Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Суб'єкт, об'єкт і предмет пізнання




Епістемологія – (від гр. – знання і слово, вчення) – теорія пізнання.

Процес пізнання, будучи процесом активного творчого відтворення дійсності у свідомості людини в результаті її діяльного предметно-практичного відношення до світу, можливий лише при взаємодії людини з явищами дійсності. Цей процес у гносеології осмислюється через категорії "суб'єкт" та "об'єкт". Суб'єкт пізнання — це реальна людина, суспільна істота, наділена свідомістю, насамперед у таких її проявах, як мислення, чуття, розум, воля, яка засвоїла історично вироблені людством форми та методи пізнавальної діяльності і тим самим розвинула свої пізнавальні здібності і оволоділа історично конкретними здатностями до цілеспрямованої пізнавальної діяльності. Суб'єкт пізнання визначається і як суспільство в цілому. Проте сусп-во не має надлюдських, надіндивідуальних органів пізн-я. Сусп-во виступає суб'єктом пізнання опосередковано, через пізнав. діяльність окр. людей. Суб'єктом пізн-я єлюдина не як біологічна істота, а як продукт суспільно-історичної практики. Кожна люд. реалізує себе в пізн-і як сусп. істота.

Об'єкт пізнання це те, на що спрямовується пізнавальна діяльність суб'єкта. Об'єктом пізнання може бути в принципі вся дійсність, але лише втій мірі, в якій вона увійшла в сферу діяльності суб'єкта. Поняття "об'єкт" та "об'єктивна реальність" пов'язані між собою, але не тотожні за своїм змістом. Об'єктом є не вся об'єктивна реальність, а лише та її частина, що вже введена в практику людства і становить коло його пізнавальних інтересів. Об'єктом пізнання виступають не лише явища природи, а й суспільства, і сама людина, і відносини між людьми, їхні взаємини, а також свідомість, пам'ять, воля, почуття, духовна діяльність взагалі, в усій поліфонії її проявів (напр., електрон як об’єктивна реальність існував завжди, але об’єктом пізн-я став лише 100років тому). Пізнання може бути спрямованим на дослідження не лише об'єктивного світу й ідеальних об'єктів, наприклад, числа, площини, абсолютно чорного тіла, ідеального газу, рівномірно-прямолінійного руху і т.д. Об'єкт пізнання, таким чином, — це частина об'єктивної і частина суб'єктивної реальності, на яку спрямована пізнавальна діяльність суб'єкта. Об'єкт не є чимось раз і назавжди рівним собі, він постійно змінюється під впливом практики та пізнання, розширюючись та поглиблюючись. Тому виділяють види об’єктів:

- чуттєвий світ;

- абстрактний (ідеальний)— це ідеальні образи об'єктивно існуючих предметів та явищ, які одержуються суб'єктом у результаті абстрагування та ідеалізації і які виступають замінниками реальних предметно-чуттєвих об'єктів. Необхід. виділення ідеальних об'єктів зумовлена прогресуючим розвит. науки, все глибшим її проникн. в сутність дійсності.

Співвідношення „суб’єкт-обєкт”:

1.Поняття С. початково (напр., у Аристотеля) позначало носія властивостей, станів та діяльності і в цьому сенсі було тотожним субстанції. (Субстан. - єдина неподільне речовина, з якої складаються всі речі, внутрішня сутність речей, активно самонароджене та само розвиваюче начало). З поч. 17 ст. поняття О. стало співвідноситися з С.

2. В нім клас. філ. проблеми теорет. пізн-я пов’язувалися з дослідженням істор. розвитку форм практ. та теорет. пізн-я. Кант вперше спробував створити теорет. пізн-я незалежне від онтологічних та психологічних припущень про реальність. Реальність залежить від самого пізн-я. Об’єкт існує як такий лише в формах діяльності суб’єкта.

3. Після Канта нім. філ. прагнула подолати розрив між гносеолог. та онтолог. проблематикою.

4. Ідеалізм виводить взаємодію С. та О. та саме існування С. з його власної діяльності. С. розуміється як бог, ідея и т. д., на цій основі пояснюється його активна ролт в процесі пізнання. Для суб’єкт. ідеалізму при цьому характерне розуміння С. як єдності психіч. діяльності індивіда та спроби заперечити існування О., тобто останній розуміється тільки як сукупність станів С. (Гегель: суб’єкт та об’єкт тотожні, бо в основі дійсності лежить саморозвиток абс. духу, який є абс. суб’єктом та як об’єкт має самого себе).






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-10-07; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 445 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лаской почти всегда добьешься больше, чем грубой силой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2357 - | 2221 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.