Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Pound;?0.5. Нормативність уживання граматичних форм дієслова




Дієслово — найбільш уживана частина мови, граматичні

форми якої сприяють опису динамізму та констатації дій і явищ.

їй (.мово багате на синонімічні варіанти і водночас складне за


 



225


своїми зв'язками з іншими словами. Нагадаємо, що дієслово має кілька форм: інфінітив (неозначена форма) — просити, давати, знати; родові форми: просив, просила, просило, проси­ли; давав, давала, давало, давали; знав, знала, знало, знали; осо­бові форми: прошу, просиш, просить, просимо, просите, просять; даю, даєш,...даємо,...дають; знаю, знаєш, знає...знають; діє­прикметникпрошений, знаний, дієприслівникдаючи, дав­ши; просячи, просивши; знаючи, знавши; безособові дієслівні форми на -по,-товбито, закрито, зачинено.

Типовими порушеннями нормативності уживання дієслів­них форм є:

1. неправильні особові закінчення: баряться (замість бо­рються), сипляться (замість сиплються), сміяться (за­мість сміються), біжуть (замість біжать);

2. уживання діалектних форм замість літературних: Коли він зрозумів, що його оточили і втікати нікуди, вирішив за­стрілитися (замість застрелитися);

3. уживання зворотних дієслів, характерних для пасивних конструкцій, замість незворотних: Я вибачаюся за спізнення. Хлопчик має розшукуватися власними силами — односельча­нами і батьками;

4. уживання активних дієприкметників теперішнього часу (а інколи і минулого): пишучий в усі інстанції (замість який пише в усі інстанції); підвипивші молодики (замість нетве­резі, п'яні); Нападаючий на нього (замість який нападав на нього); повеселівші хлопці (замість звеселілі).

Дієприслівникові звороти — досить поширений вид дієслів­них форм у діловому мовленні. Дієприслівникові звороти спри­яють динамічності мовлення. Тому їх часто використовують у книжних стилях замість підрядних обставинних речень.

Місце дієприслівникового звороту у реченні вільне. Однак дієприслівникові звороти, які вказують на дію, що передувала дії, вираженій дієсловом-присудком, а також дієприслівникові звороти зі значенням причини й умови, ставляться перед діє­словом-присудком: Оголосивши перерву, судді пішли на консуль­тативну нараду. Побачивши працівників правопорядку, хулі­гани кинулися навтьоки.

Дієприслівниковий зворот може відноситися до члена ре­чення, вираженого інфінітивом: Створюючи закони, слід вра­ховувати соціологічну ситуацію. У таких безособових речен­нях дієприслівниковий зворот може стосуватися лише інфінітива. Тому неправомірним уважається речення на зразок: Підхо­дячи до будинку, мені стало страшно.

226


Дієприслівниковий зворот не можна вживати при пасивно­му звороті, оскільки суб'єкт дії, виражений присудком, і су-б'(к г дії, виражений дієприслівниковим зворотом, не збіга­ються: Одержавши тяжку рану, сержант був врятований товаришами. Ідучи щодня на службу, зброя повинна вичища­тися.

Так само дієприслівниковий зворот не вживається у тих ІИПадках, якщо дія, виражена дієприслівниковим зворотом, не і і псується того самого діяча, що й присудок: Будучи на нараді, пишання про зростання злочинності стояло досить гостро. Навчаючись разом в університеті, він залишився для мене дру-10М на все життя.

Деякі дієприслівникові звороти, на зразок: судячи з цього, чесно кажучи, поклавши руку на серце та ін., перетворилися и,і застиглі вислови, втратили ознаки звороту, не підлягають іимогам, які ставляться до дієприслівникових зворотів, і тому можуть уживатися в безособових реченнях: Правду кажучи, хотілося несумлінно ставитися до виконання своїх обов'язків—

II п р а в а 139. Ознайомтесь із текстом. Зверніть увагу на дієслівні форми, МИТІ V ньому. Проаналізуйте їх.

Конституційний Суд України вирішив:

1. Частину першу статті 55 Конституції України треба розу­
міти так, що кожному гарантується захист прав і свобод у судо-
ін їм у порядку. Суд не може відмовити у правосудді, якщо гро­
мадянин України, іноземець, особа без громадянства вважають,
ЩО їх права і свободи порушені або порушуються, створено або
■ мкірюються перешкоди для реалізації, або мають місце інші
\.... млення прав та свобод.

2. Відмова суду у прийнятті позовних та інших заяв, скарг,
ім|кірмлених відповідно до чинного законодавства, є порушен­
ії нм права на судовий захист, яке згідно зі статтею 64 Консти-

уції України не може бути обмежене.

3. Частину другу статті 124 Конституції України необхідно
Ю іуміти так, що юрисдикція судів, тобто їх повноваження ви-
її тукати спори про право та інші правові питання, поширю­
ється на всі правовідносини, що виникають у державі. До пра-
іімідносин, на які поширюється юрисдикція судів у контексті
пік гитуційних звернень, належать також правовідносини, що

ІИНикли з факту придбання громадянами України облігацій Державної цільової безпроцентної позики 1990 року, щодо яких відповідно до Закону України "Про державні гарантії заощад-м їм, громадян України" від 21 листопада 1996 року № 537/!)(> ВР із наступними змінами і доповненнями Україна взяла

227


на себе зобов'язання про компенсацію реальної вартості знеці­нених державних цінних паперів.

Вправа 140. Вкажіть речення, в яких дієслова вжиті з порушенням нор­ми. Виправте текст.

1. Органами внутрішніх справ розшукується Микола Івано­вич Зубаль, який вийшов з дому і не повернувся. Його прикме­ти: зріст 170 см, волосся сиве, чешеться догори, вік 50 років. Одягнутий був у сіру куртку, яка защібається на білу блискав­ку, костюм чорний, сорочка блакитна, сірий галстук. 2. У чер­говий раз на Рава-Руській митниці вилучається значна партія незадекларованих промислових товарів на загальну суму бли­зько 170 тис. грн. 3. Більшість жертв погоджувалася на умови викрадачів автомобілів заплатити їм одну тисячу доларів. 4. Ця дисципліна викладається курсантам першого курсу. 5. Перспек­тива цього хлопця бачиться мені сумною. 6. Громадянам гаран­тується свобода літературної, художньої і наукової, технічної творчості, захист інтелектуальної власності, їхніх авторських прав. 7. Військова служба відбувається кожним повнолітнім громадянином України. 8. Юриспруденція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. 9. Кожний зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. 10. Він не рахується з думкою старших осіб. 11. Судочинство здійснюється Конституційним Судом України та судами загальної юрисдикції. 12. Засуджено дві рекетирські групи, затримавши їх при скоєнні злочину.

Вправа 141. Назвіть дієприкметники у наведених словосполученнях. Чи всі вони нормативні?

Ворогуючі сторони, шифруючий пристрій, галопуюча інфля­ція, знеболюючі препарати, заспокоюючі таблетки, фінансую­чий орган, зникший з міста, втікаючий із місць позбавлення волі, стріляючий з автомата іноземного виробництва, вмираю­чий від ножових ран.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-10-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1740 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинать всегда стоит с того, что сеет сомнения. © Борис Стругацкий
==> читать все изречения...

2350 - | 2107 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.