1. Закон діє по 31 грудня 2000 року. 2. По факту скоєння злочину порушена кримінальна справа. 3. Усі справи по спорах передані до арбітражного суду. 4. Потребує уточнень стаття № 106 Водного кодексу "Проведення спеціальних робіт по спорудженню експлуатаційних свердловин на воді". 5. Державний комітет по гідрометеорології провів заходи по забезпеченню підйому рівня води на засушливих територіях. 6. Негайне прийняття заходів по поліпшенню експлуатації житлового фонду допоможе зберегти національні пам'ятки культури XVIII ст. 7. Державна політика вимагає виконання заходів по управлінню житловим фондом країни. 8. Відпустка громадянина К. тривала з 18 по 29 січня цього року. 9. Приватне підприємство займається проведенням робіт по благоустрою міст і сіл. 10. Час-
по вихідним він навідувався до сина. 11. Обов'язки по доставці юдукції не виконувалися.
Вправа 150. Виберіть правильний варіант.
1. а) Порушити по матеріалах заяви громадянина Феду-
на В.П. кримінальну справу по ознаках злочину, передбаченого ст. 140 ч. З КК України.
б) Порушити по матеріалам заяви громадянина Феду-
на В.П. кримінальну справу по ознаках злочину, пе
редбаченого ст. 140. ч. З КК України.
в) Порушити за матеріалами заяви громадянина Феду-
на В.П. кримінальну справу за ознаками злочину, пе
редбаченого ст. 140 ч. З КК України.
2. а) Порушити кримінальну справу по ст. 140 ч. З КК України.
б) Порушити кримінальну справу відповідно до ст. 140
ч. З КК України.
в) Порушити кримінальну справу за ст. 140 ч. З КК України.
г) Порушити кримінальну справу згідно зі ст. 140 ч. З КК
України.
3. а) Оперуповноважений ВКР Залізничного РВВС Ба-
бій Л.У. розглянув матеріали кримінальної справи № 102223 по факту крадіжки речей з квартири Гуся М.І. по ст. 140 ч. З КК України.
б) Оперуповноважений ВКР Залізничного РВВС Ба
бій Л.У. розглянув матеріали кримінальної справи
№ 102223 за фактом крадіжки речей з квартири Гу
ся М.І. по ст. 140 ч. З КК України.
в) Оперуповноважений ВКР Залізничного РВВС Ба
бій Л.У. розглянув матеріали кримінальної справи
№ 102223 за фактом крадіжки речей з квартири Гу
ся М.І. згідно зі ст. 140 ч. З КК України.
Вправа 151. Визначте, у котрому рядку є неправильна прийменникова онструкція. Яка саме?
1. Загроза з боку директора, аналіз по всіх статтях закону,
ти по гриби.
2. Заходи по затриманню, заходи щодо захисту, заходи у боротьбі зі злочинами.
3. По всіх документах перевірено, з 1997 по 1998 рік, згідно з законом.
Вправа 152. Які морфологічні норми порушені у наведених реченнях?
1. Поблизу ЖЕКу ДАІ затримала чотирьох осіб, які намагалися відчинити автомобіль. 2. Махінації в банківській системі — найбільш поширеніші влітку. 3. Ним було завдано 17 ножових поранень потерпілому. 4. На столі не було виявлено поданого документа про припинення розслідування у справі "Фукса". 5. Семидесятирічний К. подав заяву 18 грудня 1996 року. 6. До цього часу не встановлені особи, які вчинили розбійничий напад на ювелірний магазин "Діамант". 7. Він рахується в розшуку вже два роки. 8. Затримання проводилось восьмиде-сятьма бійцями "Беркута". 9. Дії затриманих під час допиту були більш нахабнішими, ніж раніше. 10. Підсудним гарантується право захисту. 11. Слідство не виявило акту передачі матеріальних цінностей. 12. Кравців сказав Іванчуку передати свого автомата водієві. 13. На складі магазину промтоварів бракувало за даними перевірки 18 флаконів шампуні "Німфи". 14. З Сибіру ікру нелегально транспортували через митницю, використовуючи старі канали. 15. Стан психоза К. був підтверджений проведеною експертизою. 16. Наше райвно не веде жодної профілактичної роботи щодо важких підлітків. 17. Затриманого доставили для проведення аналізу на степінь сп'яніння.
СИНТАКСИЧНІ НОРМИ
УегЬа тоVепі, ехетріа ігакипі — слова спонукають, приклади захоплюють
Синтаксичні норми — це норми, які регламентують ви бір правильної синтаксичної конструкції, це своєрідні правила побудови словосполучення, речення, тексту. До слабких синтаксичних норм належать складні випадки керування іменників: командувач прикордонних військ, завідувач кафедри; прикметників: властивий (кому? чому?), характерний (для кого? для чого?); дієслів: запобігати (кому? чому?), дякувати (кому? чому?) у прийменникових сполученнях: згідно з (чим?), відповідно до (чого?), за наказом, за протоколом тощо.
Порядок слів у реченні
Порядком слів називається властиве певній мові розташування членів речення у певній послідовності. Для української мови характерний так званий вільний порядок слів, тобто усі члени речення можуть змінювати своє місце.
Наприклад:
Закон про мови потребує уточнення.
Потребує уточнення закон про мови.
Уточнення потребує закон про мови.
Кожна зміна у побудові речень призводить до змін на змістовому та емоційно-експресивному рівнях. У наведеному ви-• іоіілюванні залежно від смислової ваги одного із членів речений може суттєво змінюватися зміст. Так, у першому реченні ■икладена звичайна констатація факту. У другому реченні зміст Не імінюється, однак емоційно-експресивні відтінки висловлю-іання інші. Вони не позбавлені категоричності. У третьому ва-рішіті логічний наголос падає на перше слово. З'являються нові Іідтінки: безапеляційність, однозначність.
Порядок слів виконує три тісно пов'язані між собою функції синтаксичну, семантичну і стилістичну62.
В українській мові з метою надання смислової ваги окремим словам можна змінювати порядок членів речення. Є прямий порядок слів і зворотний (інверсія). При прямому порядку слів: 1) підмет передує присудкові: Суддя повинен провести ретельну підготовку справи до розгляду. 2) Узгоджене означення стоїть перед означуваним словом: Критична оцінка пев- ццх фактів, недоліків, що мали місце, критичні рецензії, що і тосуються особи автора, не можуть бути підставою для лідополення вимог про відшкодування моральних збитків. |) Додаток стоїть після слова, якого стосується: Розмір від шкод ування моральної шкоди суд визначає в межах заявлених §цм£&. 4) Обставини залежно від значення і способів виражен-іін можуть стояти перед словом, з яким вони пов'язані, і після Нього: Спори підлягають розгляду в судах та/або арбітражних судах України або за домовленістю сторін у третейських судах, у тому числі за кордоном.
Непрямий порядок слів або інверсія — зміна звичайного І м 111 ашування слів у реченні з метою виділення тих чи інших Цого членів. Цей прийом найчастіше використовується в усному мовленні з метою надання певного смислового значення по-
62 Ощипко І.Й. Практична стилістика сучасної української літературної Моіііі: Синтаксис. — Львів, 1965. — С. 3.
239
трібному слову. Як правило, таким словом стає перше слово речення: Звернути увагу судів на...
Уміння робити логічний наголос дуже важливе для юристів. Як правило, інтонаційне виділення слова в усному мовленні позбавляє двоякого тлумачення викладеного. Невдале розташування слів у реченні є часто причиною помилок.
Наприклад: Два автомобілі та водії з причепом везли ліс.
Норма: Водії на двох машинах з причепами везли ліс.
Непрямий порядок слів забороняється:
1. Якщо форма підмета і прямого додатка збігається: Мото цикл перекинув автонавантажувач. Вживання наркотиків змінює свідомість.
2. У так званих реченнях тотожності, коли і підмет, і присудок виражені називним відмінком іменника: Мій вітчим — во дій. Водій — мій вітчим.
3. У реченнях, що складаються з іменника і прикметникової форми; переміщення членів у таких реченнях змінює їх структуру і тип речення: Некерований характер. Характер некеро ваний. Перше речення — односкладне називне, в якому є підмет з означенням; друге — двоскладне, з підметом і присудком.
Вправа 153. Поясніть, котре із поданих речень правильно побудоване щодо порядку слів.
1. Під час затримання злочинної групи "Мерседес" пошкодив "Опель". 2. Першочергове завдання — виявлення і припинення порушень та притягнення винних до відповідальності. 3. Будинок на околиці міста, який оточив "Беркут", був непомітним. 4. "Активну" діяльність Горбачук почав, як не прикро, будучи напідпитку. 5. Літак збив парашут.