Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Філософія одкровення Ф. В. Й. Шеллінга




 

Ф. В. Й. Шеллінг у своєму трансцендентальному ідеалізмі, як і І. Г. Фіхте, робить «я» принципом усієї філософії. Але «я» є початком діяльним і, перш за все, етичним. Діяльність «я» полягає у виборі між добром і злом. «Я», перш за все, вільне, а свобода є здібністю до добра та зла, здатністю обирати між добром і злом. У цьому й полягає найбільша складність, як зазначає Ф. В. Й. Шеллінг у роботі «Філософські дослідження про сутність людської свободи і пов’язані з нею предмети», – в тому, що зло або дійсно існує або не існує взагалі: або є маніхейське рішення цієї проблеми, або істинно християнське, що зло не існує. Але якщо зло дійсно існує, тоді фактично заперечується поняття Бога, вседосконалої і всемогутньої Істоти. А якщо заперечується реальність існування зла, то заперечується реальність свободи, бо свобода людини полягає у виборі між добром і злом; якщо немає зла, означає немає і свободи. І той, і інший варіант є безвихідними, у тому числі й для богослов’я, бо, якщо зло існує об’єктивно, то Бог дозволяє існування зла в світі. Або якщо зла об’єктивно не існує, то свобода, як вибір між добром і злом, існує лише як ілюзія. Отже, реальної свободи немає, і тому за наявне в світі зло відповідає не людина, а її Творець, тобто Бог. Це означає, що в будь-якому випадку, і при тому, і при іншому варіанті, в рішенні цієї проблеми, відповідальним за зло є Бог.

На думку філософа, все позитивне в світі виходить із Бога. Тому якщо в злі є щось позитивне, то воно теж виходить із Бога. Цей аргумент приводився ще Августином. Августин зрозумів, як може існувати зло, не маючи при цьому субстанціальної основи. Приклад гниттям – дерево гине, і гниття можливе лише тоді, коли існує дерево, тобто існує добро. Якщо дерево погнило, добра немає, то, отже, і процесу гниття немає, тобто немає зла. Зла як такого немає, воно є лише применшенням добра. Ф. В. Й. Шеллінг розглядає й інший варіант рішення: якщо позитивне – тобто те, що існує, – є добро, а зло існує як применшення добра, то, отже, є деяке суще в злі що існує і в добрі. Звідки ж береться те, в чому існує суще зла, який базис зла? Виникає знову ж таки нерозв’язна проблема, бо виходить, що зло необхідно повинно мати деяку підставу в собі. Тим паче, що в злі виявляє своє існування деяка сила. Вона, звичайно, менш здійснена, чим сила Божественна, але, тим не менш, вона все ж таки існує. Отже, якщо все, що існує, – від Бога, то вона теж існує від Бога. Бог є Творець цієї злої сили.

Ф. В. Й. Шеллінг намагається детально розглянути всі можливі варіанти проблеми існування зла в світі і доходить висновку, що жоден з існуючих варіантів рішення не може нас влаштувати. Тому він намагається осмислити його з іншої позиції. Зрозуміло, що, як пише Ф. В. Й. Шеллінг, позиція філософського ідеалізму, тобто фіхтевської філософії, є відхід від розв’язання проблеми зла, тому що для філософського ідеалізму природи взагалі не існує, тому не існує взагалі діяльності «в чомусь».

Ф. В. Й. Шеллінг міркує таким чином: Бог є істота всемогутня і всеосяжна, тому поза Богом немає нічого. Бог існує, отже повинна існувати і основа його існування, деяка природа в ньому. Але поза Богом немає нічого, тому природа, основа існування Бога, існує власне в ньому. Виходить деяка суперечність: основа існування Бога не є за визначенням Бога, а існує в ньому, отже, вона є Богом. Тому ця природа в Богові невід’ємна від Бога, але, тим не менш не є ним.

Суть Бога полягає в житті. У нашому світі речі рухаються, але принцип їх руху не може знаходитися в самих речах, він знаходиться в Богові, тому становлення речей походить з Бога. Але Бог є істотою всеосяжною, тому він породжує все і врешті-решт сам себе, а отже, остаточної єдності в Богові не існує. Для себе Бог існує як деяка воля і те, що він породжує, його уявлення про самого себе, його слово, логос. Це уявлення Бога про самого себе існує на деякому духовному початку, тобто в дусі.

Цими міркуваннями Ф. В. Й. Шеллінг намагається філософськи обґрунтувати і дійти до дійсної необхідності існування Пресвятої Трійці. Бог представляє Сам Себе в деякій дії, тобто в Розумі, в Слові, творить і представляє щось інше, а дія розуму полягає завжди в розділенні, тому і творіння Богом єдиного світу неможливе без існування в цьому світі принципу подільності, множинності речей. Але множинність речей існує тільки в єдності як в сім’ї. Тому речі, що існують в світі, завжди мають подвійну природу, подвійний початок. Перше – те, що відокремлює речі від Бога, показує, як вони існують. Інший початок – те, що показує їх існування, як вони існують у Богові, існують у його основі. Принцип філософствування Ф. В. Й. Шеллінга, що послідовно проводиться ним, – наявність деякої основи в Богові, основи, яка виявляється і в речах. Речі можуть існувати, тому що в самому Богові існує його основа. Речі можуть існувати в Богові і не бути ним. Вони тому мають подвійну природу.

У людини подвійна природа виявляється в її свободі. Через те, що людина створена із основи Бога (тому що людина не є Богом), вона містить відносно незалежний від Бога початок. Цей початок, на відміну від природи, освячений світлом Божественного Логосу; це початок істини Розуму, Світла. Але самозвеличання людини, яка є духом, розумом, відрізняється від сутності Бога, бо вона походить з Божественної основи, тобто відрізняється від Бога. Тому людина, з одного боку, має в собі все від Бога. Все, що вона робить, вона робить силою Божою, із іншого боку – людина походить не із Бога, тому вона може творити те, що не має божественного походження, тобто творити зло. Тому людська воля, діє, з одного боку, в природі, а з іншго – підноситься над природою. Отже, творіння зла – це самозвеличання, тобто воля людини може відрізнятися і від природи, і від Божественного світла, тобто Розум і Воля, нерозривно пов’язані в Богові, у людини можуть розділятися, розрізнятися. Відповідно людина робить вчинки, що не підлягають ніякому розумному осмисленню, вчинки аморальні, здатна творити зло.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-09-20; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 740 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент может не знать в двух случаях: не знал, или забыл. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2806 - | 2366 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.