Займенники привертають до себе увагу насамперед специфікою семантики: вони не дають характеристичної назви предметові чи явищу, а лише вказують на предмети, ознаки, кількість59. Ця частина мови притаманна усім стилям. Нагадаємо, що займенники поділяються на:
особові {я, ти, ми, ви, він, вона, воно, вони);
зворотний {себе);
присвійні {мій, твій, свій, наш, ваш, їхній);
означальні {сам, самий, увесь, кожний, інший, всякий);
вказівні {цей, той, такий, сей, стільки);
питально-відносні {хто, що, який, чий, котрий);
заперечні {ніхто, ніщо, ніякий, нічий, нікотрий);
неозначені {будь-хто, абищо, хто-небудь, хтось, казна-що).
Завдяки семантичним особливостям, синтаксичним і морфологічним властивостям займенники можуть поєднуватися з різними частинами мови та виступати різними членами речення. Ця здатність займенника сприяє виразності висловлювання, конкретизації контексту.
Водночас неправильна побудова фрази із займенником може створювати двозначність, наприклад: Передана до суду справа директора Орлової С. свідчить про належну її пігдо товку. У даному реченні не зрозуміло, про чию підготовку йде мова: директора чи справи? Для конкретизації варто вжити уточнення, яке можна подати у дужках безпосередньо після займенника.
59Див.: Шевчук О.С. Стилістичні властивості займенників // Українська мова і література в школі. — 1979. — № 4. — С. 17.
У мовленні юристів важливого значення набуває уміння послуговуватися особовими займенниками.
1. Так, неприйнятним у вживанні в офіційно-діловому стилі є займенник я. У службовому спілкуванні найчастіше послуговуються його множинною формою: Ми розглянемо Вашу заяву. Нам не вперше доводиться Вас затримувати тощо.
2. Стилістичного значення у діловому тексті набуває пропуск особового займенника у наказових формах дієслів: Прошу організувати... Наказую вивчити... Прошу уточнити... Вимагаю притягти... Щоб позбавити текст відтінку категоричності, слід додати до дієслова займенник Ви, Вас, Вам: Пропоную Вам здати зброю.... Попереджаю Вас про необхідність з'явитися... Наказую Вам подати...
3. Порушенням норми є надмірне використання займенників у тексті, що ускладнює сприймання і розуміння суті викладеного: Слід мати на увазі, що Ваша особиста зброя — пістолет — призначена для влучення у злочинця з близької Відстані. Його кулям властива значна сила, тому Ви і вони Нйдаєте тілу сильного удару, від якого створюється неодмінно стресова ситуація.
4. Порушенням норми літературного мовлення є використання регіональних відповідників до займенників: У нього все так складалося: то єйні батьки не хотіли його, то його батьки не хотіли неї.
5. Таким самим порушенням норми в усному мовленні є неправильне наголошування займенників: мої документи, твої і прави.
6. Порушенням норми є така побудова речення, в якому особові займенники він, вона, воно, вони можуть стосуватися одночасно кількох іменників з однаковою формою роду і чис-'і,і: Усім відома ситуація у правоохоронних органах: бракує <>ін відчених фахівців, пального, сучасної апаратури та автомобілів і водночас їм доводиться часто вислуховувати нарікання громадян на їх незадовільну роботу.
Щоб удосконалити виклад, треба застосовувати один із кількох можливих варіантів перебудови речення: 1) Усім відома І шііуація у правоохоронних органах: бракує досвідчених фахівців, а також часто не вистачає сучасної апаратури, автомобілів, пального. І водночас правоохоронцям доводиться вислу- і овувати нарікання на свою адресу щодо незадовільного виконання обов'язків. 2) Усім відома ситуація у правоохоронних органах: бракує досвідчених фахівців, а також часто не вистачає сучасної апаратури, автомобілів, пального. І водночас їм, правоохоронцям, нерідко доводиться вислуховувати на-
222
223
рікання громадян на незадовільний стан правоохоронної діяльності.
7. Присвійні займенники її, його, їх, свій, уживання яких
у тексті пов'язане з двома іменниками, створюють двозначність.
Наприклад:£д редставник митниці наказав депутатові віддати свій паспорт. У даному реченні займенник свій може стосуватися як іменника представник, так і іменника депутат. Тому щоб внести ясність, речення слід перебудувати: Представник митниці наказав, щоб депутат віддав свій паспорт. Або: Представник митниці наказав депутатові: "Віддайте свій паспорт".
8. Часто присвійні займенники створюють надмірність у висловлюванні: мій власний план, моя автобіографія, мій автопортрет, моя власна точка зору тощо. Нормативними є: мій план/власний план; моя біографія/автобіографія; мій портрет/автопортрет; моя точка зору/власна точка зору.
9. Займенник себе також може спричиняти двозначність, якщо у реченні є два іменники, яких він може стосуватись: Командир наказав капітанові викликати вогонь на себе. У даному реченні займенник себе може стосуватися як іменника капітан, так і іменника командир. Щоб уникнути двозначності, треба перебудувати речення: Командир наказав капітанові, щоб він викликав вогонь на себе. Або: Командир наказав капітанові: "Викликай вогонь на себе\"
10. Ненормативними є вислови поводити себе, чути себе, представляти собою, замість нормативних: поводитися, чутися, бути (є).
11. Вказівний займенник цей може бути співвіднесений із різними словами в контексті, наприклад: Організована злочинність далі набуває поширення. Боротьба зі збройними угрупованнями посилюється. З цим не можна миритися. У такому контексті займенник цей може стосуватися як поширення організованої злочинності, так і боротьби з нею. Текст слід перебудувати таким чином: Організована злочинність далі набуває поширення. І з цим не можна миритися. Тому боротьба зі збройними угрупованнями посилюється.
12. Уживання російського займенника любой (любий) замість будь-який також є порушенням норми, наприклад: До нього можна застосувати любу статтю Кримінального кодексу.
Норма: До нього можна застосувати будь-яку статтю Кримінального кодексу.
Вправа 137. Виправте тексти. Поясніть помилки.
1. У наведенні порядку брали участь працівники правоохоронних органів. Ними було очищено всю територію центральної частини міста. 2. Хлопець із товаришем старшого віку протік у салон автомобіля, де викрав усе його цінне майно. Л Враховуючи, що до послуг подібних конвертаційних структур вдається чимало фірм, у тому числі цілком легальних, їх пильність завдає значних збитків державі. 4. Підполковник міліції Савка С. вже 10 років працював разом з Круком С..(.палом непогано себе зарекомендував у міліції. Того дня він був у складі слідчо-оперативної групи. За його словами, близь-0 20 год. вечора Крук С. запропонував йому повечеряти ра-ом. 5. Григорій приніс на зустріч у дворі свій саморобний піс-олет. Він усім одразу сподобався. 6. Дана довідка затриманої л вокзалі громадянки Кущ І.С. засвідчує, що вона з'явилася Є гак давно. 7. Волощук С. зустрів брата товариша, з яким Іроходив у справі вимагання з ініціативи останнього, тому він іс зрадів зустрічі. 8. Справа адвоката Шевчукової В.І. свідчить іро її оперативність. 9. Дід попросив онука взяти на себе вчите вбивство. 10. Співмешканець Оксани наказав їй випрати •пій закривавлений одяг. 11. Начальник уже неодноразово за-\ 11.1 жував головному інженерові на надмірне захоплення його і олекцією. 12. Мною було побито усі рекорди ведення справи.
В права 138. У наведених реченнях назвіть недоліки та виправте їх.
1. Директор підготував письмовий наказ бухгалтеру списати ні його рахунок 7 тисяч штук цегли, що той і зробив. 2. Командир наказав підлеглим узяти собі по 10 патронів. 3. Назавтра ними були вивезені з території заводу всі матеріали. 4. З пістолети брата, якого не виявили, мали б розпочинати побудову вер-і |й убивства. 5. Своєї сестри вона не пам'ятає. Вона померла у ранньому віці. 6. Мною затриманий громадянин С. 7. Кавич І. и інн мотоцикл Ісика П. для вирішення його справ. 8. Склад іиіюду, який згорів, давно потрапив у поле зору злочинної групи 9. Свідок стверджував, що потерпілий встиг добігти до його иптомобіля. 10. Мною ніхто не був побитий. 11. Громадянин С. іу< грів брата товариша, якого давно хотів побачити.