Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Методи і методологія наукових досліджень




Лекція 3. Методи і методологія наукових досліджень

Логіка викладу: Поняття про методологію. Методи і методологія наукових досліджень. Загальнонаукові методи пізнання. Конкретні наукові методи психологічних досліджень. Математичне опрацювання даних психологічних досліджень. Проблема об'єктивності дослідницьких методів у психології.

Поняття про методологію

Значення методології наукового пізнання полягає в тому, що вона дозволяє:

- по-перше, з'ясувати справжню філософську основу наукового пізнання;

- по-друге, систематизувати на цій основі весь обсяг наукових знань;

- по-третє, створити умови для розробки нового, ще більш ефек­тивнішого напряму подальшого дослідження.

Методологія наукового дослідження — це найзагальніша форма організації науково-пізнавальної діяльності, що містить в собі принципи побудови наукового зна­ння, забезпечує відповідність його структури і змісту завданням до­слідження, включаючи методи, перевірку істинності отрима­них результатів та їх інтерпретацію.

Головним завданням методології наукового пізнання є ство­рення сучасного синтезу всіх накопичених наукових знань, що дозволить забезпечити всебічне використання досягнень науки в практичних цілях.

Отже, методологія науки вивчає ті методи, засоби і прийоми, за допомогою яких отримується і обґрунтовується нове знання в науці. Окрім цього, методологія вивчає також структуру науково­го знання взагалі, місце і роль в ньому різних форм пізнання, ме­тоди аналізу і побудови різних систем знання, тому в методології наукового дослідження виділяються динамічний і статичний ас­пекти.

Проводячи класифікацію методології наукових досліджень, можна виділити її три види:

- методологію як науку про загальний метод дослідження (за- гальнофілософська) – становить систему загальних умов і орієнтирів в пізнавальній діяльності;

- методологію як науку про загальнонаукові методи досліджен­ня (загальнонаукова) – представлена напрямами, кон­цепціями і системами наукового знання, які використовуються як засіб пізнавальної діяльності в різних галузях науки.;

- методологію як науку про загальнонаукові методи пізнання конкретної галузі науки – кожна галузь знання накопичує власний арсенал засобів науко­вого пізнання наукових об'єктів, що в цілому складає методологію даної галузі науки.

Можна виділити такі найбільш істотні зони використання мето­дології в науковому дослідженні:

- постановка проблеми;

- визначення предмета дослідження;

- створення наукової теорії;

- перевірка істинності теорії шляхом застосування практики;

- використання певної теорії для створення інших теорій;

- інтерпретація отриманих результатів.

Методологію наукового пізнання іноді ототожнюють з логікою наукового дослідження. Таке ототожнення не правомірне. Зміст ме­тодології наукового пізнання ширший, ніж зміст логіки наукового дослідження. Разом з тим логіка наукового пізнання є спільно з ме­тодологією основним елементом процесу пізнання.

Під логікою наукового дослідження розуміється певний порядок руху наукового пошуку. Дослідження вимагає певної логічної послі­довності, основу якої складає раціональне мислення, яке є віддзерка­ленням закономірностей реальної дійсності. Для того щоб мислення було таким, воно повинне відповідати трьом основним вимогам:

- бути визначеним, тобто бути точним, вільним від плу­таності;

- бути послідовним, тобто бути вільним від внутрішніх супер­ечностей, які руйнують зв'язки між ними;

- бути обґрунтованим, тобто не просто формулювати істину, але і вказувати на ті підстави, за якими вона за необхідності пови­нна бути визнана істинною.

 

Методи і методологія наукових досліджень

Діяльність людей у будь-якій її формі (наука, практика і таке інше) визначається цілим рядом чинників. Кінцевий її результат залежить від того, як здійснюється даний процес, які способи, при­йоми, засоби при цьому застосовуються. Це і є проблеми методу.

Метод (грец. — спосіб пізнання) — «шлях до чого-небудь», спосіб діяльності суб'єкта в будь-якій її формі.

Історія і сучасний стан пізнання і практики переконливо доводять, що далеко не кожний метод, чи система прин­ципів і інших засобів діяльності забезпечують успішне вирішення теоретичних і практичних проблем. Не тільки результат досліджен­ня, але і шлях, що веде до нього, повинні бути істинними.

Основна функція методу — внутрішня організація і регулюван­ня процесу пізнання або практичного перетворення того чи іншого об'єкта. Тому метод зводиться до су­купності певних правил, прийомів, способів, норм пізнання і дії.

Головне призначення будь-якого методу — на основі відпо­відних принципів (вимог, розпоряджень і таке інше) забезпечити успішне вирішення певних пізнавальних і практичних проблем, на­копичення знання, оптимальне функціонування і розвиток тих чи інших об'єктів.

Таким чином можливо визначити загальні вимоги до наукового методу:

· науковий метод повинен бути відносно точним. Він викорис­товується для отримання певних знань і вирішення конкретних завдань. Такими особливостями метод пізнання во­лодітиме тоді, коли загальні закономірності будуть рекон­струйовані у вигляді системи категорій і законів відповідної науки;

· однозначність. Знання, які отримують за допомогою конкрет­ного методу, не повинні бути логічно суперечливими. Одно­значність методу не виключає можливості різних поглядів зо одного і того ж питання;

· стійкість. Методи повинні бути відносно постійними, стійки­ми. Ця постійність зберігається в його основних рисах, хоча один і той же метод, досягнувши істини, може найбільш рельєфно виступати в якійсь із сторін дослідження;

· ефективність. Ефективність методів виражається в можливос­ті досягти мети з мінімальними зусиллями і максимальним ре­зультатом за певну кількість кроків;

· економічність. Якщо метод економний, то мета в пізнанні до­сягається без введення ряду додаткових допоміжних правил, понять, принципів;

· простота. Метод науки повинен бути простим, тобто доступ­ним для розуміння і використання в пізнанні. Метод простий, якщо він сам по собі, або без істотних змін і доповнень цілком достат­ній для пізнання предмету;

· плідність. Плідність методу означає, що метод повинен давати можливість отримувати знання, організовані в систему, де ко­жен елемент виразно позначений і охарактеризова­ний за своїм місцем у системі.

Будь-який науковий метод розробляється на основі певної тео­рії, яка тим самим виступає його необхідною передумовою.

Ефективність того чи іншого методу обумовлена змістовністю, фундаментальністю теорії, яка відображається в методі.

Класифікація методів:

1. Філософські методи: серед них найбільш стародавніми є діа­лектичний і метафізичний, аналітичний (характерний для сучасної аналітичної філософії), інтуїтивний, фе­номенологічний, герменевтика (розуміння) і таке інше.

2. Загальнонаукові підходи і методи дослідження, які отримали широкий розвиток і застосування в науці.

3. Суто наукові (конкретні) методи — сукупність способів, принципів піз­нання, дослідницьких прийомів і процедур, вживаних в тій або ін­шій науці.

4. Дисциплінарні методи — система прийомів, вживаних в тій або іншій науковій дисципліні, галузі на­уки або виникли на стиках наук. Кожна фундаментальна наука є комплексом дисциплін, які мають свій специфічний предмет і свої своєрідні методи дослідження.

5. Методи міждисциплінарного дослідження — сукупність синтетичних, інтеграційних способів (які виникли як результат по­єднання елементів різних рівнів методології), спрямованих голо­вним чином на різні наукові дисципліни. Широке застосування ці методи знайшли в реалізації комплексних наукових програм.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1016 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Есть только один способ избежать критики: ничего не делайте, ничего не говорите и будьте никем. © Аристотель
==> читать все изречения...

2183 - | 2133 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.