Лекции.Орг


Поиск:
Норманська теорія походження державності у східних слов’ян та її критика
Слово "Русь" у східних слов'ян з'являється з приходом сюди варягів зі Скандинавії, які належали до племені Русь. При цьому стверджується давно склалася точка зору про те, що варяги це нормани.
Письмові джерела відносять виникнення Давньоруської держави до IX століття. Російська літопис «Повість временних літ» розповідає наступне: «В літо 862 р. новгородці повстали і вигнали варягів за море. Але серед переможців почалися чвари. Вони прийшли до варягів і сказали: «Велика земля наша і рясна, але порядку в ній немає. Прийдіть в ній княжити і володіти нами ». З цього заклику до Новгорода прийшов і став княжити варязький князь Рюрик зі своїми братами Синеус і Трувор. Після смерті Рюрика влада в Новгороді захопив родич Рюрика Олег.
Далі Повість временних літ повідомляє про те, що бояри Рюрика Аскольд і Дір "відпросилися" у свого князя в похід на Візантію. По дорозі вони захопили Київ і самочинно назвалися князями. Але Олег, родич і воєвода Рюрика, в 882 р. вбив їх і став княжити в Києві з малолітнім сином Рюрика Ігорем. Таким чином, у 882 році під владою одного князя об'єдналися Київ і Новгород, і було утворене Давньоруська держава Київська Русь.
Норманська теорія практично відразу після свого створення викликала різку критику. Вперше вона була висловлена в рамках антинорманнскую теорії, сформульованої М.В. Ломоносовим і заснованої на гіпотезі про абсолютну самобутності слов'янської державності.
Точка зору антінорманністов - заперечення ролі скандинавів у політичних процесах - суперечить відомим фактам. Змішання пологів і племен, подолання колишньої замкнутості, встановлення регулярних стосунків з ближніми й далекими сусідами, етнічне об'єднання північноруських і південноруських племен - все це характерні риси просування слов'янського суспільства до держави. Розвиваючись аналогічно Західній Європі, Русь одночасно з неї підійшла до межі освіти великого ранньосередньовічного держави. І вікінги, як і в Західній Європі, стимулювала цей процес.
Суперечки точаться навколо того, хто ж був легендарний Рюрик і звідки спочатку відбулося слово Русь. Становлення державності - це тривалий процес, що розвивається лише на певній стадії розвитку і пов'язаний з побудовою відповідної громадської структури.
Ще у ХVIII ст. Ломоносов піддав різкій критиці норманську теорію, вважаючи її наклепом на стародавніх слов'ян. Всю культуру Київської Русі норманнистов приписували варягам, стверджуючи, що слов'яни взагалі були нездатні до самостійного розвитку. У своїх історичних працях він показав етнічні відмінності скандинавів і слов'ян, роль і місце слов'ян у всесвітній історії.
Отже, норманська теорія, яка виходить із можливості «навчити державі», часто ставала прапором ідеологічної і політичної боротьби. Теоретичні суперечки затятих норманнистов і антінорманністов не мають великого наукового значення, будучи крайніми точками зору:
норманнистов перебільшують роль норманів у утворенні Руської держави;
антінорманністов применшують або зовсім заперечують цю роль.

Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-05-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1049 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Надо любить жизнь больше, чем смысл жизни. © Федор Достоевский
==> читать все изречения...

270 - | 196 -


© 2015-2023 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.006 с.