Розділ VIII Статуту ООН (статті 52—54) присвячений регіональним угодам, що існують поряд з ООН. Статут ООН "ніякою мірою не перешкоджає існуванню регіональних угод або органів для розв'язання таких питань, що стосуються підтримання міжнародного миру і безпеки, які є прийнятними для регіональних дій, за умови, що такі угоди або органи і їхня діяльність сумісні з цілями і принципами Організації" (ст. 52). При цьому підкреслюється, що діяльність регіональних угод ніяким чином не зачіпає застосування статей 34 і 35 Статуту ООН, які регулюють питання мирного розв'язання спорів, не повинна суперечити їм. Таким чином, Статут ООН зобов'язує членів Організації забезпечити мирне розв'язання місцевих спорів за допомогою таких регіональних угод або таких регіональних органів до передавання цих спорів до Ради Безпеки.
Розглянемо деякі регіональні міжнародні організації, що відіграють у наш час істотну роль у питаннях регіонального співробітництва держав, координації зовнішньої політики, зовнішньоекономічних зв'язків, соціальних, культурних, правових та інших відносин.
Організація з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ). Ця організація перебуває у стадії становлення. її історія починається з тріумфального підписання 1 серпня 1975 р. у Гельсінкі (Фінляндія) Заключного акта Наради з безпеки і співробітництва в Європі. Під ним поставили свої підписи глави держав і урядів 33 європейських держав, а також США і Канади. Заключний акт втілив у собі колективний досвід Європи після двох світових війн, у тому числі періоду "холодної війни". Він складався з преамбули і п'яти розділів: "Питання, що стосуються безпеки в Європі", "Співробітництво в галузі економіки, науки і техніки та довкілля", "Питання, що стосуються безпеки і співробітництва в Середземномор'ї", "Співробітництво в гуманітарних та інших галузях", "Подальші кроки після Наради".
Для науки міжнародного права цей документ має неабияке значення як джерело міжнародного права вже тим, що він із високою мірою деталізації відтворив і конкретизував основні принципи міжнародного права, закріплені у Статуті ООН. При цьому до рангу принципів уперше введені норми про непорушність кордонів, територіальну цілісність держави, поважання прав і основних свобод людини.
В останньому розділі Заключного акта держави-учасниці погодилися з тим, що нарада стала важливою частиною процесу зміцнення безпеки і розвитку співробітництва в Європі, а також заявили про свою рішучість продовжувати багатосторонній процес, розпочатий нарадою. У межах цього багатостороннього процесу відбувалася Мадридська зустріч (1980—1983 pp.), Стокгольмська конференція щодо заходів зміцнення довіри і безпеки та роззброєння в Європі (1984— 1986 pp.), Віденська зустріч (1986—1989 pp.), а також зустрічі на найвищому рівні в Парижі (листопад 1990 p.), Гельсінкі (липень 1992 р.) та Будапешті (грудень 1994 p.).
Слід зазначити істотну особливість ОБСЄ як організації — вона заснована не міжнародно-правовою, а політичною угодою. Майже через 20 років успішної роботи політичного форуму — Наради з безпеки і співробітництва в Європі (НБСЄ) — рішенням будапештської наради 5—6 грудня 1994 р. вона була трансформована в організацію (ОБСЄ), що має на меті досягнення таких цілей:
• створення сфери загальної безпеки шляхом використання норм і стандартів;
• забезпечення реалізації усіх зобов'язань НБСЄ;
• залишатися консультативним форумом;
• сприяти розвиткові превентивної дипломатії і заохочувати його;
• сприяти врегулюванню спорів і конфліктів;
• заохочувати миротворчі операції;
• здійснювати контроль за озброєннями і роззброєнням;
• сприяти забезпеченню прав людини;
• розвивати співробітництво в напрямі утвердження ринкової економіки.
Статус органів ОБСЄ також перебуває у стадії становлення. Вони трансформувалися з органів НБСЄ у такий спосіб.
Вищим органом ОБСЄ є Нарада глав держав і урядів країн-членів. Водночас функції центрального керівного органа ОБСЄ виконує Рада міністрів, що фактично відповідальна за прийняття рішень. Вона представляє рівень міністрів закордонних справ держав—членів організації. Засідання Ради міністрів ОБСЄ проводяться по черзі в різних країнах. Підготовка засідань Ради міністрів, виконання прийнятих нею рішень, координація діяльності всіх допоміжних органів покладено на Керівну раду (вона замінила в існуючій структурі НБСЄ Комітет старших посадових осіб). Крім того, Керівна рада повинна обговорювати і формулювати керівні принципи політичного і загального бюджетного характеру, розглядати питання, пов'язані з виникненням критичних ситуацій у регіоні, а також адекватно задіяти механізм мирного врегулювання міжнародних спорів. Засідання Керівної ради на рівні представників міністерств закордонних справ країн-учасниць проводяться у Празі.
Основним органом для розгляду надзвичайних ситуацій, ведення політичних консультацій і прийняття поточних рішень є Постійна рада (у неї трансформувався Постійний комітет, що функціонував у межах НБСЄ). До складу Постійної ради входять представники держав-учасниць, які працюють на постійній основі. Засідання ради проводяться у Відні.
Організаційно-технічне забезпечення роботи ОБСЄ здійснює Секретаріат, що відає документацією й архівом, публікує необхідні документи, обслуговує наради і засідання вищого і керівних органів ОБСЄ. Очолює його Генеральний секретар, що бере участь у координації всього механізму діяльності органів ОБСЄ.
У межах ОБСЄ діє також ряд інститутів, спрямованих на забезпечення додержання прав людини, проведення аналізу становища національних меншостей в окремих країнах і т. п.
Співдружність Незалежних Держав (СНД). Початок цій регіональній міжнародній організації поклала Угода про створення Співдружності Незалежних Держав, підписана Росією, Білоруссю й Україною 8 грудня 1991 р..
"Ми, Республіка Білорусь, Російська Федерація (РСФСР), Україна як держави — засновниці Союзу РСР, що підписали Союзний договір 1922 p., констатуємо, що Союз РСР як суб'єкт міжнародного права і геополітичної реальності припиняє своє існування", — вказується у преамбулі документа. У ньому також констатувалося, що СНД є відкритою для приєднання усіх держав — членів колишнього Союзу ССР, а також для інших держав, що поділяють цілі і принципи цієї угоди. Вже 21 грудня 1991 р. спеціальним протоколом до учасників угоди приєдналися Азербайджан, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан.
22 січня 1993 р. був прийнятий Статут міжнародної організації — СНД. Вона заснована на засадах суверенної рівності всіх її членів, що є самостійними і рівноправними суб'єктами міжнародного права.
Цілями Співдружності є:
• здійснення співробітництва в політичній, економічній, екологічній, гуманітарній, культурній та інших сферах;
• всебічний і збалансований економічний та соціальний розвиток держав-членів у межах загального економічного простору;
• забезпечення прав і основних свобод людини відповідно до загальновизнаних принципів і норм міжнародного права і документів НБСЄ;
• взаємна правова допомога і співробітництво в інших сферах правових відносин і т. п.
Держави—члени СНД зобов'язалися для досягнення зазначених вище цілей керуватися такими взаємозалежними і рівноцінними принципами:
• поважання суверенітету держав-членів, невід'ємного права народів на самовизначення;
• непорушність державних кордонів;
• територіальна цілісність держав і відмова від будь-яких дій, спрямованих на розчленування чужої території;
• розв'язання спорів мирними засобами таким чином, щоб не піддавати загрозі міжнародний мир, безпеку і справедливість тощо.
Статут СНД складається з преамбули і дев'яти розділів, що мають 45 статей. Однак ні Статут СНД, ні зазначені первинні установчі акти не містять чіткої характеристики юридичної природи Співдружності. "Співдружність не є державою і не має наднаціональних повноважень", — сказано у ст. 1 Статуту СНД. Водночас, виходячи з концепції зовнішньої політики України, можна кваліфікувати СНД як міждержавне утворення з координаційними повноваженнями. За останні роки вимальовується природа СНД як регіональної міжнародної організації. Про це свідчить прийняття резолюції Генеральної Асамблеї ООН у березні 1994 р. про надання СНД статусу спостерігача в Г А ООН.
Членство в СНД. Відповідно до статей 7 і 8 Статуту членами Співдружності є:
держави—засновниці Співдружності, тобто держави, що підписали і ратифікували Угоду про створення СНД від 8 грудня 1991 р. і Протокол до неї від 21 грудня 1991 р. до моменту прийняття Статуту СНД;
держави—члени Співдружності — це ті держави-засновниці, що беруть на себе зобов'язання за Статутом протягом одного року після його прийняття Радою глав держав;
держави, що приєдналися, — це держави, які поділяють цілі і принципи Співдружності і беруть на себе зобов'язання, що містяться у Статуті СНД;
асоційований член Співдружності — це держава, що бажає брати участь в окремих видах діяльності СНД на умовах угоди про асоційоване членство на підставі рішення Ради глав держав. Відповідно до ст. 9 Статуту будь-яка держава-член має право вийти зі Співдружності. Про такий намір вона сповіщає письмово депозитарію Статуту СНД за 12 місяців до виходу.
Органи СНД. Вищим органом Співдружності є Рада глав держав. Вона обговорює і вирішує принципові питання, пов'язані з діяльністю держав-членів у сфері їх загальних інтересів. Рада глав держав збирається на засідання двічі на рік. Позачергові її засідання можуть скликатися з ініціативи однієї з держав-членів.
Поряд із Радою глав держав Статутом передбачена діяльність Ради глав урядів, що координує співробітництво органів виконавчої влади держав-членів в економічній, соціальній та інших сферах спільних інтересів. Рада глав урядів проводить свою роботу в період засідань, що збираються чотири рази на рік. Передбачено і позачергові засідання.
Рішення зазначених двох Рад приймаються за спільною згодою — консенсусом. При цьому будь-яка держава може заявити про свою незаінтересованість у тому або іншому питанні, і це не розглядається іншими як перешкода для ухвалення рішення.
Статут передбачає і можливість створення робочих і допоміжних органів як на постійній, так і на тимчасовій основі. Такі органи формуються з представників держав-членів, наділених відповідними повноваженнями. До роботи на їх засіданнях можуть залучатися необхідні експерти і консультанти. Крім того, для розв'язання питань співробітництва в деяких галузях можуть скликатися додаткові наради керівників відповідних державних органів.
Рада міністрів закордонних справ здійснює координацію зовнішньополітичної діяльності держав-членів, включаючи їх діяльність у міжнародних організаціях. Крім того вона організовує консультації з питань світової політики, які становлять взаємний інтерес. Рада міністрів закордонних справ діє відповідно до Положення, що затверджується Радою глав держав.
Координаційно-консультативний комітет є постійно діючим виконавчим і координуючим органом Співдружності. Він не тільки виробляє і вносить пропозиції з питань регіонального співробітництва, а й сприяє реалізації домовленостей з конкретних напрямів економічних взаємовідносин, забезпечує проведення засідань Ради глав держав і Ради глав урядів і т. п. Він складається з постійних повноважних представників, по два від кожної держави — члена Співдружності, і Координатора Комітету, призначуваного Радою глав держав. Координатор Комітету керує Секретаріатом, який здійснює організаційно-технічне забезпечення роботи Ради глав держав, Ради глав урядів та інших органів. Місцеперебування Комітету — м. Мінськ (Республіка Білорусь).
У межах Ради глав держав функціонує і так званий другий ешелон керівних органів Співдружності. До них належить Рада міністрів оборони. Вона координує питання військової політики і військове будівництво держав-членів. Головне командування Об'єднаних Збройних Сил СНД здійснює керівництво цими силами, а також групами військових спостерігачів і колективних сил з підтримання миру у Співдружності. Питаннями охорони зовнішніх кордонів держав-членів і забезпечення стабільності на них відає Рада командувачів Прикордонних військ. Усі перелічені органи другого ешелону діють на підставі відповідних положень про них, затверджених Радою глав держав.
На відміну від перелічених органів Економічний суд є самостійним утворенням, а не органом Ради глав держав. Завдання суду — забезпечити виконання економічних зобов'язань у межах Співдружності, розв'язання спорів, що виникають при виконанні таких зобов'язань. Економічний суд має право тлумачити положення угод та інших актів Співдружності з економічних питань.
Комісія з прав людини у межах Співдружності є консультативним органом і спостерігає за виконанням зобов'язань, взятих у цій сфері на себе державами-членами. Місцеперебування комісії — м. Мінськ.
Статут передбачає можливість заснування на основі угод держав-членів про співробітництво в економічній, соціальній та інших галузях органів галузевого співробітництва. Вони покликані виробляти погоджені принципи і правила співробітництва, сприяти їх практичній реалізації. У разі потреби вони можуть вносити пропозиції на розгляд Ради глав урядів.
Статут СНД передбачає міжпарламентське співробітництво держав-членів. Воно здійснюється у рамках Міжпарламентської асамблеї, яка складається з парламентських делегацій. Місцеперебування Міжпарламентської асамблеї — м. Санкт-Петербург.