Тема уроку. Розв'язання рівнянь та задач за допомогою рівнянь
Навчальна мета: вдосконалити вміння розв'язувати рівняння та задачі складанням рівняння; відпрацювати навички розв'язування лінійних рівнянь з однією зміною та виконання арифметичних дій з раціональними
числами.
Розвиваюча мета: розвивати в учнів логічне мислення, уміння користуватися індукцією, дедукцією, розвивати увагу, культуру мовлення та математичну культуру учнів, сприяти формуванню та розвитку інтелектуальних і творчих здібностей учнів, прищеплювати інтерес до математики.
Виховна мета: продовжити формувати в учнів науковий світогляд і раціональне
математичне мислення, виховання працьовитості, позитивне ставлення до навчання і відповідальність за свої досягнення, наполегливості в подоланні
труднощів.
Тип уроку: застосування знань, умінь та навичок.
Хід уроку.
Сьогодні ми познайомимося з професором математичних наук, звати його Нехай. Він дуже любить задачі і без них не може існувати. Професор готовий допомогти всім завзятим і наполегливим, всім хто любить розв’язувати задачі. Всім він бажає удачі.
Будеш, друже, трудитись сумлінно –
У навчанні уникнеш невдач.
І розв’яжеш на «10» і «12»
Не десяток, а сотні задач.
І. Повторення вивченого матеріалу
А спочатку давайте повторимо, що ж ми вивчили на попередніх уроках. А вивчили ми рівняння та їх властивості. Навчились розв’язувати рівняння.
Давайте згадаємо:
1. Що називається рівнянням?
2. Що називається розв’язком, або коренем рівняння?
3. Які доданки називаються подібними?
4. Що означає звести подібні доданки?
5. Як перенести доданки з однієї частини рівняння в іншу?
6. За яких умов частка є додатнім числом?
Якщо ви змогли відповісти на всі запитання, то це дуже добре і давайте попробуєм розв’язати декілька усних вправ.
1. Задумане число зменшити в 2 рази, до результату додати 19. Одержали 37. Яке число задумали?
2. Чи є серед чисел 0,1,3, 5, 7 і 9 розв’язок рівняння
3. Число 30 більше від числа 20 у 1,5 рази. Як записати залежність у вигляді рівності?
4. Число 20 менше від числа 50 у 2,5 рази. Як записати залежність у вигляді рівності?
5. Число 37 більше від числа 25 на 12. Як записати залежність у увигляді рівності?
Якщо ви швидко справились з завданнями, то ви знаєте на відмінно попередній матеріал.
Для замітки!!! Подивись і запам’ятай!!!
ІІ. Подача нового матеріалу:
Застосовують рівняння при розв’язанні задач. От тут до нас і приєднається професор Нехай.
Алгоритм розв'язування будь-якої задачі на складання рівняння:
1) Уважно декілька разів прочитати і вивчити умову задачі.
2) Зробити скорочений запис або таблицю умови задачі.
3) Позначити за х одну з невідомих величин.
4) Виразити всі інші невідомі величини через х.
5) Скласти рівняння.
6) Розв'язати це рівняння і перевірити знайдені корені рівняння на відповідність умові задачі.
7) Записати відповідь задачі.
Давайте розглянемо задачу з підручника пункту 43. Розв’язання задач за допомогою рівнянь. Сторінка 227. І подивимося запис даної задачі.
Не поспішаючи розберіть, як потрібно правильно виконати запис пояснення задачі і зошиті…
ІІІ. Закріплення.
Для того, щоб навчитись розв’язувати задачі, потрібно правильно скласти рівняння і тому професор Нехай пропонує виконати тестові завдання.
Задача 1. Сума трьох чисел дорівнює 133, причому друге з них у 3 рази більше, ніж перше і на 14 більше ніж третє. Знайти ці числа.
Нехай перше число буде х, тоді друге - 3х, а третє – 3х-14
Визначте, яке з рівнянь відповідає умові задачі?
А)
Б)
В)
Г)
Задача 2: У трьох цехах працює 413 робітників, причому у другому цеху на 35 робітників менше, ніж у першому, а в третьому – в 3 рази більше, ніж у першому. Скільки робітників працює у першому цеху?
Професор Нехай дає складніше завдання, добре поміркуй і дай відповідь?
Яке з рівнянь відповідає умові, якщо через х позначимо кількість робітників у першому цеху?
А)
Б)
В)
Г)
А зараз спробуйте записати і розв’язати вправу 1276 за підручником, сторінка 228.,
№ 1276.
Сума двох чисел дорівнює 162, до того ж перше число більше від другого на 30. Знайти ці числа.
Розв’язання
Нехай друге число дорівнює х, тоді перше число — х + 30. Сума двох чисел дорівнює х + х + 30, що за умовою задачі становить 162. Отримуємо рівняння: х + х + 30 = 162. Розв'яжемо його:
2 х + 30 = 162;
2 х = 162 - 30;
2 х = 132;
х = 66.
Отже, друге число дорівнює 66, а перше — 66 + 30 = 96.
Відповідь. 96; 66.
Самостіно зробіть таке завдання.
Промінь ділить прямий кут на два кути. Знайдіть ці кути, якщо один із них на 12 менший від іншого.
Згадай з геометрії скільки дорівнює прямий кут?
Підсумок уроку:
Ми трудились і учились
Нам задачі підкорились.
Це не мало у житті.
Бажаю успіху тобі!
Чи запам’ятали ви як потрібно розв’язувати задачі за допомогою рівнянь?Як записувати задачі в зошиті?
Домашнє завдання: пункт 43 прочитай, виконай вправу 1277, про всі мої поради не забувай
Вправа 1277
У двох кошиках є 116 яблук, до того ж, у першому кошику на 14 яблук більше, ніж у другому. Скільки яблук у кожному кошику?