Медіарілейшнз - це система керованих ефективних взаємовідносин з засобами масової інформації. МR має яскраво виражену інформаціошгую специфіку, група цільової громадськості в цьому виді РR-діяльності - журналісти; використовуються і адаптуються в основному журналістські технології роботи.
Hа практиці існують традиційні, точніше, обов'язкові форми медіарілейшнз. До них відносяться:
- Система регулярного інформування ЗМІ про діяльність суб'єкта РR;
- Заходи, що організовуються для журналістів;
- Моніторинг ЗМІ;
- Підготовка виступів представників суб'єкта РR.
Часто співробітники прес-служб, які здійснюють медіарілейшнз, займаються також підготовкою і випуском корпоративних ЗМІ та організацією і підтримкою корпоративного сайту.
Система регулярного інформування ЗМІ про діяльність суб'єкта РR. В її основі лежить постійна розсилка прес-релізів та інших інформаційних матеріалів у цільові ЗМІ з метою створення постійного інформаційного фону щодо фірми, організації, персони, які виступають ініціаторами такого зв'язку.
Заходи, організовані для журналістів. До них відносяться прес-конференції, брифінги, зустрічі з журналістами і ін Прес-конференція - це зустріч з журналістами з приводу якої-небудь події (подієва) або проблеми (проблемна). Вона ставить за мету дати інформацію «з перших рук», а також обговорити її з представниками засобів масової інформації. Прес-конференцію організовує і проводить будь РR-суб'єкт, в ній беруть участь перші особи фірми або організації та обслуговуючі її РR-фахівці (найчастіше прес-секретар). Прес-конференція завжди носить діалоговий характер.ь Брифінг (звіт) - коротка зустріч журналістів з представниками суб'єкта РR, наділеними владою або будь-якими зобов'язаннями перед громадськістю. Наприклад, брифінг проводять представника владних органів, громадських місій і т. д., зобов'язані інформувати громадськість про ту чи іншу подію, процес і його течії. Брифінг носить моноло-ковий характер (звіт або коротку доповідь), проте за бажанням першої особи можуть бути задані питання. Поширеною формою є і зустріч журналістів з першими особами суб'єкта РR. Основною метою таких контактів для журналістів є можливість задати питання першій особі, отримати ексклюзивну інформацію. Перші особи можуть організовувати такі зустрічі і в редакціях провідних ЗМІ.
Прес-тури та екскурсії для журналістів проводяться з метою ознайомлення з новими територіями, суб'єктами, проектами і т. д. Найчастіше вони носять ознайомчо-пізнавальний характер, організовуються для представників близьких засобів масової інформації, які виступають стратегічними партнерами даного суб'єкта, крім того, ці зустрічі сприяють неформальному спілкуванню. Дуже часто прес-тури влаштовують туристичні або виставкові компанії, громадські організації чи фонди, приватні особи (меценати, громадські діячі, політики, бізнесмени).
Моніторинг ЗМІ. Моніторинг ЗМІ (суттєвий і необхідний елемент медіарілейшнз) - це регулярне вивчення, аналіз журналістських матеріалів, пов'язаних з діяльністю суб'єкта РR, під якою розуміється:
- Безпосередня діяльність суб'єкта і всіх його структур;
- Діяльність партнерів по бізнесу;
- Діяльність видових і галузевих конкурентів - представників даної галузі в цілому.
Підготовка виступів представників суб'єкта РR. Виступи представників суб'єкта РR в ЗМІ реалізуються у вигляді спеціальних інтерв'ю, статей, заяв, спростувань, коментарів і т. д. Форма і жанр виступу залежать від конкретної ситуації та специфіки газети чи каналу.
У функції РR-фахівця може входити написання не тільки виступів від імені першої особи, але і класичних журналістських публікацій за підсумками подій, аналізу думок і проблем і т. д. Це буває в тих випадках, коли суб'єкт РR зацікавлений в оригінальних, а не адаптованих матеріалах, коли йому важлива точна інтерпретація подій або коли про це просять самі журналісти. Подібного роду публікації можуть бути розміщені і на комерційній основі.
Підготовка і випуск корпоративних ЗМІ. Під корпоративними ЗМІ розуміються періодичні видання, які виражають корпоративну філософію та відображають корпоративну культуру суб'єкта РR, що є засновником цього видання, і службовці цілям формування, підтримки чи збільшення пабліцітного капіталу даного суб'єкта РR. За формою вони існують як газети, журнали, бюлетені, теле-і радіопрограми