План:
1. Способи захисту права власності, їх класифікація.
2. Віндикаційний позов.
3. Негаторний позов.
4. Позов про визнання права власності на майно, на яке накладено арешт, і про зняття з нього арешту.
5. Позов про визнання права власності.
6. Інші способи захисту права власності.
Уміння, які мають бути вироблені, та навички, які мають бути напрацьовані під час заняття: орієнтуватися в чинному цивільному законодавстві щодо регулювання цивільних правовідносин; аналізувати юридичні факти, які є підставами зміни та припинення цивільних правовідносин; правильно застосовувати норми цивільного права до конкретних життєвих ситуацій.
Практичні завдання:
Задача № 1. Кожного разу, покидаючи дачу і залишаючи її на тривалий час без нагляду, Сомов П. віддавав найбільш цінні речі на зберігання сусідці Уланової Р., що постійно проживає в дачному селищі.
Востаннє Сомов П. залишив на зберігання кольоровий телевізор, відеоапаратуру, килим, холодильник, козу і персидського кота.
Приїхавши в черговий раз на свою дачу, Сомов П. дізнався, що Уланова Р. померла. Кольоровий телевізор і відеоапаратуру вона заповідала своїй дочці Уланової К., і тепер вони знаходяться у неї. Холодильник, знаючи, що він їй не належить, узяла собі Комашкина Т., що проживає неподалеку, коли Уланова Р., знаходячись у важкому стані, лежала в лікарні. Козу Уланова Р. продала Сидорову О., а кіт сам пішов з будинку. Його поселив у себе дачний сторож Замков П.
Сомов П. пред'явив позов про витребування своїх речей, кози і персидського кота до Уланової К., Комашкіної Т., Сидорову О. і до Замкова П.
Питання:
1) Чи є у Сомова П. підстави для пред'явлення віндикаційних позовів в кожному з вказаних випадків?
2) Якщо є, то чи підлягають такі позови задоволенню? Відповідь обґрунтуйте.
Задача № 2. Сосновський П. звернувся в органи ДАІ з проханням зареєструвати автомобіль “Таврія”, що належить йому на праві власності, та який він купив у приватної особи Кузьміча К., який гостив влітку у його сусідів. Як з'ясувалося, автомобіль, проданий Сосновському П., значиться в угоні, тому був у нього вилучений з метою повернення його законному власнику. Сосновський П. заперечує проти вилучення на тій підставі, що є добросовісним незаконним набувачем, купив автомобіль за гроші й тому захищений від віндикації майна нормами ЦК.
Питання:
1) Чи правомірні дії посадових осіб?
2) Чи підлягає такий автомобіль поверненню законному власнику?
3) Чи може Сосновській П. компенсувати свої збитки? З кого він може їх стягнути? Відповідь обґрунтуйте.
Задача № 3. У Чистякової в числі іншого викраденого майна була вкрадена шуба з соболя. Слідчим органам вдалося встановити, що шуба здана в ломбард під заставу позики по паспорту гр-на Кирієнко, який за вказаною в паспорті адресою не проживає.
Чистякова пред'явила позов до ломбарду про вилучення шуби. Заперечуючи проти позову, ломбард посилався на те, що згідно статуту він не зобов'язаний перевіряти, чи дійсно речі, що здаються в ломбард під заставу позики, належать громадянам, що ломбард шуби у Кирієнко не перевіряв і що, нарешті, якщо повернути шубу Чистякової, то майновим інтересам ломбарду буде нанесена утрата, оскільки стягнути позику з громадянина, що здав шубу в ломбард, неможливо.
Питання:
1) Чи можна витребувати таке майно у його набувача?
2) Вирішіть справу. Відповідь обґрунтуйте.
Задача № 4. Губову і Смолової належить будинок в місті Макіївці. Губов займає перший поверх, а Смолова – другий. У будинку пічне опалювання. Димар від печі з приміщення Губова виведений в загальний стояк, встановлений в приміщенні Смолової. Смолова зажадала, щоб Губов вивів димар своєї печі по зовнішній стінці. Губов відповів на це відмовою, після чого Смолова закрила димар.
Губов пред'явив до Смолової позов щодо зобов’язання її відновити димар і надалі не учиняти йому, Губову, перешкод в користуванні димарем. Щодо обґрунтування своїх вимог позивач пред'явив суду висновок пожежної охорони, яка заперечувала проти виведення димаря по зовнішній частині будівлі.
Питання:
1) Які права сторін тут порушені? Якими засобами можна захистити порушені права?
2) Яке рішення повинен винести суд? Відповідь обґрунтуйте.
Задача № 5. Симонов виїхав на три роки працювати за договором на Крайню Північ та попросив своїх родичів наглядати за майном, що належить йому, зокрема житловим будинком. Після закінчення трирічного терміну він не сповістив родичів та продовжив договір ще на два роки. У відсутність Симонова його родичі, вирішивши, що Симонов залишився на Крайній Півночі на постійне проживання, поділили між собою його майно. Після повернення Симонов пред'явив до них позови про витребування своїх речей. До брата Федора Симонов пред'явив позов про витребування дома. Під час розгляду справи було встановлено, що будинок Симонова був розібраний його братом Федором, перевезений на інше місце і поставлений, але при цьому розмір житлової площі був збільшений з 43 на 57 кв.м, змінене планування (замість трьох кімнат стали п'ять, кухня винесена з будинку в спеціально побудоване приміщення), деякі деталі замінені повністю або частково новими (рами, підлога, дах, фундамент). Від сестри Валентини Симонов зажадав повернення швейної машини. Але Валентина пояснила в суді, що швейну машину, яка дісталася їй при розділі майна брата, вона продала, а замість неї купила нову. Сестра Симонова Ганна, від якої Симонов зажадав повернути килим, що належить йому, пояснила, що рік тому в її будинку відбулася пожежа, що виникла по недбалості її 11-річного сина, і килим при цьому згорів. До племінниці Токаревій Симонов пред'явив позов про повернення столового сервізу, який був куплений до від'їзду на Північ. Сервіз родичі подарували Токаревій до весілля.
Питання:
1) Чи є у Симонова підстави для пред'явлення віндикаційних позовів в кожному з вказаних випадків?
2) Якщо підстави є, то чи підлягають такі позови задоволенню?
3) Якщо таких підстав немає, тоді яким чином Симонов може захистити свої інтереси? Свої відповіді обґрунтуйте.
Задача № 6. Відповідно до укладеного договору кіностудії «Орльонок» була відвантажена постачальником коштовна кінознімальна апаратура. Проте в результаті помилки перевізника – залізниці – кінознімальна апаратура була видана іншій кіностудії – «Прогрес». Дізнавшись про це, кіностудія «Орльонок» зажадала, щоб кіностудія «Прогрес» передала їй апаратуру. Натомість кіностудія «Прогрес» перерахувала на рахунок кіностудії «Орльонок» вартість апаратури. Відповідач позову не визнав на тих підставах, що апаратура їм сплачена за встановленими цінами і вже використовується, і він є законним її власником.
Питання:
1) Чи є відповідач законним власником?
2) Чи підлягає позов задоволенню? Свою відповідь обґрунтуйте.
Задача № 7. Виїжджаючи в тривале закордонне відрядження, Кузін віддав ключ від своєї кімнати сусіду по квартирі Жиліну на випадок, якщо потрібно буде відкрити її у зв'язку з якою-небудь непередбаченою подією (аварією опалювальної системи, пожежею, і т.п.). Через півтора роки Кузін повернувся додому.
Жилін повідомив його, що рік тому він, украй потребуючи грошей, продав частину речей Кузіна – кіноапарат, деякі книги й дві кришталеві вази. Кіноапарат купив товариш по службі Жиліна, Бобров, якому Жилін повідомив причину продажу цієї речі, що знаходилася в кімнаті його сусіда по квартирі. Покупцями книг були невідомі Жиліну особи. Дві кришталеві вази він продав через комісійний магазин, але йому відомо, що їх купила в комісійному магазині артистка міського драматичного театру Іриніна. Крім того, Жилін проінформував Кузіна про те, що він користувався кілька разів його велосипедом, але всього два тижні потому був викрадений, про що він відразу заявив в міліцію. Незабаром велосипед був виявлений у Акимкіна, який купив його на ринку, що підтвердили три свідки. Кузін пред'явив позов до осіб, у яких опинилися речі, що належать йому, - до Боброва, Іриніної, Акимкіна, а з Жиліна зажадав відшкодування вартості проданих ним книг.
Питання:
1) Які способи захисту права власності може обрати Кузін?
2) Чи може Кузін пред’явити віндикаційні позови до вказаних осіб?
3) Які з перерахованих Кузіним вимог підлягають задоволенню та на яких підставах? Відповідь обґрунтуйте.
Задача № 8. Никішина, у якої були викрадені деякі цінні речі, зокрема фамільна брошка з діамантами і смарагдами роботи Фаберже, виявила її в міському ломбарді, куди брошка була здана під заставу позики, одержаної Петровим. Петров, як з'ясувалося, купив цю брошку в ломбарді.
Питання:
1) До кого Никішина може пред'явити позов про витребування своєї брошки?
2) Чи є підстави для задоволення такого позову?
Задача № 9. Хромов купив у Сизова холодильник. Він сплатив Сизову обумовлену суму, і вони домовилися, що куплений Хромовим холодильник стоятиме в квартирі Сизова 10 днів, а потім Хромов приїде і перевезе його до себе. Угода була оформлена письмово як договір зберігання. Через три дні після цього Сизов був арештований й притягнутий до кримінальної відповідальності за розкрадання майна. Майно Сизова було описано слідчим. Хромов, дізнавшись про це, звернувся до суду з позовом про звільнення холодильника з під арешту на тих підставах, що холодильник через договір купівлі-продажу, здійснений між ним і Сизовим, став власністю Хромова і арешту не підлягає.
Питання:
1) Чи відбулася в даному випадку передача Хромову купленого ним холодильника?
2) Чи обґрунтовано вимога Хромова про звільнення холодильника з під арешту? Відповідь обґрунтуйте.
Задача № 10. ТОВ «Смарагд» передало своєму співробітнику Малахову автомобіль в користування для поїздок у відрядження. Через деякий час Малахов заявив про те, що автомобіль був у нього угнано. ТОВ «Смарагд» заявило в міліцію про крадіжку. Зі спливом 1 року автомобіль був виявлений співробітниками ДАІ. Як виявилось, він знаходився у Бабенко, який купив його на автомобільному ринку у незнайомої особи по досить низькій ціні. Після покупки автомобіля Бабенко поміняв двигун, гальма і обшивку салону автомобіля, витративши на це загалом 30000 грн. Крім того, він провів профілактичний ремонт автомобіля в найдорожчій СТО в місті.
Питання:
1) Чи може ТОВ «Смарагд» витребувати автомобіль у Бабенко?
2) Яким набувачем виступає Бабанко в даних відносинах?
3) Чи може Бабенко висунути зустрічні вимоги, і якщо так, то відносно чого?
4) Чи зміниться рішення, якщо автомобіль був не угнано, а програний Малаховим незнайомій особі в карти?
Задача № 11. Фермер Попов володіє земельною ділянкою, на якій вирощує картоплю й кукурудзу. Воду для поливу полів фермер бере з джерела, що знаходиться на території його земельної ділянки. Через деякий час фермер помітив, що листя на рослинах пожовтіло, а врожай значно знизився. Піддавши аналізу воду, фермер виявив, що в ній зміст хлору й свинцю перевищує допустимі норми в декілька десятків разів. Як незабаром з'ясувалося, хімікати потрапили у воду з складу хімічної продукції, що знаходиться 1,5 кілометрах від земель фермера, унаслідок корозії цистерн. Фермер звернувся до ВАТ «Хімпром», власнику складських приміщень, з вимогою усунути витік хімікатів, на що ВАТ заперечило, що витік відбувається за межами території фермера, і тому він не має юридичної підстави вимагати її усунення.
Питання:
1) Хто прав у вказаній ситуації? Відповідь обґрунтуйте.
2) Чи зміниться Ваше рішення, якщо ВАТ заперечить проти вимог фермера на тій підставі, що корозія відбувається по незалежним від нього причинам, а тому з його сторони немає провини; крім того, відсутні засоби для усунення витоку?
Задача № 12. Кошова Л.У. і Кошовий А.О. звернулися до суду з позовом до Кошового О.Р. і Єфременко Р.В. про визнання права власності на майно і звільнення його з-під арешту.
У заяві вказали, що відповідно до рішення районного суду м. Краматорська, від 3 червня 2011 року на користь Єфременко Р.В. був стягнутий борг з Кошового О.Р. у розмірі 31527 грн. і Кошової Л.У. – у розмірі 8015 грн.
21 листопада 2011 року державним виконавцем був накладений арешт і описане майно – шафа світлого кольору, вартістю – 500 грн., м'який куточок світлого кольору – 1000 грн., спальний гарнітур “Валентина” – 1200 грн., стінка “Бор” – 1000 грн., кухонний гарнітур – 500 грн., телевізор “Фунай” – 500 грн.
Кошевая Л.У. і Кошевой О.Р. знаходяться в шлюбі з 1984 р.
У позовній заяві позивачі відзначають, що спальний гарнітур “Валентина” подарувала мати Кошовій Л. У. у 2007 році, м'який куточок також був їй дарований подругами на ювілей. Стінку дали друзі, які переїхали до Голландії, для продажу; телевізор “Фунай” був дарований Кошовому А.О. в день його 17-річчя. Шафа й кухонний гарнітур придбані Кошовим О.Р. і Кошовою Л.У. та є їх сумісною спільною власністю. Відсутні будь-які письмові докази цього – договори дарування, доручення, чеки.
Позивачі виступають з проханням визнати право власності за Кошовою Л.У. на спальний гарнітур “Валентина”, м'який куточок, стінку, 1/2 частини шафи й 1/2 частини кухонного гарнітуру на суму 3700 грн., визнати право власності Кошового А.О. на телевізор “Фунай”, звільнити з-під арешту і виключити з акту опису вказане майно.
Питання:
Яку ухвалу винесе суд?
Рекомендована література до Теми 14:
Нормативно-правові акти
1. Про виконавче провадження: Закон України від 21.04.1999 № 606-XIV // Відомості Верховної Ради України. – 1999. – № 24. – Ст. 207.
2. Про іпотеку: Закон України від 05.06.2003. № 898-IV // Відомості Верховної Ради України. – 2003. – № 38. – Ст. 313.
3. Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України від 22.02.2012 р. (глава 9) Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України від 22.02.2012р. № 296/5 //Офіційний вісник України. – 2012. – № 17. – Ст. 632.
Судова практика
1. Про деякі приписи законодавства, яке регулює питання, пов’язані із здійсненням права власності та його захистом: Лист Вищого арбітражного суду України від 31.01.2001 р. № 01-8/98 (з подальшими змінами та доповненнями) // Юридичний вісник України. – 2001. – № 3. – Ст. 12.
2. Про деякі питання практики вирішення спорів, пов’язаних з судовим захистом права державної власності: Роз’яснення Вищого арбітражного суду України від 2 квітня 1994 р. № 02-5/225 (з подальшими змінами та доповненнями) // Бюлетень законодавства і юридичної практики України. – 2002. – № 5.
3. Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності: Постанова Пленуму Верховного Суду України від 22 грудня 1995 року № 20 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 25 травня 1998 року № 15) // Бюлетень законодавства і юридичної практики України. – 2002. – № 8.
4. Практика вирішення судами справ за позовами про звільнення майна з-під арешту (виключення майна з опису) // Вісник Верховного Суду України. – 2000. - №5. – С.22-23.
5. Про судову практику справах про виключення майна з опису: Постанова Пленуму Верховного Суду України від 27.08.1976 р. №6 (із наступними змінами). – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/v0006700-76.
6. Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав: Постанова Пленуму Вищого спеціалізованого суду України від 07.02.2014 р. № 5. – [Електронний ресур]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/v0005740-14.
Література
1. Дзера І.О. Цивільно-правові засоби захисту права власності в Україні.- К.: Юрінком Інтер, 2001. – 256 с.
2. Донцов С.Е. Гражданско-правовые внедоговорные способы защиты социалистической собственности. – М.: Юрид. лит., 1980. – 444 с.
3. Жилінкова І. Превентивний спосіб захисту прав власності // Вісник Академії правових наук України. – 2005. - № 3. – С. 130-136.
4. Кузьменко С.Г., Кройтор В.А. Иски об освобождени имущества из-под ареста: Научно-практическое пособие. – Харьков: Эспада, 2003. – 272 с.
5. Скловский К. Защита владения, полученного по недействительной сделке // Хозяйство и право. – 1998. - №12. – С. 34-38.
6. Скворцов О.Ю. Вещные иски в судебно-арбитражной практике. – М., 1998.
7. Толстой Ю.К. Содержание и гражданско-правовая защита права собственности в СССР. – Л., 1955.
8. Иванов А.А. Правовые средства защиты права частной собственности // Правоведение. – 2001. – № 6. – С. 71-86.
9. Вершинин А. П. Выбор способа защиты гражданских прав. – СПб., 2000. – 384 с.
10.Моргунов С.В. Виндикация в гражданском праве. Теория, Проблемы. Практика. – М.: Статут, 2006. – 301 с.
11.Хан Е.Е. Обоснование добросовестного приобретения права собственности от неуправомоченного отчуждателя / Актуальные проблемы гражданского права: сб.статей. – Вып. 11 /под ред. О.Ю. Шилохвоста. – М.: НОРМА, 2007. – 400 с. – С. 329-351.