Основним завданням підготовки педагогічних кадрів до здійснення формування позитивної мотивації на здоровий спосіб життя є забезпечення неперервності у формуванні культури здоров'я особистості як невід'ємної складової її професійної компетентності та адаптації до гуманістичної спрямованості навчально-виховного процесу.
Система підготовки кадрів включає кілька рівнів відповідно до структури ступеневої освіти в Україні.
З цією метою здійснюється підготовка спеціалістів з валеології у поєднанні з підготовкою за суміжними спеціальностями (дошкільне виховання, початкове навчання, біологія, фізична культура, психологія, основи медичних знань, соціальна педагогіка, дефектологія).
Умовою для підготовки педагогічних кадрів є введення Міністерством освіти і науки України професії "валеолог" до Класифікатора професій ДК 003-95 (зміни та доповнення № 4).
Класифікатором професій передбачена підготовка вчителів за освітньо-кваліфікаційними рівнями: "бакалавр", "спеціаліст, "магістр".
У навчальних планах педагогічних вищих навчальних закладів І-П рівнів акредитації, які готують асистента валеолога, передбачено курси "Основи валеології" (обсяг - один кредит) та "Методика викладання навчального курсу для початкової школи "Основи здоров'я" (один кредит), які повинні сформувати індивідуальну валеологічну культуру майбутнього педагога, забезпечити його підготовку до проведення системної навчально-виховної роботи.
Система підготовки студентів за освітньо-кваліфікаційним рівнем "спеціаліст" включає вивчення курсів: "Вікова фізіологія з основами гігієни дітей", "Основи педагогічної валеології", "Теорія і методика викладання основ здоров'я" і педагогічну практику (загальний обсяг часу - не менше 5 кредитів). Перелік спецкурсів формується з урахуванням основної спеціальності студента. В кінці вивчення курсу (курсів) з питань формування здорового способу життя студенти складають іспит (залік).
Підготовка фахівців за освітньо-кваліфікаційним рівнем "магістр" передбачає вивчення курсу "Теорія, методологія, методика формування здорового способу життя", спецкурсів відповідно до основних аспектів валеології.
Післядипломна перепідготовка і підвищення кваліфікації педагогічних кадрів з формування здорового способу життя відбувається на базі педагогічних вищих навчальних закладів, обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти, які мають ліцензію на такий вид діяльності.
У планах навчальних курсів підвищення кваліфікації інститутів післядипломної педагогічної освіти забезпечується диференційований підхід до слухачів:
а) керівні кадри освіти вивчають обов'язковий курс "Основи здоров'я" (обсягом до 18 годин);
б) для вихователів дошкільних навчальних закладів, вчителів початкових класів та класних керівників загальноосвітніх навчальних закладів з метою ознайомлення з валеолопчними технологіями, окрім обов'язкового курсу "Основи здоров'я", вивчається спецкурс "Основи педагогічної валеології";
в) викладачі природничого профілю, фізкультури, психології розширюють одержані у вищих навчальних закладах знання при вивченні курсів "Валеофілософія", "Педагогічна валеологія", "Методика викладання основ здоров'я", спецкурсів з інноваційних методик формування здорового способу життя (ознайомлення з діяльністю закладів Національної мережі шкіл сприяння здоров'ю).
Педагогічні кадри, відповідно до планів Міністерства освіти і науки України, обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти, міських (районних) відділів освіти, залучаються до участі у постійно діючих методичних семінарах, семінарах-тренінгах, інформаційно-методичних нарадах, школах педагогічної майстерності, роботі "круглих столів", науково-практичних конференціях тощо.
Підготовка кадрів щодо реалізації Концепції має передбачати:
• теоретичну підготовку (введення обов'язкового навчального спецкурсу для всіх категорій педагогічних кадрів "Педагогіка здорового способу життя", який забезпечує засвоєння інноваційних педагогічних систем, технологій виховання і навчання та системи управління цим процесом);
• засвоєння вимог освітньо-кваліфікаційних характеристик та положень, які випливають з них, для побудови змісту, вибору форм та методів навчання, способів та критеріїв оцінки досягнення цілей навчання;
• розробку стандартів якості підготовки і технології об'єктивного визначення ступеню відповідальності кожного фахівця, який отримав відповідну професійну освіту;
• розробку нової моделі виховання та навчання, нових навчально-методичних матеріалів для проведення занять та практичного засвоєння нової тренінгової методики;
• збір, узагальнення та системний аналіз світових та національних досягнень у навчанні здоровому способу життя та оперативну корекцію змісту навчання, навчальних та виховних технологій, способів активізації пізнавальної діяльності дітей та молоді, роботи педагога.