Ћекции.ќрг


ѕоиск:
 атегории:

јстрономи€
Ѕиологи€
√еографи€
ƒругие €зыки
»нтернет
»нформатика
»стори€
 ультура
Ћитература
Ћогика
ћатематика
ћедицина
ћеханика
ќхрана труда
ѕедагогика
ѕолитика
ѕраво
ѕсихологи€
–елиги€
–иторика
—оциологи€
—порт
—троительство
“ехнологи€
“ранспорт
‘изика
‘илософи€
‘инансы
’ими€
Ёкологи€
Ёкономика
Ёлектроника

 

 

 

 


–озд≥л 16 ’роматограф≥чн≥ методи анал≥зу
√рупу речовин, що мають под≥бн≥ х≥м≥чн≥ властивост≥, практично не можна розд≥лити за допомогою х≥м≥чних реакц≥й, оск≥льки дл€ цього не ≥снуЇ специф≥чних реагент≥в. ƒл€ розд≥ленн€ под≥бних речовин застосовують ф≥зико-х≥м≥чн≥ методи, €к≥ ірунтуютьс€ на розчинност≥ речовин у р≥зних розчинниках, адсорбц≥њ, йонному обм≥н≥ та ≥н.

’роматограф≥€ була в≥дкрита рос≥йським ботан≥ком ћ.—. ÷вЇтом у 1903р. ≥ використана ним дл€ розд≥ленн€ сум≥ш≥ рослинних п≥гмент≥в. ÷вЇт застосовував адсорбц≥йний метод хроматограф≥њ, €кий пол€гаЇ у тому, що при пропусканн≥ будь-€кого розчину кр≥зь високу та пор≥вн€но вузьку колонку, наповнену адсорбентом, речовини поглинаютьс€ залежно в≥д ступен€ њх адсорбованост≥ у певн≥й посл≥довност≥ ≥ в той же час оборотно.

ќтриману хроматограму про€вл€ють, пропускають кр≥зь нењ де€ку к≥льк≥сть розчинника, €к правило, того ж, у €кому була розчинена досл≥джувана речовина. ƒл€ кожного компонента сум≥ш≥ у ц≥й двофазн≥й систем≥ характерна р≥вновага, завд€ки чому на стовпц≥ адсорбенту утворюютьс€ горизонтальн≥ зони певноњ висоти, €к≥ перем≥щуютьс€ вниз, вздовж колонки, по шл€ху руху про€вл€ючоњ р≥дини з≥ швидк≥стю, €ка залежить в≥д здатност≥ даноњ речовини поглинатис€ адсорбентом, що м≥ститьс€ у колонц≥. ќск≥льки здатн≥сть адсорбуватис€ у р≥зних речовин р≥зна, то зони б≥льш-менш ч≥тко в≥дд≥л€ютьс€ одна в≥д ≥ншоњ.

Ќайважлив≥шою перевагою хроматограф≥чних метод≥в над ≥ншими Ї те, що при цьому речовини, €к правило, х≥м≥чно не зм≥нюютьс€.  р≥м того, хроматограф≥чний метод застосовуЇтьс€ дл€ розд≥ленн€ газопод≥бних та р≥дких речовин.

™ багато вид≥в хроматограф≥њ. ѓх класиф≥кац≥€ базуЇтьс€ на р≥зних критер≥€х.

«а принципом фракц≥онуванн€ та ф≥зико-х≥м≥чноњ взаЇмод≥њ адсорбенту та речовин розр≥зн€ють:

І адсорбц≥йну хроматограф≥ю на колонц≥ чи в тонкому шар≥;

І розпод≥льну хроматограф≥ю на папер≥, у тонкому шар≥;

І газор≥динну;

І молекул€рно-ситову;

І йоннообм≥нну хроматограф≥ю на папер≥ та на колонц≥;

І гель-ф≥льтрац≥ю.

«а природою та розташуванн€м нерухомоњ фази види хроматограф≥њ бувають:

І на папер≥;

І на колонц≥;

І на пл≥вц≥;

І в тонкому шар≥;

І в товстому шар≥.

” залежност≥ в≥д агрегатного стану фаз хроматограф≥чн≥ методи под≥л€ютьс€ на:

І р≥динну хроматограф≥ю;

І газову хроматограф≥ю;

І газор≥динну хроматограф≥ю.

«а способом елюц≥њ хроматограф≥€ на колонц≥ буваЇ:

І про€вна (елюентна);

І фронтальна;

І витискувальна.

«а напр€мком руху елюента розр≥зн€ють:

І висх≥дну хроматограф≥ю;

І низх≥дну хроматограф≥ю.

Ѕудь-€ка хроматограф≥чна система базуЇтьс€ на розпод≥л≥ компонент≥в м≥ж двома фазами, з €ких одна нерухома з великою поверхнею, а друга перем≥щуЇтьс€ в≥дносно першоњ. як нерухома фаза використовуЇтьс€ тверда речовина або р≥дина, що наноситьс€ на твердий нос≥й.  омпоненти, що розд≥л€ютьс€, разом з рухомою фазою (р≥диною або газом) проход€ть кр≥зь нерухому.

–ечовини в сум≥ш≥ можуть розд≥л€тис€ за рахунок встановленн€ р≥вноважного розпод≥лу м≥ж нерухомою р≥дкою та рухомою р≥дкою фазами (протиточне розпод≥ленн€, паперова хроматограф≥€) або м≥ж нерухомою р≥дкою та рухомою газовою фазами (газор≥динна хроматограф≥€); адсорбц≥йноњ р≥вноваги м≥ж нерухомою твердою та рухомою р≥дкою фазами (адсорбц≥йна хроматограф≥€); йонообм≥нноњ р≥вноваги м≥ж йонообм≥нною смолою (нерухома фаза) та електрол≥том (рухомою фазою) (йонообм≥нна хроматограф≥€); р≥вноваги м≥ж р≥дкою фазами на внутр≥шн≥й та зовн≥шн≥й поверхн≥ пористоњ структури (гель) (молекул€рно-ситова хроматограф≥€).

ѕоделитьс€ с друзь€ми:


ƒата добавлени€: 2015-01-29; ћы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 770 | Ќарушение авторских прав


ѕоиск на сайте:

Ћучшие изречени€:

“ак просто быть добрым - нужно только представить себ€ на месте другого человека прежде, чем начать его судить. © ћарлен ƒитрих
==> читать все изречени€...

2272 - | 2016 -


© 2015-2024 lektsii.org -  онтакты - ѕоследнее добавление

√ен: 0.01 с.