Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Вільна теософія – основоположення «всеєдності» і цілісного знання у філософській системі В. С. Соловйова




 

За переконанням В. С. Соловйова, вільна теософія або цілісне знання не є одним із напрямів або типів філософії, «…вона повинна представляти вищий стан усієї філософії як у внутрішньому синтезі трьох її головних напрямів – містицизму, раціоналізму й емпіризму, так рівно і в загальнішому та ширшому зв’язку з теологією і позитивною наукою»[244]. У своєму вченні про буття В. С. Соловйов виходив із того, що абсолютна всеєдність – це остаточне поєднання з Богом. Наш світ є всеєдністю в стані становлення. Він містить божественний елемент – всеєдність у потенції. Разом з цим він містить природний, матеріальний елемент, який є частиною цілого. Частка прагне до всеєдності і поступово досягає цієї мети, об’єднуючись із з Богом. Сам процес відновлення всеєдності і є розвитком світу. Останній у своєму розвитку проходить два етапи: перший – еволюція природи, другий – діяльність людини. Кінцевим результатом розвитку світу є затвердження царства Бога. Цілісне знання про Світ розкривається в синтезі трьох філософських напрямів – містицизму, раціоналізму й емпіризму.

У побудові концепції всеєдності, розкриваючи структуру цілісного знання, В. С. Соловйов широко використав наукові поняття, зокрема, поняття «еволюція», проте по-своєму. Еволюція світу, за його твердженням, включає п’ять сходинок буття:

1. Мінеральне царство, в якому буття виступає у своїй початковій формі, як інертне самоствердження.

2. Рослинне царство, що знаменує вихід із стану інерції.

3. Тваринне царство, в якому живі істоти шукають повноти буття за допомогою відчуттів і свободи руху.

4. Людське царство – арена природного людства, що прагне до покращання життя за допомогою науки, мистецтва та громадських установ.

5. Боже царство або арена духовного людства, що прагне до досконалості в житті.

Між вказаними царствами існує зв’язок і спадкоємність. Попередній тип буття є сходинкою для подальшого. Нижчі типи прагнуть до типів вищих, кожен вищий тип включає нижчий.

Світовий процес є не тільки вдосконаленням, але і збиранням Всесвіту. Рослини фізіологічно вбирають у себе природне довкілля; тварини, окрім цих елементів середовища, живляться рослинами і, крім того, психологічно вбирають у себе широке коло явищ, що відчуваються ними; людина на додаток до цього включає за допомогою розуму віддалені форми буття, що не відчуваються безпосередньо. Нарешті, боголюдина не лише розуміє, але і забезпечує досконалий моральний світовий порядок, об’єднуючи усе існуюче живою силою своєї любові.

У В. С. Соловйова йдеться не про природні цикли. Перед нами телеологічний кругообіг. Світ возз’єднувався зі своїм Творцем – Богом, завдяки чому відновлюється первинна гармонія – всеєдність.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-09-20; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 522 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

80% успеха - это появиться в нужном месте в нужное время. © Вуди Аллен
==> читать все изречения...

2241 - | 2105 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.