Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема 12. Цивільно-правова відповідальність




Практичне заняття № 1- 2 год.

План:

1. Поняття і особливості цивільно-правової відповідальності.

2. Види цивільно-правової відповідальності.

4. Вина правопорушника як підстава його відповідальності.

5. Застосування цивільно-правової відповідальності.

6. Обставини, що виключають цивільно-правову відповідальність.

7. Збитки та неустойка.

Уміння, які мають бути вироблені, та навички, які мають бути напрацьовані під час заняття: орієнтуватися в чинному цивільному законодавстві щодо регулювання цивільних правовідносин; аналізувати юридичні факти, які є підставами зміни та припинення цивільних правовідносин; правильно застосовувати норми цивільного права до конкретних життєвих ситуацій.

Практичні завдання

 

Задача № 1. В результаті зіткнення двох автомашин, що належали Мірошкиній та Ярошенко, обидві машини одержали серйозні пошкодження. Винуватцем ДТП за висновком ДАІ був Ярошенко, що не справився з керуванням. Ярошенко погодився в добровільному порядку відшкодувати Мірошкиній вартість ремонту автомашини відповідно до оцінки, наданої експертною фірмою. Проте Мірошкина заявила, що її влаштовує лише надання їй іншого автомобіля тієї ж моделі та з аналогічним ступенем зносу. Не дійшовши згоди, сторони звернулися до суду.

Питання:

1) Чию позицію підтримає суд? Свою відповідь обґрунтуйте.

2) Яким буде рішення, якщо в судовому засіданні Мірошкина змінить свої вимоги та погодиться лише на те, щоб їй був повернений її автомобіль у відремонтованому стані?

 

Задача № 2. Громадянин Антонов під час обідньої перерви вийшов з території підприємства в їдальню. Під час переходу вулиці він був травмований автомобілем, який зник з місця події й згодом не був встановлений. Громадянин Антонов подав позов про відшкодування шкоди до підприємства. Він вважав, що підприємство є винуватцем заподіяної шкоди у зв'язку з тим, що на його території немає їдальні, та під час обідньої перерви працівники змушені виходити в їдальню за територію підприємства. Довідкою, підписаною лікарем та завіреною печаткою медичної установи, підтверджується, що за станом здоров'я Антонову було необхідне регулярне харчування.

Питання:

1) Які елементи складу даного цивільного правопорушення?

2) Як вирішити справу? Відповідь обґрунтуйте.

 

Задача № 3. Підприємство «Азарт» уклало з універмагом договір на постачання партії чоловічих костюмів. Впродовж строку дії договору підприємство поставило універмагу тільки частину товару, у зв'язку з чим до нього був пред'явлений позов про стягнення неустойки. У судовому засіданні підприємство відхилило позовні вимоги, посилаючись на те, що договір сторони уклали вперше і за своєю ініціативою. Крім того, п.12 договору передбачено, що штрафні санкції за постачання товарів не в повному обсязі не стягуються, у зв'язку з тим, що підприємство постійно зазнає гостру потребу необхідних тканин.

Питання:

1) Яке рішення повинен ухвалити господарський суд? Відповідь обґрунтуйте.

 

Задача № 4. З вини орендаря пожежею було пошкоджене складське приміщення. Орендодавець пред'явив позов про відшкодування наступних збитків:

а) суми, на яку зменшилася вартість складського приміщення внаслідок заподіяних пожежею руйнувань;

б) орендної платні за час, протягом якого буде здійснюватися ремонт;

в) вартості ремонту, який визначено відповідно до складеного будівельною організацією кошторису;

г) суми страхового відшкодування, яку одержав би орендодавець, якби орендар виконав прийнятий на себе за договором обов'язок застрахувати складське приміщення на користь орендодавця.

Питання:

1) Що таке реальні збиткі? Упущена вигода?

2) Які суми підлягають відшкодуванню? Чому?

 

Задача № 5. Громадянин Сидоров, повертаючись ввечері з дня народження, знаходився в нетверезому стані. Він переходив дорогу на червоне світло та ігнорував сигнали автомобілів, з глибоким переконанням, що всі повинні перед ним зупинитися. Болотов, що знаходився за кермом автомобіля, не зміг вчасно загальмувати із-за поганого освітлення дороги та через те, що дорога була слизька, й здійснив наїзд на Сидорова, заподіявши йому тілесні ушкодження. Сидоров після виходу з лікарні пред'явив позов до Болотова про відшкодування шкоди, заподіяною здоров'ю, й моральної шкоди. Болотов свою відповідальність заперечує на тій підставі, що Сидоров сам є винуватцем цієї ситуації, крім того, оскільки дорога була слизька, тому мала місце непереборна сила, – обставини, що виключають його відповідальність.

Питання:

1) Як потрібно вирішити цей спір? Свою відповідь обґрунтуйте.

2) Чи зміниться Ваше рішення, якщо за умовою завдання Сидоров буде не переходити дорогу, а переїздити її на мотоциклі на червоне світло, знаходячись в нетверезому стані і бажаючи полихачити перед друзями, а Болотов рухатиметься з перевищенням швидкості?

 

Задача № 6. Гріщенко, 16 років, і Льовандовській, 19 років, будучи в стані алкогольного сп'яніння й озброєні ножем і бейсбольною битою, зробили розбійний напад на Богданова, з метою заволодіння його автомобілем. У бійці, що зав'язалася між нападаючими і Богдановим, останньому були заподіяні тілесні ушкодження середньої тяжкості, а також пошкоджені його автомобіль, комп’ютер-планшет, який був у нього з собою, та костюм. У свою чергу, захищаючись, Богданов заподіяв Гріщенко тілесні ушкодження. Льовандовській з місця злочину втік, а патруль міліції затримав Гріщенко в несвідомому стані зі струсом мозку. Богданов подав цивільний позов до Гріщенко з вимогою відшкодувати йому 15 000 грн. матеріальної і 25 000 грн. моральної шкоди. Захисник Гріщенко заперечує проти позову на тій підставі, що, по-перше, Гріщенко є неповнолітнім, а тому відповідачами повинні бути його батьки, по-друге, навіть якщо відповідачем є Гріщенко, його відповідальність повинна бути зменшена на суму збитку, заподіяного Гріщенко Богдановим (ця сума обчислена в 5 000 грн. матеріального і 5 000 грн. моральної шкоди), і по-третє, Гріщенко у будь-якому випадку повинен нести відповідальність максимум за половину заподіяної шкоди, оскільки вони діяли разом з Льовандовськім.

Питання:

1) Чи вірну позицію обрав захисник Гріщенко? Відповідь обґрунтуйте за кожним пунктом заперечень.

2) Чи зміниться Ваша точка зору, якби Гріщенко було не 16, а 13 років?

 

Задача № 7. ТОВ «Канцтовари» і ТОВ «Торгмережа» уклали договір на постачання канцелярських товарів для потреб торгової мережі. Проте ТОВ «Канцтовари» поставило товари із запізненням в 7 днів. ТОВ «Торгмережа» вимагало виплатити неустойку за кожен день прострочення в розмірі, узгодженому в договорі (тобто 0,1 % вартості простроченого товару за кожен день прострочення). Проте ТОВ «Канцтовари» відмовилося сплачувати пеню на тій підставі, що ТОВ «Торгмережа» не довело, що у нього внаслідок прострочення постачання наступили які-небудь збитки.

Питання:

1) Які форми відповідальності передбачені цивільним правом?

2) Назвіть загальні умови настання цивільно-правової відповідальності.

3) Як вирішити даний спір між сторонами? Свою відповідь обґрунтуйте.

 

Задача № 8. Громадянин Ставченко, керуючи ввечері автомобілем з перевищенням швидкості, не зміг загальмувати, коли дорогу в невстановленому місці став перебігати пішохід. В результаті зіткнення пішохід одержав сильні удари. Ставченко та пасажир його автомобіля – Остапчук – зупинили свій автомобіль і почали на узбіччі надавати потерпілому першу медичну допомогу. В цей час інший автомобіль, що виїхав із-за повороту, врізався в автомобіль Ставченко й рикошетом збив Остапчука, заподіявши йому тілесні ушкодження. Після одужання Остапчук пред'явив позов до Ставченка про відшкодування йому матеріальної і моральної шкоди, заподіяної унаслідок неправомірних дій останнього.

Питання:

1) Які умови настання цивільно-правової відповідальності?

2) Як вирішити ситуацію, що склалася? Свою відповідь обґрунтуйте.

 

Задача № 9. Завод «Електромонтаж» виготовляє промислове устаткування із комплектуючих свого контрагента – ТОВ «Радіодеталь». Уклавши договір із замовником на постачання 500 одиниць електро-верстатів з АТ «Інтелект», завод звернувся до ТОВ «Радіодеталь» з проханням поставити необхідні комплектуючі протягом 20 днів для виконання договору з АТ. Проте комплектуючі не були поставлені в зазначений термін. На запити заводу ТОВ відповіло, що не може виготовити комплектуючі, тому що постачальник сировини комплектуючих – підприємство «Хімпром» – не працює, оскільки на ньому вже два тижні триває страйк, керівництво усунено в результаті голосування акціонерів, а нове керівництво не може приступити до роботи внаслідок протестів трудового колективу. Завод не зміг виконати договір з АТ в строк, а на вимоги АТ сплатити неустойку відповів відмовою на тій підставі, що в простроченні виконання договору не було його вини.

Питання:

1) Яким чином застосовується презумпція винуватості в цивільному праві?

2) Що є підставою звільнення від відповідальності?

3) Як вирішити спір між сторонами? Свою відповідь обґрунтуйте.

 

Задача № 10. У грудні 2010 р. ТОВ «Т.П.К.» (м. Донецьк) за договором зобов'язалося поставити АТ «Пересвіт» (м. Одеса) партію комп'ютерів на умовах доставки автомобільним транспортом на склад покупця в січні 2011 р. Проте за день до відправки автомобільної фури температура повітря вперше за 9 років впала до -28 С, унаслідок чого автомобіль не зміг завестися не дивлячись на всі зусилля механіків. Низька температура протрималася протягом тижня, і навіть після виїзду фура не могла рухатися із звичайною швидкістю в зв’язку з ожеледдю. Постачання було здійснене із запізненням на 10 днів. АТ «Пересвіт» вимагало сплатити 30 000 грн. штрафних санкцій (пені) за прострочення доставки товару, а коли ТОВ послалося на погодні умови, вказало, що в договорі між сторонами умова про форс-мажор відсутня, а тому ТОВ повинне нести відповідальність за прострочення в повному обсязі.

Питання:

1) Що є підставою звільнення від відповідальності за цивільним правом?

2) Чи необхідно для звільнення від відповідальності передбачати в договорі спеціальну умову «форс-мажорні обставини»?

3) Як вирішити спір між сторонами? Свою відповідь обґрунтуйте посиланнями на законодавство.

 

Рекомендована література до Теми 12:

Нормативно-правові акти

1. Про захист прав споживачів: Закон України від 12 травня 1991 р.
№ 1023-XII // Відомості Верховної Ради УРСР. – 1991. – № 30. – Ст. 379, у редакції Закону України від 1 грудня 2005 року № 3161-IV // Відомості Верховної Ради України. – 2006. – № 7. – Ст. 84.

2. Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду: Закон України від 1 грудня 1994 р. № 266/94-ВР (з подальшими змінами та доповненнями) // Відомості Верховної Ради України. – 1995. – № 1. – Ст. 1.

3. Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань: Закон України від 22 листопада 1996 р. № 543/96-ВР // Відомості Верховної Ради України. – 1997. – № 5. – Ст. 28.

 

Судова практика

1. Про деякі питання застосування судами законодавства при вирішенні спорів про відшкодування шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки: Постанова Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01.03.2013 № 4 // Юридичний вісник України. – 2013. − № 13.

2. Про узагальнення судової практики розгляду судами цивільних справ про відшкодування шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки, у 2010 - 2011 роках: Постанова Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30.03.2012 № 2 // Закон і Бізнес. – 2012. − № 18.

3. О разрешении споров, связанных с возмещением убытков, причиненных нарушением обязательств по договору поставки: Инструктивные указания Государственного Арбитража СССР от 23 сентября 1974 года № И-1-33 (в редакции от 1 февраля 1990 года).

4. Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди: Постанова Пленуму Верховного Суду України від 27 березня 1992 р. № 6 (з подальшими змінами та доповненнями).

5. Про деякі питання практики вирішення спорів пов'язаних з відшкодуванням шкоди: Роз'яснення Вищого арбітражний суд України від 01.04.1994 р. № 02-5/215 (з подальшими змінами та доповненнями);

6. Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з відшкодуванням моральної шкоди: Роз'яснення Вищого арбітражний суд України від 29.02.96 р. № 02-5/95 (з подальшими змінами та доповненнями)

7. Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди: Постанова Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 р. № 4, із змінами і доповненнями, внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 25 травня 2001 р. № 5.

8. Про деякі питання практики застосування норм Цивільного та Господарського кодексів України: Інформаційний лист Вищого господарського суду України від 07.04.2008 р. N 01-8/211 // Вісник господарського судочинства - 2008.- № 3.

 

Література

1. Варкалло В. Ответственность по гражданскому праву // Возмещение вреда – функции, виды, границы. – Пер. с польск. В.В. Залесского. Под ред. и вступ. ст. Братуся С.Н. – М.: Прогресс, 1978. – 328 с.

2. Витрянский В.В. Ответственность за нарушение обязательств // Хозяйство и право. – 1995. - №11.

3. Галянтич М., Коваленко Г. Відшкодування моральної шкоди // Право України. – 1999. - №9. – С. 56.

4. Иоффе О.С. Ответственность по советскому гражданскому праву. – Л., 1955.

5. Матвеев Г.К. Основания гражданско-правовой ответственности. – М., 1970.

6. Павлодский Е.А. Случай и непреодолимая сила в гражданском праве. – М., 1978.

7. Розенберг М.Г. Ответственность за неисполнение денежного обязательства. – М., 1995.

8. Савицкая А.М. Суть гражданско-правовой ответственности // Юридическая ответственность. – Л., 1975. – С. 5-6.

9. Спасибо-Фатєєва І. Проблеми відповідальності юридичних осіб // Підприємництво, господарство і право. – 2001. - №9. - С. 3-6.

10. Эрделевский А.М. Компенсация морального вреда: анализ законодательства и судебной практики. – 2-е изд., испр. и доп. – М.: Издательство БЕК, 2000. - 256 с.

11. Эрделевский А.М. Критерии и метод оценки размера компенсации морального вреда // Государство и право. – 1997. - №4. – С. 5.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 757 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

80% успеха - это появиться в нужном месте в нужное время. © Вуди Аллен
==> читать все изречения...

2241 - | 2105 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.