Добуток концентрацій (активностей) йонів малорозчинного електроліту у його насиченому розчині при сталій температурі є величина стала і називається добутком розчинності (ДР).
BaSO4 D Ba2++ ;
а (Ba2+)∙ a () = ДР (BaSO4) = 1,08∙10–10.
Якщо якийсь малорозчинний електроліт дисоціює з утворенням двох чи декількох однакових йонів, наприклад:
Кt m Аn n D m Kt a+ + n Аn в–,
де m і n – відповідно число катіонів і аніонів, утворених з однієї частинки електроліту; а+ і в– — заряди катіона і аніона, то
ДР (Кt m Аn n) =
Тобто, при розрахунках добутку розчинності активність кожного з йонів повинна бути піднесена до степеня, що дорівнює числу однакових йонів, що утворилися при розпаді однієї частинки.
Слід зазначити, що концентрація твердої фази у стані рівноваги „розчин-осад” приймається за одиницю.
До рівноваги між йонами в розчині і осадом малорозчинного електроліту можна застосувати закон діючих мас. Наприклад:
AgCl D Ag++Cl–;
Константа рівноваги ;
Kр ∙ с (AgCl) = ДР = а (Ag+)∙ а (Cl–).
У випадку, коли коефіцієнт активності йонів наближається до одиниці у дуже розведеному розчині, можна вважати, що
ДР (AgCl) = с (Ag+)∙ с (Cl–).
Як би не змінювалась концентрація йонів, з яких утворюється малорозчинний електроліт, добуток молярних концентрацій цих йонів при Т = const є величина стала для насиченого розчину даної малорозчинної речовини.
Слід розрізняти поняття „малорозчинна” і „слабкодисоційована” речовина. Речовина може бути малорозчинною, але сильним електролітом, тобто осад є йонною сполукою. З іншого боку, добре розчинна речовина може бути слабким електролітом.
Для того, щоб відбулося осадження малорозчинного електроліту, необхідно, щоб добуток молярних концентрацій йона, який осаджується, і йона-осаджувача був більшим ніж добуток розчинності малорозчинного електроліту, що утворюється, тобто речовина починає випадати в осад з пересиченого при даній температурі розчину; йона-осаджувача повинен бути надлишок. Однак при додаванні великого надлишку реактива-осаджувача може відбутися часткове чи повне розчинення утвореного осаду в результаті комплексоутворення, амфотерності, утворення колоїдних систем та ін.