Лекции.Орг

Поиск:
Редакції Руської Правди
Руська Правда - правовий кодекс Русі. Правда Ярослава заснована на усному законі і звичайному праві Русі.
Руська Правда містить в собі перш за все норми кримінального, спадкового, торгового та процесуального законодавства; є головним джерелом правових, соціальних та економічних відносин східних слов'ян.
Традиційно збереглися численні варіанти Руської Правди поділяються на 3 основні редакції, багато в чому відрізняються, і отримали найменування «Коротка» (6 списків), «Велика» (понад 100 списків) і «Скорочена» (2 списку), що представляє собою скорочений варіант «Великої редакції »
Коротка редакція складається з наступних правових текстів:
• «Правда Ярослава», від 1016 або 1036 (ст. 1-18);
• «Правда Ярославичів» (Ізяслава, Святослава, Всеволода), від 1072 (ст. 19-41);
• Покон вірний - визначення порядку годування вірники (княжих слуг, складальників віри), 1020-ті або 1030-і рр.. (Ст. 42);
• Урок мостникам (регулював оплату праці мостників (будівельників мостових, або, згідно з деякими версіями, будівельників мостів), 1020-ті або 1030-і рр.. (Ст 43).
«Коротка Правда» складалася з 43 статей. Перша її частина, найбільш древня, говорила ще про збереження звичаю кровної помсти, про відсутність достатньо чіткої диференціації розмірів судових штрафів у залежності від соціального статусу потерпілого. Друга частина (ст. 18 - ст. 43) відбивала подальший процес розвитку феодальних відносин: кровна помста скасовувалася, життя, майно феодалів обгороджували підвищеними мірами покарання.
Списки «Великої Правди» знаходять у списках церковних законів, в літописах, в статтях з Св. Письма судового і законодавчого характеру («Мірила Праведні»). "Велика правда" складалася з двох частин - Статуту князя Ярослава Мудрог і Статуту Володимира Мономаха, що входили в «Коротку Правду» з пізнішими змінами і доповненнями Статуту, прийнятого під час князювання Володимира Мономаха, після придушення повстання в Києві 1113 р. «Велика Правда» була складена в XII ст. Їй користувалися духовні судді при розборі світських справ або позовів. Вона значно відрізнялася від «Короткої Правди». Кількість статей-121. Цей кодекс відображав подальшу соціальну диференціацію, привілеї феодалів, залежне положення смердів, закупів, безправ'я холопів. «Велика Правда» свідчила про процес подальшого розвитку феодального землеробства, приділяючи багато уваги охороні прав власності на землю й інше майно. У зв'язку з розвитком товарно-грошових відносин і необхідністю їх правового регулювання «Велика Правда» визначала порядок укладення низки договорів, передачі майна у спадщину.
«Скорочена Правда» ставилася до значно більш пізнього періоду. Історики вважають, що вона склалася в XV ст. в Московській державі після приєднання території "Перм Велика" За Тихомирову вона якраз там і була написана, що знайшло своє відображення в грошовому рахунку.


Дата добавления: 2015-05-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 658 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Велико ли, мало ли дело, его надо делать. © Неизвестно
==> читать все изречения...

369 - | 263 -


© 2015-2023 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.005 с.