Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Інформатизація управлінської діяльності керівника закладу освіти




Людська діяльність за своєю суттю є соціальною, що формуєть­ся в процесі праці. Людина пристосовується до умов життя й вод­ночас активно змінює їх відповідно до своїх інформаційних потреб.

Продуктивну діяльність людини характеризує свідомість і ціле­спрямованість. Особистість як суб'єкт діяльності, задовольняючи свої інформаційні потреби, взаємодіє із середовищем існування, ставить перед собою певну мету, мотивує її, добирає засоби здійснен­ня, виявляє розумову активність у досягненні поставленої мети, їй властива активність, що забезпечує життєво важливі зв'язки орга­нізму людини із середовищем існування. Джерелом активності є потреби, що спонукають людину до відповідних реакцій — дій. Потреба — це стан особистості, що виявляє залежність дій від конк­ретних умов існування.

Аналіз управлінської діяльності керівника загальноосвітнього на­вчального закладу дає змогу стверджувати, що його діяльність — це свідома активність, яку керівник закладу освіти реалізує через систему дій (функцій), спрямованих на досягнення мети управління загальноосвітнім навчальним закладом. Свідомий характер управлін­ської діяльності керівника виявляється в плануванні й регуляції своїх дій, у передбаченні результатів діяльності, у прагненні вдосконалити умови навчального середовища, в якому відбувається ця діяльність. Водночас свідома управлінська діяльність керівника закладу освіти характеризується цілями, мотивами й засобами, що дають змогу її здійснювати.

Інформаційна діяльність притаманна будь-якій особі, тільки-но вона з'являється на світ, водночас розрізняють різні змістові складові інфор­маційної діяльності осіб одного середовища. Інформаційна діяльність людини пов'язана зі сприйняттям, переробкою, зберіганням як при­родної, так і штучної інформації (штучну інформацію людина виробляє в процесі своєї діяльності).

Трансформація інформаційної діяльності особистості в управлін­ську діяльність відбувається в ту мить, коли особа приймає управлін­ське рішення будь-якого рівня (рівень особистого сприйняття інформації, міжособистісний рівень, фаховий рівень тощо). Особи, які займають­ся управлінською інформаційною діяльністю на фаховому рівні, часті­ше за все під час спілкування вилучають ознаку «інформаційна» по відношенню до своєї діяльності і таким чином утворюють поняття «управлінська діяльність». Дослідження понять «управлінська діяльність» та «інформаційна діяльність» як різних аспектів діяльності людини виявило, що інформаційна діяльність є основою управлінської діяльності людини. З позицій будь-якого аспекту розгляду означених понять управлінська діяльність людини характеризується одночасно з її інформаційною діяльністю.

Діяльність людини у будь-який сфері завжди пов'язана з пере­творенням інформації—її одержанням, переробкою і подальшим збе­ріганням. Управлінська діяльність керівника загальноосвітнього на­вчального закладу не є винятком. Управлінські процеси в закладі освіти — це особливий тип інформаційних процесів, які спрямовано на забезпечення шляхів досягнення поставленої мети діяльності й узгодження результатів педагогічної праці з вимогами розвитку сус­пільства. Вихідним пунктом управлінської діяльності керівника за­гальноосвітнього навчального закладу є формування й вибір мети управління, що охоплює соціальні, економічні, організаційно-технічні та інші аспекти функціонування освітнього закладу.

Діяльність керівника сучасного загальноосвітнього навчального закладу має багатофункціональний управлінський характер і передба­чає урізноманітнення видів і типів поточної й оперативної інформації, що забезпечує прийняття раціональних управлінських рішень. Дос­татній обсяг інформації дає змогу керівникові закладу освіти в будь-який час мати інформацію про стан реалізації його управлінських рішень (досягнення чи недосягнення поставлених цілей), створює умови для коригування управлінських дій відповідно до поставленої мети, зумов­лює вибір раціональної інформаційної моделі системи управління на­вчально-виховним процесом [17].

Педагогічний аналіз (самоаналіз) інформації на практиці — це виявлення факторів й організаційних умов реалізації позитивного й негативного впливу на різні процеси, що відбуваються у загально­освітньому навчальному закладі.

Метод системного аналізу дав змогу дослідити інформатизацію управлінської діяльності керівника загальноосвітнього навчаль­ного закладу в трьох аспектах:

«структурному—дослідження особистої управлінської діяльності у взаємозв'язку з управлінською діяльністю всіх учасників навчально-виховного процесу;

• функціональному — встановлення ступеня взаємодії між суб'єктами управління, визначення функцій керування в уп­равлінському циклі;

• генетичному — встановлення зв'язків між минулим, теперішнім і майбутнім станом управління закладом освіти.

Організаційно-педагогічною умовою формування інформаційно­ го навчального середовища закладу освіти є наявність інформації, що потрібна керівникові для прийняття управлінських рішень, спрямованих на підвищення якості, доступності та ефективності управління назчально-виховним процесом. Водночас інформацій­ним забезпеченням управління закладом освіти, на наш погляд, слід вважати сукупність взаємопов'язаних інформаційних потоків, що їх утворює інформація наступних типів: вхідна; внутрішньошкільна; про стан об'єкта; результати управлінських рішень тощо. Від інформацій­ної підтримки процесу прийняття управлінських рішень керівником закладу освіти залежить продуктивність та якість праці педагогічного колективу.Алгоритм технології оцінювання доцільності інформатизації управ­лінської діяльності керівника загальноосвітнього навчального закладу наведено на рис. 2.6

 

.

Рис. 2.6 Алгоритм технології оцінювання доцільності інформатизації управлінської діяльності керівника закладу освіти

Критеріями оцінювання доцільності інформатизації управлін­ської діяльності керівника загальноосвітнього навчального за­кладу є:

• раціональність (необхідність і достатність) витрачених зусиль, засобів і часу для досягнення поставленої мети;

• раціональність способів і методів діяльності суб'єкта й об'єкта, їх взаємодії, взаємозв'язку та взаємозумовленості;

• перспективність діяльності суб'єкта менеджменту;

• актуальність діяльності як відповідність усіх дій поставленій меті й завданням;

• активність як показник управлінської діяльності керівника закла­ду освіти.

У даному посібнику інформатизацію управління закладом освіти ми розглянули не тільки як сукупність процесів, які пов'язані з упро­вадженням апаратних і програмних засобів інформаційно-комунікацій­них технологій в управлінську діяльність усіх учасників навчально-виховного процесу, але й як забезпечення способів зв'язку між окре­мими її структурними складовими. Водночас інформатизацію управлінської діяльності керівника закладу освіти досліджено як си­стему управлінських дій (система управління), організаційна структура якої враховує специфіку й умови функціонування конкретного загально­освітнього навчального закладу. Інформатизація управління загально­освітнім навчальним закладом передбачає розробку й упровадження цілісної інформаційної системи, що реалізує інформаційно-комунікаційні технології управління в будь-якій ланці його діяльності.

Інформаційний аналіз управлінської діяльності керівника закладу освіти й організаційно-педагогічних умов її реалізації сприяв обґрунту­ванню доцільності модернізації існуючої системи управління закладом освіти шляхом розробки й упровадження інформаційної системи управ­ління як напряму інформатизації управління закладом освіти. Водночас проведений інформаційний аналіз дав змогу встановити необхідний склад і тип інформації, що потрібна для реалізації управлінських функцій; сфор­мулювати вимоги до якісних характеристик інформації, в тому числі до повноти, доступності, оперативності, вірогідності, актуальності інформації та формі її подання; обрати певну кількість апаратних і програмних за­собів реалізації інформаційно-комунікаційних технологій управління.

Упровадження окремих етапів інформатизації управління загаль­ноосвітнім навчальним закладом зумовило класифікувати обов'язкові заходи, пов'язані з означеним процесом (табл. 2.2).

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 540 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лаской почти всегда добьешься больше, чем грубой силой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2357 - | 2221 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.