину;

приватна власність на воду, іригаційні споруди і, отже, право власника на стягування зборів з селян за користування водою;

Вакф – невідчужувані земельні володіння мусульманських релігійних установ

88. Ляньмінь- вільні селяни (добрий народ) Лянмінь - неповноправне насення в Китаї, що іменувалося "добрим народом" і протиславлялося "підлому народові" (цзяньжень).
Суйшень - люди в Китаї, які наймались до господаря служити за контрактом і надалі потрапляли в кабальну залежність.
Фаньху - прошарок перекупшиків (спекулянтів) у китайському суспільстві.

89. Сьо́ґун (яп., полководець) — найвища військова посада у домодерній Японії. Голова самурайського уряду. Відповідає «маршалу» у західних і «гетьману» у східноєвропейських арміях.

Початково сьоґуном називали тимчасового головнокомандувача імператорської армії, яка вирушала в похід проти племен еміші, автохтонів Японських островів, так званих «північно-східних варварів». У 12 столітті титул сьоґуна закріпився за однією з військових посад імператорського двору — сей'ї тайсьоґуном, лідером самураїв Східної Японії і головою самурайського уряду — сьоґунату. З 14 століття сьоґунів також називали кубо.

Сьоени (яп., «маєток», «угіддя») — приватне провінційне землеволодіння придворних аристократів, буддистських монастирів і синтоїстських святилищ у Японії 8 — 16 століття. Часто перекладається як «маєток», «угіддя», «манор» тощо.(власність окремих феодалів).

Да́ймьо (яп., «велике ім'я») — провінційний володар у Японії 14 - 19 століття. У період Едо усі землевласники, прибуток яких перевищував 10 000 коку, називалися даймьо.

Хахо - простий народ у Корей, був підневільним по відношенню до "аристократії". Чінголь - корейська аристократія в епоху держави Сілла. Янь інь – дві категорії селян в Кореї(погані люди), безземельні люди.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 486 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Жизнь - это то, что с тобой происходит, пока ты строишь планы. © Джон Леннон
==> читать все изречения...

2323 - | 2092 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.