Конкретні наукові методи відображають специфіку науки. Вони неоднакові в різних науках. Психологи користуються багатьма методами. Залежно від завдань дослідження одні з них виступають як основні, а інші — як додаткові. Розглянемо їх.
Метод об'єктивного спостереження. Це спеціально організоване спостереження, має спеціальну мету. Використання цього методу передбачає наявність таких умов:
- цілеспрямованість — визначення мети, завдання дослідження;
- природні умови — типові умови спостереження (щоб учні не знали, що за ними ведеться спостереження);
- наявність плану;
- точне визначання об'єкта і предмета спостереження;
- обмеження дослідником ознак, які є предметом спостереження;
- вироблення дослідником однозначних критеріїв оцінки цих ознак;
- забезпечення чіткості і тривалості спостереження.
Обов'язковою умовою є ведення дослідником щоденника.
Позитивна сторона цього методу полягає у збереженні природних умов протікання психічних процесів. Але слід пам'ятати і про слабкі його сторони. Суть їх у тому, що:
- по-перше, дослідник займає пасивну позицію (чекає, поки виникне явище);
- по-друге, майже неможливий кількісний аналіз, що знижує надійність висновків;
- по-третє, можливості виявлення причин психічних явищ обмежені,
- по-четверте, застосування цього методу вимагає витрат і тривалого часу.
Незважаючи на це, даний метод широко використовується у психології у взаємодії з іншими науковими методами. Методом об'єктивного спостереження користуються не тільки науковці, а й студенти, наприклад, при нагромадженні даних для написання психологічних характеристик учнів.
Метод самоспостереження, або інтроспекції. Цей метод є найстарішим у психології. На зорі виникнення психології він вважався основним. Метод інтроспекції побудований на здатності людини усвідомлювати свою особистість, тому застосування його зумовлене рівнем розвитку в підростаючої особистості самосвідомості. Цей метод можна застосувати до людей, які спроможні зробити самозвіт про зміст власних уявлень, думок тощо.
Метод інтроспекції використовується при дослідженні інтересів, уявлень, почуттів, в працездатності, професійній продуктивності тощо.
Лабораторний експеримент. Проводиться у спеціальному приміщенні, обладнаному сигнальними і реєструючими приладами, тобто він передбачає використання спеціальної апаратури. Вона дає змогу фіксувати зовнішні впливи і відповідні психічні реакції, дії, вчинки обстежуваних. В умовах лабораторного експерименту перед обстежуваним висувається завдання за лабораторних умов виконувати певні дії, які за своєю структурою є близькими до реальних дій у певній конкретній діяльності.
Природний експеримент поєднує позитивні риси методу об'єктивного спостереження (природність) і лабораторного експерименту (цілеспрямований вплив на обстежуваного). Він проводиться в умовах, близьких до звичайної діяльності обстежуваного, коли той не знає, що є об'єктом дослідження. Таким чином відвертаються негативна емоційність, напруження, негативні реакції обстежуваних.
Природний експеримент дає змогу вивчати розвиток підростаючої особистості, її психічні процеси і властивості у природних умовах — ігровій, навчальній та трудовій діяльності. Одним із видів природного експерименту є психолого-педагогічний, або навчальний, експеримент. Він дає змогу вивчати учнів безпосередньо у процесі навчання і виховання, перевіряти ефективність методів навчання й виховання тощо.
Метод тестів застосовується здебільшого з метою:
По-перше, диференціації та порівняння за певними якостями учнів, які навчаються і виховуються приблизно за однакових умов;
По-друге, профвідбору, особливо досить відповідальних професій.
- рівня розвитку певних психічних функцій (спостережливості, пам'яті, мислення, уяви, уваги тощо;
- наявності чи відсутності певних знань, умінь, навичок, психічних якостей, вихованості тощо;
- ступеня придатності чи готовності підростаючого індивіда чи дорослої людини до певної професії;
- психічних захворювань;
- інтересів, думок, здібностей людини.
Метод запитань. Цей метод базується на цілеспрямованому одержанні інформації шляхом усного чи письмового опитування. Він реалізується у трьох формах: 1) бесіда; 2) інтерв'ю; 3) анкетне опитування. Метод запитань у більшості випадків використовується як допоміжний поряд з іншими методиками. Метод запитань вимагає заздалегідь розробленої програми прямих і опосередкованих запитань, чіткого планування, лаконічного формулювання, конкретності, однозначності й послідовності постановки запитань від простих до складних.
Інтерв'ю (від англ. interview — зустріч, бесіда) як метод застосовується для добору первинної інформації у психологічних, соціологічних та педагогічних дослідженнях. Це метод, за якого одна людина (інтерв'юер) намагається одержати певну інформацію від іншої людини, групи осіб за умов особистої мовленнєвої взаємодії. Дослідники застосовують цей метод з метою:
- виведення чи формулювання робочої гіпотези на ранніх стадіях дослідження;
- добір даних;
- доповнення, уточнення, розширення контролю даних, одержаних іншими методами.
Інтерв'ю як метод має три види:
- стандартизоване інтерв'ю, в якому формулювання і послідовність визначаються заздалегідь;
- нестандартне інтерв'ю, в якому інтерв'юер керується лише загальним планом опитування, формулює запитання відповідно до конкретної ситуації;
- напівстандартне інтерв'ю, яке містить певну кількість можливих запитань.
Анкета (фр. enguete — список запитань) — методологічний засіб для отримання первинної соціологічної і соціально-психологічної інформації на основі вербальної комунікації. Анкета є набором запитань, кожне з яких логічно пов'язане з центральним завданням дослідження. Складання анкети — процес перекладання основних гіпотез дослідження на мову запитань — складна і трудомістка процедура. Анкета повинна забезпечити отримання такого змісту, який правдивий стосовно опитуваного і значущий стосовно проблеми. Складання анкети є, як правило, колективною роботою. Перший етап в розробленні анкети — визначення її змісту. Це може бути коло питань про факти життєдіяльності опитуваного (його знаннях, стані, його діях у минулому і сьогоденні і таке інше) або ж про його мотиви, оцінки, відносини. Якщо крім самої думки необхідно знати і його інтенсивність, то у формулювання запитання включають відповідну шкалу оцінок. Другий етап в розробленні анкети — вибір потрібного типу запитань. Запитання можуть бути відкритими, такими, що дозволяють опитуваному будувати свою відповідь відповідно до своїх бажань як за змістом, так і за формою, і закритими, такими, що допускають, як правило, лише відповіді «так» чи ні». За своєю функцією запитання можуть бути основними або навідними, контрольними або такими, що уточнюють, і таке інше. Тип запитання може впливати на повноту і правдивість відповіді. Що стосується формулювання запитань, то речення повинні бути, по можливості, короткими, зрозумілими, простими, точними і однозначними. Найбільш типовими помилками при складанні анкети є прихована заданість відповіді, двозначність запитань і таке інше. Запитання повинні задовольняти звичайним критеріям надійності і валідності. Останній етап в складанні анкети пов'язаний з визначенням числа і порядку запитань. Послідовність запитань буває різною для різних типів анкетного опитування.
При їх використанні необхідно пам'ятати, що надійність даних анкетного опитування залежить від таких умов:
- відповідність запитань програмі дослідження, її завданням;
- вилучення «зайвих» і відбір необхідних запитань;
- дотримання правил розвитку теми: спершу — прості запитання, що стосуються подій, фактів; далі — складніші запитання, що стосуються думок і оцінок обстежуваного; далі — ще складніші (вибір рішень обстежуваними тощо); наприкінці — знову прості запитання, наприклад, про демографічні дані обстежуваного;
- якість формулювання запитань, їх однозначність;
- чіткість варіювання відповідей (у закритих запитаннях);
- достатній простір для відповідей на відкриті запитання;
- однозначність усіх елементів виміру в часі, частоті подій, згоді – незгоді («так», «ні») із запропонованими варіантами відповідей;
- відсутність будь-яких натяків розробника анкети на бажану йому відповідь обстежуваного;
- наявність контрольних запитань;
- комбінування прямих і опосередкованих, особистих і неосо- бистих запитань.
Надійність даних анкетного опитування перевіряється двома шляхами:
- по-перше, повторним опитуванням за тією ж процедурою тих самих осіб (так визначається стійкість інформації);
- по-друге, контролем даних анкетного опитування іншими методами:
- опитування третіх осіб;
- спостереження;
- аналіз доступних документів.
Анкетний метод є порівняно економним методом добору даних. Він дає змогу аналізувати й опрацьовувати дані за допомогою статистики, цей метод застосовується у масових обстеженнях.
Метод анамнезу (Анамнез від грецьк. — спомин, нагадування). Широко використовується у клінічній медицині з метою діагностики і лікування людей, які мають психічні проблеми. Цей метод застосовується і в психології. Так, З. Фрейд та його послідовники вивчали окремі клінічні випадки різноманітних проявів поведінки (спогади раннього дитинства, сновидіння, фантазії, вияви любові та ненависті до окремих осіб тощо). Метод анамнезу був використаний американським психологом К. Роджерсом та іншими дослідниками.
Метод експертних оцінок (від лат. expertus — досвідчений фахівець, який здійснює експертизу) – базується на судженнях спеціалістів, які дають кількісні чи рангові оцінки явища, що вивчається. Експертами можуть бути компетентні особи, котрі добре обізнані з явищами, що є предметом дослідження. Експертні оцінки доцільно виражати в кількісній формі. Експерти мають фіксувати найдрібніші елементи явища, яке досліджується.
Метод семантичного диференціала (від грецьк. se mantikos — визначальний і лат. differentia — різниця) — один з методів побудови суб'єктивних семантичних просторів. Запропонований американським психологом Ч. Осгудом в 1952 р. і застосовується в дослідженнях, пов'язаних із сприйняттям і поведінкою людини, в психології і соціології, в теорії масових комунікацій і рекламі, а також в естетиці. Метод семантичного диференціала є комбінацією методу контрольованих асоціацій і процедур щодо шкал; при цьому вимірювані об'єкти (поняття, зображення, персонажі і таке інше.) оцінюються за рядом біполярних градуальних (трьох, п'яти, семибальних) шкал, полюси яких, як правило, задаються вербально. Разом з вербальними розроблені невербальні семантичні диференціали, де як полюси шкал використовуються графічні опозиції, живописні картини, фотопортрети.
Метод семантичного радикала (від грецьк. semanti-kos — визначальний і лат. гаdicalis — корінний) — один з об'єктивних методів експериментальної семантики, що полягає в аналізі значень шляхом виділення їх асоціативних полів. Метод семантичного радикала належить до умовно-рефлекторних методик, що використовують як критерій семантичної близькості об'єктів перенесення умовно-рефлекторної реакції з одного об'єкту на іншій, семантично з ним пов'язаний. Метод семантичного радикала застосовується для дослідження неусвідомлюваних процесів при категоризації, для дослідження розвитку значень в онтогенезі, при вивченні динаміки формування понять, в загальній, нейро- і патопсихології.
Математичні методи у психологічних дослідженнях. Щодо математичних методів у психології, то існує два протилежні погляди. Перший — математичні методи дають змогу подолати всі недоліки в дослідженнях із психології. Другий — математичні методи у психології неприйнятні з огляду на специфіку цієї науки. На думку низки дослідників, обидва ці погляди є помилковими. Насправді математичні методи позитивно впливають на розв'язання психологічних проблем, але за умови, якщо експериментатор використовує якісний дослідний матеріал.
Математичні методи у психології застосовуються з метою:
- опрацьювання дослідних даних;
- математичного моделювання психологічних явищ.
Модель (від франц. modele — міра, зразок) — відображає не те, що насправді відбувається, коли розгортається певний психологічний процес, а те, що могло відбуватися. Модель будує гіпотетичний, ідеальний об'єкт. Вона передбачає «очищення» психологічного явища від випадковостей. Модель пов'язана з дедуктивною логікою.
Моделювання — це відтворення характеристик певного об'єкта в іншому об'єкті, спеціально створеному для вивчення. Потреба в моделюванні виникає тоді, коли дослідження об'єкта в даний момент є неможливим, коли дослідження вимагає тривалого часу. Такі умови часто виникають при вивченні багатьох психічних явищ.