Лекции.Орг

Поиск:
Злочин і покарання за Руською Правдою: поняття, види
Багато понять, які регулювали відносини людей при родоплеменном ладі, були перенесені в цивілізоване суспільство. Це перш за все відноситься до поняття «злочин», яке по Руській Правді трактувалося як образа, що заподіює певний матеріальний або моральний збиток.
Об'єктами злочину були особа і майно. Об'єктивна сторона злочину розпадалася на дві стадії: замах на злочин (оголити меч) і закінчений злочин. Руська Правда мала уявлення про перевищення меж необхідної оборони (якщо злодія уб'ють після його затримання). До пом'якшувальною обставинами закон відносив стан сп'яніння, до обтяжуючих - корисливий намір.
Суб'єктами злочину могли бути тільки вільні люди. Вони відповідали за правопорушення: оплачували кримінальні штрафи, могли бути вигнані з общини, продані в рабство.
З самого початку кримінальну право формується як право-привілей. Життя, честь і майно бояр і дружинників захищалися значно більш суворими покараннями, ніж життя, честь і майно простої вільної людини. Холопи ж взагалі не захищалися законом.
Руська Правда ставила питання і про суб'єктивну сторону злочину, яка включала умисел або необережність. Так, якщо вбивство було здійснене в результаті сварки або «в бенкеті», то винний сплачував кримінальний штраф разом з общиною (ст. 6). Якщо ж злочинець був професійним грабіжником ("став на розбій") і вбив кого-небудь, то громада не тільки не допомагала йому в сплаті штрафу, а й повинна була видати його разом з дружиною та дітьми "на потік і розграбування» (ст. 7). Вбивство жінки каралося тими ж покараннями, що і вбивство чоловіка.
Руська Правда знала такі види злочинів:
• злочини проти особистості, до яких належали вбивство, тілесні ушкодження, побої, образа словом;
• майнові злочини, якими вважалися розбій, татьба (крадіжка), незаконне користування чужим майном, псування межових знаків.
Види покарань. Система покарань по Руській Правді досить проста. У Київській Русі існували такі види покарань: потік і розграбування і штрафи.
Відшкодування завданої шкоди здійснювалось за допомогою штрафів, які називалися: го-ловнічество, урок, повернення викрадених речей.
Потік і розграбування було вищою мірою покарання за Руською Правдою. Його суть полягала у вигнанні злочинця та його сім'ї з общини і конфіскації його майна на користь громади (пізніше на користь князя). З часом, під потоком і пограбуванням стали розуміти фізичну розправу і конфіскацію майна. Це покарання призначалося тільки в трьох випадках: за вбивство в розбої (ст. 7), конокрадство (ст. 35), підпал (ст. 83).
Наступним за тяжкістю видом покарання була віра - штраф, який призначався тільки за вбивство. Віра була грошовим стягненням, яке йшло на користь князя. Найбільш поширений розмір віри - 40 гривень. Це був дуже важкий штраф. За цю суму можна було купити 20 корів або 200 баранів. Рядовий член громади, який залучався до сплати віри, потрапляв у важке становище. Виходом для таких людей був інститут дикої віри - штраф, який платила громада сама або разом з правопорушником (ст.4).
За нанесення каліцтв, тяжких тілесних ушкоджень призначалося «полувірье» - 20 гривень (ст. 27).
Всі інші злочини каралися «продажем». Під продажем розумівся штраф у розмірі від 1 до 12 гривень. Продаж надходила в князівську скарбницю, а потерпілий отримував «урок» - грошове відшкодування за заподіяну йому шкоду.
Родичі вбитого отримували грошову компенсацію, яка називалася «головництво». Більшість дослідників приходять до висновку, що головництво стягувалося в тому ж розмірі, що і віра.
Потрібно підкреслити, що в Руській Правді була відсутня смертна кара. Однак це не означало, що на практиці її не було. По-перше, в Київській Русі досить довго існувала кровна помста. Дуже цікава стаття, яка дозволяла вбивати злодія в тому випадку, коли він був захоплений вночі на місці злочину або в разі опору з його боку. Якщо ж злодій убитий пов'язаним або за межами двору, де він здійснить крадіжку, - вбивця підлягав покаранню.
За Володимира Святослазіче для розбійників була встановлена смертна кара, але ненадовго, бо це негативно позначилося на доходах князя.


Дата добавления: 2015-05-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 2616 | Нарушение авторских прав | Изречения для студентов


Поиск на сайте:© 2015-2022 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.004 с.