/ В українській мові наявні синоніми й антоніми серед прийменникових конструкцій. Деякі прийменники вступають у синонімічні відношення, наприклад: поїхав до Києва — поїхав у Київ; зайшов до аудиторії — зайшов в аудиторію; старший за мене — старший від мене; біля мене, поруч мене, коло мене. А ще інші прийменники виступають із протилежним значенням: увійти в аудиторію — вийти з аудиторії; покласти на стіл — покласти під стіл; пішов на службу — повер ну вся зі служби.
Чи замислювалися ви коли-небудь, чому говоримо: жити у місті, але: на селі; вчитися в університеті, в інституті, але: на курсах.
Прийменник в(у) для вираження просторових стосунків уживається61:
а) з назвами міст, сіл, районів, областей, країн, держав: у Львові, у Київській області, у Кирилівці. Проте є ряд сполучень з таким самим значенням, що уживаються із прийменником на: на Кубі, на Полтавщині, на Тернопільщині, на Русі, на Поліссі.
Існують думки, що прийменник у(в) уживається на окреслення великого простору, а прийменник на визначає лише частину цього простору: в Голландії, у Франції, у Києві на Подолі. Хто каже "на Україні", той мислить Україну частиною іншої держави. Вираз "в Україні" визначає цілу велику державу. Пригадайте у Шевченка: В Україну ідіть, діти, в нашу Україну. Або: У нас в Україні старий Котляревський отак щебетав.
б) з назвами навчальних закладів: навчатися в технікумі,
в інституті, в університеті, в середній школі, в гімназії, в ко
леджі. Якщо треба наголосити на частині навчального закладу,
то уживається на: на факультеті, на відділенні, па курсах,
але: у групі, у класі;
в) з назвами видовищних закладів: у театрі, в кіно, у цир
ку, в опері; однак з назвами заходів-імпрез уживається на: на
концерті, на виставі;
г) у професійному мовленні: виступ у концерті, працюва
ти на радіо, на телебаченні.
6' Див.: Ощипко І.Й. Практична стилістика сучасної української літературної мови: Синтаксис. — Львів, 1965. — С. 39.
232
Прийменник на для вираження просторових понять ужива- ься:
а) з назвами гір, гірських місцевостей: на Кавказі, на Уралі,
а Памірі, на Алтаї, але: у Криму, у Карпатах, в Альпах;
б) з назвами островів, півостровів, мисів: на Сахаліні, на
іпрі, }іа Камчатці, на Алясці;
|) з назвами вулиць, площ: на вулиці Пасічній, на площі еремоги, але з назвами провулків уживається у (в): прожи-іо у провулку Шахтарів тощо.
Не слід уживати прийменник на у таких випадках: поїхав гриби, пішов на поліклініку.
Норма: поїхав по гриби, пішов у поліклініку\
Оправа 142. Вішравте текст, поясніть помилки.
1. На протязі місяця в УВС надійшло чимало скарг. 2. По Коду справи ними було розкрито ще два злочини. 3. Не дивля-•іигь на нові більш ризиковані для нас умови, ми змушені прий-іні пі це рішення. 4. Виконання обов'язків по охороні громадського порядку покласти на начальника внутрішніх справ. 5. У Нішсденому прикладі життю і здоров'ю працівника міліції загрожувала небезпека з боку особи, сильнішої фізично, і тому дії працівника міліції згідно чинного законодавства і тактики ЛИ правомірними. 6. Сила злочинців полягає на залякуванні, нашому браку спротиву, на тому, що ми, порядні люди, дсмо боятися. 7. У нас справді є понад 600 кримінальних 1>.ін, термін слухання по яких давно вже минув.
Пправа 143. Підкреслені прийменники проаналізуйте на основі правил. Пропонуйте свої варіанти заміни, якщо в цьому є потреба.
І. Ми завершили слідчі заходи до кримінальній справі про-іп президента банку. 2. До справі проходять 13 осіб. 3. їх звинувачують у розкраданні колективного майна у сумі 11 млн до іарів, зловживанні посадовим становищем, що призвело до іби ■ кін на суму 335 млн грн. 4. Найпоширенішою схемою заробітній грошей було елементарне завищення ставок по депозитах ДЛЯ підставних осіб. 5. Для фізичних осіб-суб'єктів малого під-ііріи мпицтва запропоновано запровадити сплату єдиного податку ції ставкою 10 процентів нормативного чистого доходу, встановленого місцевими радами по кожному виду господарської діяльності.
II її І>.і на 144. Прочитайте речення і у випадку потреби виправте їх з віднині щим коментуванням.
233
1. Такі дії при виникненні реальної небезпеки для життя чи здоров'я дозволяють зберегти життя не лише самого працівника міліції, але й нападника. 2. При різкому збільшенні тиску можливі роздуття або розрив ствола рушниці. Це явище спостерігається в основному при потраплянні у ствол сторонніх предметів. 3. При польоті кулі, яка швидко обертається, сила опору повітря намагається повернути кулю головною частиною вверх і назад. 4. Крива лінія, яку описує центр ваги кулі при польоті, називається траєкторією. 5. Як свідчить аналіз випадків загибелі працівників при виконанні службових обов'язків щодо охорони громадського порядку, основними причинами надзвичайних подій виявилися: незадовільна організація роботи з боку галузевих служб під час проведення спеціальних операцій по затриманню злочинців; невиконання вимог по інструктуванню, озброєнню та оснащенню засобами захисту працівників, які повинні виконувати завдання по затриманню злочинців, б. 15 липня 1996 року на залізничному вокзалі при затриманні оперуповно-важеним карного розшуку молодим лейтенантом міліції Вівча-руком В.В. правопорушника М., який вирвав з рук у продавця велику суму грошей, останній з цеглиною в руках накинувся на Вівчарука, щоб заволодіти його табельною зброєю. 7. Як при уявній, так і при необхідній обороні особа керується намірами дати відсіч суспільно небезпечному посяганню. 8. Стан необхідної оборони виникає при суспільно небезпечному посяганні особи неосудної або такої, яка не досягла віку кримінальної відповідальності. 9. Відповідальність настає за необережне заподіяння шкоди, а при перевищенні меж оборони — за умисний злочин, учинений при перевищенні меж необхідної оборони. 10. Треба враховувати і те, що при раптовості нападу працівник міліції спроможний зважити характер небезпеки.
Вправа 145. Вкажіть помилки і виправте їх.
1. Виступив по захисту щодо забезпечення майнових прап громадян голова комітету І.Гайдуцький. 2. Куля пролетіла по бронежилету по щасливій обставині. 3. Я виконав три одиночні постріли по першій цілі, перезарядив зброю і перевів один подібний постріл по другій цілі. 4. По умовам контракту, охоронник мав перебувати на своєму посту до 12.00 години. 5. Зміна охоронця по команді начальника зміни мала відбутися через дві доби, але у встановлений час. 6. Він може по можливості скористатися укриттям і не використовувати зброї. 7. При поданні заяви по викраденню автомобіля він не вказав найголовнішого — дати зникнення автомашини. 8. При обгоні легкового
(ініомобіля марки "Мерседес" водій не справився з керуванням І і'їхав у кювет. 9. Останнім часом при затриманні злочинців Працівником міліції все частіше доводиться стикатися з необхідністю застосовувати зброю з метою захисту власного життя ТИ життя громадян. 10. При порушенні особистіших прав суспільна небезпека зростає. 11. Позов по спростуванню відомостей, що порочать честь і гідність, може бути пред'явлений особою, про яку поширені такі відомості, а так само близькими родичами цієї особи, коли відомості прямо чи безпосередньо їх порочать.
Вправа 146. Прочитайте поданий текст. Назвіть у ньому прийменники. Мкажігь, чи можлива їх синонімна заміна задля удосконалення змісту, чи у Цьому немає потреби.
Оскільки можливе порушення права на честь, гідність та и юну репутацію, то держава повинна передбачити право на і.іміст цих прав. Таке право надається ст. 7 Цивільного кодек-с у України. Відповідно з вказаною статтею громадянин або ор-і.иіізація вправі вимагати у судовому порядку спростування відомостей, які порочать їх честь та гідність. Таке спростування Можливе у випадку, якщо той, хто поширив ці відомості, не доведе, що вони відповідають дійсності. Опріч цивільної відповідальності, передбачено також і кримінальну відповідальність н.і підставі ст. 125 та 126 Кримінального кодексу України. Ви-'ч і > способу захисту честі і гідності належить громадянинові, Тому, подаючи заяву або скаргу, громадянин повинен указати, чи просить він спростувати поширені відомості у порядку циві-ііііііого судочинства, чи вимоги його полягають у притягненні,ю кримінальної відповідальності за наклеп або образу. У необхідних випадках суддя повинен роз'яснити заявникові порядок і удового захисту честі і гідності. Під поширенням відомостей СЛІД розуміти опублікування їх у пресі, передачу по радіо, те-іебаченню, з використанням інших засобів масової інформації, Викладення в характеристиках, заявах, листах, адресованих Іншим особам, повідомлення в публічних виступах, а також в І н мі і іі формі невизначеному числу осіб або хоча б одній людині.
Вправа 147. Розкрийте дужки і поясніть вибір прийменників.
1. Плани (щодо, по, в, з) (захоплення злочинців). 2. Мож-чпвості (у, по, щодо) (одержання засобів для виробництва нар-КОї провини). 3. Вирішити питання (про, по, щодо, із) (застосування прийомів нейтралізації сировини). 4. Відмовити (по, |;і-:»а, через, у зв'язку з) (відсутність доказів). 5. Прийняти за-
234
235
яву (згідно з, по, через, із-за) (чинне законодавство). 6. Подати інформацію (по, про, в) (перетин кордону). 7. Заходи (щодо, по, у) (виробництво взуття). 8. Дії (по, щодо, у зв'язку з) (обмін квартири). 9. З'ясувати питання (по, у, через, з, із-за) (розподіл житла). 10. Звітувати (по, про, з) (перебування у відрядженні). 11. Виконати розпорядження (по, у(в), з) (управління). 12. Відповідати (по, згідно з, у зв'язку з) (закон). 13. Ув'язнений (згідно з, по, у, зі) (стаття). 14. Я прийшов (у, щодо, по, у зв'язку з) (справа). 15. У разі поширення відомостей (про, по, у справі) (члени родини). 16. Подання прокурора (про, по, у справі) (звільнення з посади). 17. (Згідно з, по, відповідно до) (Конституція України). 18. Покарати винних (по, згідно із, відповідно до) (закон).
Вправа 148. Проаналізуйте використання виділених у тексті прийменників і поясніть свою точку зору.
Суд при відданні обвинуваченого до суду відповідно до п. 10 ст. 242 КПК повинен з'ясувати по справі, чи всі особи, яким злочином заподіяна моральна, фізична або майнова шкода, визнані потерпілими. Якщо буде встановлено, що хтось із цих осіб не визнаний потерпілим у стадії попереднього розслідування, суддя своєю постановою, а суд ухвалою розпорядчого засідання має визнати таку особу потерпілою по справі і повідомити її про це листом. Повідомлення про право ознайомитися з матеріалами справи суд після віддання обвинуваченого до суду повинен також надіслати потерпілому і по справі, по якій попереднє слідство не провадилося.