Лекція (2 години)
Поняття і види права спільної власності. Поняття права спільної часткової власності. Поняття права спільної сумісної власності.
І. Завдання для самостійної роботи:
1. Поняття права спільної власності та її види.
2. Поняття, підстави виникнення, порядок здійснення спільної часткової власності.
3. Порядок визначення, розділу, виділу і відчуження частки у спільної часткової власності.
4. Поняття і підстави виникнення, порядок здійснення права спільної сумісної власності.
5. Особливості права спільної сумісної власності подружжя.
6. Припинення права спільної власності.
ІІ. Перевірка знань студентів у формі тестування.
ІІІ. Вирішить задачі:
Завдання 1
Житловий будинок належав на праві спільної часткової власності Шуровій (1/2 частки), Воронову (1/4 частки) і Конєву (1/4 частки). Шурова звернулася в суд з позовом до Воронова і Конєва про визнання за нею 2/3 частки в праві спільної часткової власності на будинок, посилаючись на те, що вона зробила необхідний капітальний ремонт будинку, у результаті якого вартість будинку зросла на 50%. Заперечуючи проти позову, Воронів і Конєв заявили, що ремонт був зроблений без їхньої згоди, тому Шурова не вправі вимагати не тільки зміни частки в праві загальної часткової власності на будинок, але і відшкодування понесених нею витрат.
Як вирішити суперечку?
Завдання 2
Сизов і Димов спільно користалися автомашиною "Reno", що вони виграли на один зі спільно придбаних лотерейних квитків. Під час поїздки за місто автомобіль, яким керував Сизов, зіштовхнувся їхавшою з переди машиною, "Ford", що раптово загальмувала, щоб уникнути наїзд на людину, що зненацька вибігала на шосе. При зіткненні автомашина " Reno" була ушкоджена, і потрібен був її ремонт. Вартість ремонту оплатив Сизов, що звернувся з проханням до Димова відшкодувати йому половину сплаченої за ремонт суми. Димов відповів відмовленням, пославшись на те, що автомашина була ушкоджена тоді, коли нею користався Сизов, що і повинний нести усі витрати по її ремонті. Сизов звернувся з позовом у суд.
Яке рішення повинен винести суд?
Завдання 3
Берлаге і Морошеку належали частини будинку на праві спільної часткової власності. Берлага продав приналежну йому частина будинку Поповой за 30000 грв. Морошок, довідавшись про це, вимагав визнати угоду недійсною і передати частину будинку йому, посилаючись на своє переважне право покупки. Він згодний купити частину будинку за ту ж суму - 3000, але з розстрочкою на один рік.
Як вирішити справу? Як вирішити справу в тому випадку, якщо з'ясується, що Берлага не продав, а подарував свою частину будинку?
Завдання 4
Вісім великих виробничих підприємств машинобудівного профілю, чотири з яких були приватизовані, об'єдналися в асоціацію для представництва спільних інтересів у державних органах та спільного виконання деяких соціальних програм. У проекті статуту асоціації зазначалося, що вона володіє майном на праві спільної дольової власності учасників. Разом з тим їй пропонувалося надати право на створення нових юридичних осіб на базі переданого їй засновниками майна, а також випускати власні акції. Раді асоціації надавалося право вимагати сплати учасниками, крім вступних, додаткових цільових внесків.
Керівник одного з підприємств запропонував визнати асоціацію власником переданого їй засновниками майна, тоді як всі інші наполягали на принципі дольової участі. Один з учасників запропонував обумовити, що всі доходи асоціації, включаючи отримані від продажу її акцій суми, в рівних долях діляться між усіма її учасниками. Крім того, деякі із учасників заперечували проти того, щоб як внесок у майно асоціації враховувалось надання їй права користування земельними ділянками, а також будівлями, що знаходяться на балансі учасника.
Хто є власником майна такої асоціації? Як визначається доля учасника і розподіляються доходи асоціації? Чи має право асоціація випускати акції або інші цінні папери? Якими правами на майно володіє учасник асоціації при виході?
Завдання 5
Після смерті батьків громадянин Архипів В. одержав у спадщину разом із своєю сестрою Ділай Я. житловий будинок. Оскільки він проживав у іншій місцевості, Архипів вирішив продати належну йому 1/2 частину цього будинку. Він домовився про продаж із власником сусіднього будинку Лисевичем. 20 грудня 2004 р. уклав з ним договір, який посвідчив нотаріально, одержав від Лисевича гроші у сумі 20000грн й передав йому помешкання. 10 січня 2006 р. Ділай Я. звернулася до суду з позовом про переведення на неї прав та обов'язків покупця щодо згаданого договору, оскільки Архипів порушив її переважне право купівлі частки у праві спільної часткової власності.
У судовому засіданні Архипів, по-перше, повідомив, що він попереджав сестру про намір продати свою частину будинку й називав їй вартість, а по-друге, просив застосувати строк позовної давності щодо цих вимог, який вже закінчився. Позивачка заявила у суді, що брат попередив її про намір продати свою частку, але, по-перше, це було зроблено в усній формі, без повідомлення умов щодо ціни та строків продажу. По-друге, у той час у неї зовсім не було коштів для придбання другої частини будинку.
Як має бути вирішено спір? Чи правильна аргументація позиції сторін? У чому полягає зміст переважного права купівлі частки у спільній частковій власності?
Завдання 6
На праві спільної власності громадянину Дідині належала 1/2 частка будинку, Ворону - 1/4 і Ковалю - 1/4. Дідина звернувся до суду з позовом до Ворона і Коваля про визнання права власності на 2/3 частки будинку, посилаючись на те, що він зробив необхідний капітальний ремонт будинку, внаслідок чого вартість будинку зросла на 50 %. Заперечуючи проти позову, Ворон і Коваль заявили, що ремонт здійснено без їх згоди, тому Дідина не вправі вимагати ані зміни частки у спільній власності, ані відшкодування здійснених ним витрат.
Яке рішення має винести суд?
Завдання 7
Брати Ткачуки Сергій та Олег після смерті батька стали співвласниками житлового будинку вартістю 500 тис. грн. Між ними виник спір з приводу розподілу витрат на його утримання. Згідно із заповітом Сергію повинна була відійти 1/3 будинку, а Олегу —^ 2/3. На думку Олега, у такій самій пропорції повинні були бути розподілені і витрати. З погляду Сергія такий розподіл був несправедливим, оскільки Олег, якому фактично належала більша частина, здавав одну кімнату з терасою в найм та одержував додаткові доходи. Сергій вважав, що брат має нести більшу частину витрат на будинок і наполягав, що він повинен оплачував 1/5 витрат по утриманню будинку, а його брат Олег — 4/5.
Як.має бути вирішено спір?
Завдання 8
У період шлюбу Рильська та Левко придбали будинок. Після розірвання шлюбу Рильська подала позов до Левка про поділ будинку. У справі була призначена технічна експертиза, висновок якої стверджував, що поділити будинок в натурі неможливо. Суд при розгляді справи встановив, що Рильська проживає в будинку разом з хворою дочкою, а Левко не користується будинком взагалі і має іншу житлоплощу.
Чи впчинуть ці факти на судове рішення щодо поділу будинку, що є об'єктом спільної сумісної власності подружжя? Як можливо вирішити спір?