Практичне заняття № 1 - 2 год.
План:
1. Поняття, визначення та обчислення строків і термінів у цивільному праві.
2. Поняття та види строків позовної давності. Наслідки спливу строків позовної давності.
3. Переривання і зупинення строків позовної давності.
Уміння, які мають бути вироблені, та навички, які мають бути напрацьовані під час заняття: орієнтуватися в чинному цивільному законодавстві щодо регулювання цивільних правовідносин; аналізувати юридичні факти, які є підставами зміни та припинення цивільних правовідносин; правильно застосовувати норми цивільного права до конкретних життєвих ситуацій.
Практичні завдання
Задача № 1. Волошин з дитинства займався створенням творів зображувального мистецтва і є автором багатьох картин. У віці 16 років, під час огляду нової літератури в книжковому магазині він виявив факти відтворення створених ним картин у збірнику живопису без його згоди. Картини були підписані прізвищем іншої особи. Декілька років Антон мав сумніви щодо звернення з вимогою про захист його авторських прав до видавництва, яке видало зазначений збірник. Нарешті, через три роки він звернувся до видавництва з вимогою про компенсацію моральної шкоди, завданої порушенням його авторських прав, а також про опублікування в засобах масової інформації відомостей про вчинення плагіату. Видавництво, у свою чергу, відмовилось задовольняти вказані вимоги, обґрунтовуючи це спливом строку позовної давності, оскільки тираж збірника, в якому відтворено картини Волошина, був опублікований п’ять років назад.
Питання:
1) З якого моменту починається перебіг позовної давності і скільки триває цей строк?
2) З якого моменту почався перебіг строку позовної давності у даному випадку?
3) Чи є обґрунтованою відмова видавництва відновити порушені права Волошина?
4) Які дії вправі здійснити Волошин задля захисту своїх прав у разі відмови видавництва добровільно задовольнити його вимоги?
Задача № 2. У вересні 2007 р. Мотрін, закінчивши роботу, вийшов з прохідної заводу і побачив свого друга Млечного, який запропонував підвезти його до будинку на власній автомашині. Мотрін з радістю погодився. Але в дорозі Млечний не справився з керуванням і врізався в стовп. Не дивлячись на те, що Мотрін був пристебнутий, він одержав тілесні ушкодження, що призвели до значної втрати працездатності, і був вимушений перейти на іншу, менш оплачувану роботу. Але, враховуючи дружні відносини з Млечним, претензій в його адресу не заявляв. У травні 2012 р. Мотрін посварився з Млечним і пред'явив позов до суду про відшкодування шкоди, що заподіяна ушкодженням здоров'я за весь час з моменту аварії.
Питання:
1) Чи сплив строк позовної давності в даному випадку?
2) Чи підлягає задоволенню вимога Мотріна?
Задача № 3. 13 вересня 2011 року Сорокіна побачила у подруги красиву брошку і попросила продати їй цю брошку. Фролова не відмовила подрузі, але пояснила, що ця річ старовинна з п'ятьма крупними діамантами і тому коштує близько 10 тис. гривень. Сорокіна погодилася з даною ціною і передала подрузі 10 тис. гривень. При цьому вони уклали письмовий договір купівлі-продажу, в якому було вказано, що Фролова продала старовинну брошку з п'ятьма діамантами, а Сорокіна її купила за вказану ціну. Також вони зазначили в договорі, що строк позовної давності за даним договором складає три місяці з моменту укладення договору. 13 лютого 2012 р. у зв'язку з фінансовими складнощами Сорокіна вирішила закласти брошку і звернулася до ломбарду, де їй роз'яснили, що ця брошка практично не має ніякої цінності, оскільки камені в ній не є діамантами або якими-небудь іншими коштовними каменями. 15 лютого 2012 р. Сорокіна потрапила в автокатастрофу і знаходилася в лікарні у важкому стані до 16 травня 2012 р. Виписавшись з лікарні, вона звернулася до Фролової з вимогами про повернення грошей в обмін на брошку, але остання їй відмовила. У жовтні 2012 р. Сорокіна звернулася до суду з метою розірвати укладений між ними договір. У суді Фролова заперечувала проти позову, і вказала, що у договорі вони встановили строк позовної давності в три місяці і даний позов не може бути задоволений судом.
Питання:
1) З якого часу почався перебіг позовної давності?
2) Чи дотримані сторонами вказаного договору правила зміни строку позовної давності?
3) Чи підлягають захисту права Сорокіної?
Задача № 4. У вересні 2011 р. після занять у школі учень 6-го класу Дмитро Маліков, якому виповнилося 13 років, зайшов до свого сусіда Блохіна, якому родичі в день його п'ятнадцятиріччя подарували планшет. Малікову планшет дуже сподобався, і він став просити Блохіна обміняти його на що-небудь інше. А оскільки батьки Малікова були у відрядженні, і внуком опікувалая бабуся, Маліков приніс Блохину свій мобільний телефон, і запропонував поміняти його на планшет. Наступного дня обмін відбувся. Повернувшись в січні 2012 р. з відрядження, батько не виявив мобільного телефону сина. Син стверджував, що нічого не знає про те, куди міг пропасти телефон. У листопаді 2014 р. батько Малікова випадково побачив вказаний телефон у сусіда, який пояснив, що він одержав його від Дмитра Малікова. Повернути телефон він відмовився.
Питання:
1) Чи могла міна між Маліковим і Блохіним спричинити правові наслідки?
2) Чи є підстави для визнання зазначеного правочину недійсним?
3) З якого часу почався перебіг позовної давності і коли вона спливає?
4) Чи підлягають задоволенню вимоги Малікова?
Задача № 5. 12 січня 2011 р. Акуленко взяв у борг у Боркова 20 тис. гривень на будівництво дома. При цьому була видана розписка, в якій вказаний строк повернення боргу – 1 травня 2011 р.
30 травня 2012 р. Акуленко виплатив Боркову 5 тис. гривень і обіцяв частину боргу, що залишилася, повернути найближчим часом, але не пізніше, ніж через два роки.
Повернувшись 16 вересня 2012 р. з відрядження, Акуленко написав Боркову листа, в якому повідомив, що він збирається наступного тижня приїхати до нього і сплатити суму боргу, що залишилася. Борков одержав листа 2 січня 2013р., оскільки 9 листопада 2012 р. він був призваний до Збройних Сил України, і з 1 квітня 2013 р. знаходився у складі військового формування, переведеного на військове положення в Югославії, а родичі переслали йому лист із запізненням. 10 листопада 2014 р. Борков був звільнений в запас і, повернувшись додому, повідомив листом від 18 листопада того ж року Акуленка про те, що він потребує грошей і просить повернути борг. Відповіді на лист не надійшло. Через деякий час кредитор дізнався, що Акуленко купив автомобіль. У зв'язку з цим, Борков звернувся до суду з вимогою про повернення боргу.
Питання:
1) Яке юридичне значення має кожна із згаданих вище дат і дій?
2) Чи сплила позовна давність за вимогою Боркова про захист своїх прав?
Задача № 6. ТОВ «Техносервіс» повинно було сплатити АТ «Віола» грошову суму за продукцію, поставлену за договором поставки. Позовна давність на стягнення суми закінчувалася 1 жовтня 2013 року. 29 січня 2014 р. бухгалтер ТОВ «Техносервіс» перерахував АТ «Віола» передбачену договором грошову суму. Через деякий час було встановлено, що сума була сплачена після закінчення позовної давності. У зв'язку з цим ТОВ «Техносервіс» подало до господарського суду позов про стягнення з АТ «Віола» помилково сплаченої грошової суми.
Питання:
1) Які наслідки спливу позовної давності?
2) Чи підлягає задоволенню вимога ТОВ «Техносервіс»?
Задача № 7. 31 січня 2013 року між громадянами А. і Б. був укладений письмовий договір позики строком на три місяці.
Питання:
1) До якого часу боржнику Б. необхідно повернути одержану їм в позику суму, щоб належним чином виконання зобов'язання?
2) З якого моменту А. може звертатися до суду з вимогою про примусове стягнення суми боргу?
3) Коли спливає позовна давність за даною вимогою?
Задача № 8. АТ «Аскола» регулярно поставляло ТОВ «Корона» деталі, необхідні йому для виробництва, на умовах оплати за пред'явленою вимогою. АТ «Аскола» відвантажило одну з партій товару і виставило платіжну вимогу, проте оплати так і не одержало. Договір передбачав нарахування пені у разі прострочення платежу у розмірі 0,4% від суми договору за кожен день прострочення. Не дивлячись на значне прострочення в оплаті, директор АТ «Аскола», будучи одночасно володільцем контрольного пакету акцій, відмовився пред’являти позов про стягнення заборгованості на тій підставі, що ТОВ «Корона» є їх стратегічним партнером. Через три роки, коли директор АТ «Аскола» продав свій пакет акцій, він був негайно зміщений з посади за рішенням зборів акціонерів. Новий директор вжив заходів для пред'явлення позову до ТОВ «Корона» про стягнення основної заборгованості, а також суми пені за весь час прострочення. ТОВ «Корона» заявила про сплив позовної давності за цими вимогами. Натомість директор АТ «Аскола» стверджував, що перебіг позовної давності був призупинений через дію обставин непереборної сили в особі директора, що перешкоджав пред'явленню позову.
Питання:
1) В яких випадках зупиняється перебіг позовної давності?
2) Чи має бути задоволена вимога АТ «Аскола»?
Задача № 9. Сапунова прийшла додому і виявила пропажу старої фамільної реліквії – золотого браслета із смарагдами, що належав ще її прабабусі. Вона заявила в міліцію про крадіжку, проте слідів злому на дверях квартири виявлено не було, і злодії знайдені не були. Через 3,5 роки вона побачила свій браслет на вітрині антикварного магазина. Вона вимагала у власника магазину повернути браслет, проте отримала категоричну відмову. Сапунова звернулася за допомогою в міліцію. Проведене розслідування з'ясувало, що браслет в магазин здав на реалізацію Хмара - приватний колекціонер, який купив браслет у Сапунова, який є колишнім чоловіком Сапунової, який на момент пропажі браслету формально знаходився у шлюбі, проте проживав вже протягом двох років окремо від неї, але мав ключі від квартири. Сапунова звернулася до суду з позовом про витребування майна з чужого незаконного володіння (віндікаційним позовом) до магазину, проте представник магазину відмовився передавати річ на тій підставі, що, по-перше, вона вибула з володіння Сапунової за її волею, оскільки подружжя діє від імені один одного, а по-друге, сплив строк позовної давності для пред’явлення цього позову.
Питання:
1) З якого моменту починається перебіг позовної давності?
2) Чи сплив строк позовної давності у даному випадку?
3) Чи підлягає захисту порушене право Сапунової?
Рекомендована література до Теми 10:
Нормативно-правові акти
1. Конвенція про позовну давність у міжнародній купівлі-продажу товарів (Дата підписання Україною: 14.06.74 р., дата ратифікації: 14.07.93 р., дата набуття чинності: 01.04.94 р.) // Налоговый, банковский, таможенный Консультант. – 26. 06.2002.
2. Про захист прав споживачів: Закон України від 12 травня 1991 р. № 1023-XII // Відомості Верховної Ради УРСР. – 1991. – № 30. – Ст. 379, в редакції Закону України від 1 грудня 2005 року № 3161-IV // Відомості Верховної Ради України. – 2006. – № 7. – Ст. 84. (з подальш. змін. та доп.)
3. Щодо застосування Конвенції про позовну давність у міжнародній купівлі-продажу товарів: Лист Міністерства закордонних справ України від 21.02.2001 р. № 21/19-612-267 // Бухгалтерская газета. – 2001. – 12 березня.
Судова практика
1. Про строк позовної давності за позовом постачальників (виготовлювачів) про стягнення вартості поставленої продукції, від сплати якої покупець (одержувач) повністю або частково відмовився за мотивом її неналежної якості: Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 20.07.94 р. № 02-5/468 // http://zakon1.rada.gov.ua
2. Про деякі питання практики застосування позовної давності у вирішенні господарських спорів: Постанова Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 № 10 // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/card/v0010600-13
3. Про окремі питання застосування строків позовної давності: Лист Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 січня 2013 р. № 10-70/0/4-13 / [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://jurliga.ligazakon.ua/news/2013/2/13/83667.htm
4. Правовий висновок Верховного суду України щодо застосування судом позовної давності від 21 листопада 2012 року у справі № 6-101 цс 12 / [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.scourt.gov.ua/clients/vs.nsf/81b1cba59140111fc2256bf7004f9cd3/9950c138942fd9a1c2257ac500453767?opendocument
Література
1. Грибанов В.П. Сроки в гражданском праве. – М., 1967.
2. Луць В.В. Строки захисту цивільних прав. – Львів, 1993.
3. Сарбаш С. Вопросы исковой давности // Хозяйство и право. – 2000. - №4, №5. – С. 17.
4. Толстой Ю.К. Исковая давность // Правоведение. – 1992. - №4.
5. Толстой Ю.К. Приобретательная давность // Правоведение. – 1992. – №3.
6. Цікало В. Розвиток інституту давності у цивільних правовідносинах // Вісник Львівського університету. Серія юридична. – 1999. – Випуск 35. – С. 281-286.
7. Новоселова Л. Принцип правовой определенности и институт исковой давности// Хозяйство и право. – 2012. – № 12. – С. 3-14.
8. Эрделевский А. О перерыве исковой давности признанием долга // Хозяйство и право. – 2012. – № 3. – С. 79-84.
9. Подшивалов Т. Исковая давность для негаторного иска de lege ferenda Хозяйство и право. – 2012. – № 3. – С. 84-88.
10. Эрделевский А. О действии исковой давности на обязательство // Хозяйство и право. – 2011. – № 9. – С. 72-82.