Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Злочин і покарання за Руською Правдою: поняття, види




Багато понять, які регулювали відносини людей при родоплеменном ладі, були перенесені в цивілізоване суспільство. Це перш за все відноситься до поняття «злочин», яке по Руській Правді трактувалося як образа, що заподіює певний матеріальний або моральний збиток.
Об'єктами злочину були особа і майно. Об'єктивна сторона злочину розпадалася на дві стадії: замах на злочин (оголити меч) і закінчений злочин. Руська Правда мала уявлення про перевищення меж необхідної оборони (якщо злодія уб'ють після його затримання). До пом'якшувальною обставинами закон відносив стан сп'яніння, до обтяжуючих - корисливий намір.
Суб'єктами злочину могли бути тільки вільні люди. Вони відповідали за правопорушення: оплачували кримінальні штрафи, могли бути вигнані з общини, продані в рабство.
З самого початку кримінальну право формується як право-привілей. Життя, честь і майно бояр і дружинників захищалися значно більш суворими покараннями, ніж життя, честь і майно простої вільної людини. Холопи ж взагалі не захищалися законом.
Руська Правда ставила питання і про суб'єктивну сторону злочину, яка включала умисел або необережність. Так, якщо вбивство було здійснене в результаті сварки або «в бенкеті», то винний сплачував кримінальний штраф разом з общиною (ст. 6). Якщо ж злочинець був професійним грабіжником ("став на розбій") і вбив кого-небудь, то громада не тільки не допомагала йому в сплаті штрафу, а й повинна була видати його разом з дружиною та дітьми "на потік і розграбування» (ст. 7). Вбивство жінки каралося тими ж покараннями, що і вбивство чоловіка.
Руська Правда знала такі види злочинів:
• злочини проти особистості, до яких належали вбивство, тілесні ушкодження, побої, образа словом;
• майнові злочини, якими вважалися розбій, татьба (крадіжка), незаконне користування чужим майном, псування межових знаків.
Види покарань. Система покарань по Руській Правді досить проста. У Київській Русі існували такі види покарань: потік і розграбування і штрафи.
Відшкодування завданої шкоди здійснювалось за допомогою штрафів, які називалися: го-ловнічество, урок, повернення викрадених речей.
Потік і розграбування було вищою мірою покарання за Руською Правдою. Його суть полягала у вигнанні злочинця та його сім'ї з общини і конфіскації його майна на користь громади (пізніше на користь князя). З часом, під потоком і пограбуванням стали розуміти фізичну розправу і конфіскацію майна. Це покарання призначалося тільки в трьох випадках: за вбивство в розбої (ст. 7), конокрадство (ст. 35), підпал (ст. 83).
Наступним за тяжкістю видом покарання була віра - штраф, який призначався тільки за вбивство. Віра була грошовим стягненням, яке йшло на користь князя. Найбільш поширений розмір віри - 40 гривень. Це був дуже важкий штраф. За цю суму можна було купити 20 корів або 200 баранів. Рядовий член громади, який залучався до сплати віри, потрапляв у важке становище. Виходом для таких людей був інститут дикої віри - штраф, який платила громада сама або разом з правопорушником (ст.4).
За нанесення каліцтв, тяжких тілесних ушкоджень призначалося «полувірье» - 20 гривень (ст. 27).
Всі інші злочини каралися «продажем». Під продажем розумівся штраф у розмірі від 1 до 12 гривень. Продаж надходила в князівську скарбницю, а потерпілий отримував «урок» - грошове відшкодування за заподіяну йому шкоду.
Родичі вбитого отримували грошову компенсацію, яка називалася «головництво». Більшість дослідників приходять до висновку, що головництво стягувалося в тому ж розмірі, що і віра.
Потрібно підкреслити, що в Руській Правді була відсутня смертна кара. Однак це не означало, що на практиці її не було. По-перше, в Київській Русі досить довго існувала кровна помста. Дуже цікава стаття, яка дозволяла вбивати злодія в тому випадку, коли він був захоплений вночі на місці злочину або в разі опору з його боку. Якщо ж злодій убитий пов'язаним або за межами двору, де він здійснить крадіжку, - вбивця підлягав покаранню.
За Володимира Святослазіче для розбійників була встановлена смертна кара, але ненадовго, бо це негативно позначилося на доходах князя.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-05-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 2751 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Есть только один способ избежать критики: ничего не делайте, ничего не говорите и будьте никем. © Аристотель
==> читать все изречения...

2251 - | 2203 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.