Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Суспільна свідомість та її структура: рівні і форми




Суспільна свідомість є сукупністю ідеальних форм (понять, суджень, поглядів, почуттів, ідей, уявлень, теорій), які охоплюють і відтворюють суспільне буття, вони вироблені людством у процесі освоєння природи і соціальної історії. Суспільна свідомість не тільки відображає суспільне буття, а й творить його, здійснюючи випереджаючу, прогностичну функцію щодо суспільного буття.

Важливою рисою відносної самостійності суспільної свідомості є наступність у її розвитку: ідеї, теорії, все те, що становить зміст духовного життя суспільства, не виникає на новому місці, а формується і утверджується на основі духовної культури минулих епох, котрі представляють безперервний процес функціонування й розвитку суспільства.

Суспільна свідомість може існувати тільки тоді, коли є конкретніносії — людина, соціальні групи, спільності, конкретні особистості та інші суб'єкти. Тому суспільна свідомість здатна повноцінно функціонувати тільки в індивідуальному, тобто через індивідуальнусвідомість. Суспільна та індивідуальнасвідомість перебувають у діалектичнійєдності.

Суспільна свідомість є надзвичайно складним явищем, що має динамічну, складну структуру, яка зумовлюється структурою суспільного буття. Одним з елементів структури суспільної свідомості є її різні рівні — буденна і теоретичнасвідомість, суспільнапсихологія й ідеологія.

До основнихтипів відображення сучасна наука відносить:

1) неорганічне відображення — пов'язане з механічними, фізичними, хімічними змінами тіл;

2) органічне відображення — має місце в живій природі (подразливість, чутливість, психіка);

3) соціальне відображення — рівень існування людської свідомості.

За усіх розрізнень, притаманних даним типам відображення, вони мають загальні властивості, які виявляються таким чином:

1) будь-який тип відображення є результатом впливу одною об'єкта на інший;

2) у об'єкті, який був підданий дії, залишається слід, який відтворює особливості структури діючого об'єкта;

3) цей слід впливає на подальше функціонування та розвиток об'єкта.

Отже, відображення становить процес, результатом якого є інформаційне відтворення властивостей об’єктів, що взаємодіють. Інформація — об’єктивна сторона процесу відображення як властивості всієї матерії. Вона всезагальна. Тому будь–яка взаємодія включає в себе інформаційний процес, вона є інформаційною взаємодією у тому розумінні, що залишає про себе пам’ять в іншому. Відображення є процесуальною єдністю інформації і дії.

Поряд із свідомістю у “внутрішньому світі” людини існує рівень несвідомого. Сьогодні це визнала більшість вчених. До несвідомого належать сновидіння, гіпнотичні стани, явища сомнамбулізму, стани неосудності, а також інстинкти та запорогові почуття. Інстинкти та запорогові почуття часом можуть переходити на рівень свідомості.

До структури несвідомого зараховуються також автоматизми й інтуїція, які можуть зароджуватися на рівні свідомості, а з часом проникати у сферу несвідомого. Сучасна наука оперує і поняттям підсвідомого. Це особливий пласт або рівень несвідомого. До нього включаються психічні явища, пов’язані з переходом операцій діяльності з рівня свідомості на рівень автоматизму.

З. Фрейд дійшов висновку про вирішальну роль несвідомого. Разом з тим багато філософських напрямків, орієнтуючись на дані психології, медицини, фізіології та інших наук, дійшли висновку, що у поведінці людини провідну роль відіграє все ж свідомість.

Структура психічної діяльності індивіда містить ще й підструктуру — самосвідомість. Самосвідомість — важлива умова постійного самовдосконалення людини. Вона тісно пов’язана з рефлексією. Рефлексія розкриває зміст свідомості, а самосвідомість конкретизується через рефлексію. Рефлексія своїм предметом обирає знання про саме знання — тобто вона сама перетворюється на джерело нових знань. У філософській літературі рефлексію визнають як принцип мислення, за допомогою якого воно здійснює аналіз і усвідомлення власних форм (категорій мислення) діяльності.

Мова — матеріальна оболонка свідомості. Мова може бути штучною і природною. Через мову свідомість стає доступною для сприйняття й усвідомлення іншими людьми. Мова така ж древня, як сама свідомість. Поза мовою свідомості немає. Праця та суспільство, з одного боку, свідомість і мова, з іншої, виникли одночасно. Мова виступає як безпосередня дійсність думки. Мова — перша форма об’єктивізації свідомості. Свідомість об’єктивізується у мові, а дисоб’єктивізується у матеріальних явищах.

Буденна свідомість як сукупність конкретних умов життєдіяльності людей розвивається на основі їхнього повсякденного досвіду. Вона охоплює об'єкт відображення, як правило, з неприхованої, очевидної сторони. Тому відображення об'єктивної дійсності шляхом буденної свідомості суперечливе, вона відстає від суспільного буття. Буденний рівень суспільної свідомості включає в себе емпіричні знання про об'єктивні процеси, погляди, настрої, традиції, почуття, волю. Теоретичний же рівень суспільної свідомості виходить за межі емпіричних умов буття людей і виступає у вигляді певної системи поглядів, прагне проникнути в саму суть явищ об'єктивної дійсності, розкрити закономірності їхнього розвитку та функціонування. Тільки теоретична свідомість здатна вловити закономірні тенденції розвитку суспільного життя, складну діалектику його розвитку у всій її складності та багатогранності. Вона спрямована на виявлення найбільш суттєвих рис названих процесів.

Суспільнапсихологія являє собою сукупність поглядів, почуттів. емоцій, настроїв, звичок, традицій, звичаїв, що виникають у людей під впливом безпосередніх умов їхньої життєдіяльності через призму їхніх повсякденних інтересів. Суспільна психологія виступає як безпосередня реакція на умови життя людини, є першим ступенем чуттєвого сприйняття всієї багатогранності суспільного буття. Вона — важлива умова становлення духовної культури людини, а ідеологія перетворюється в рушійну силу, лише проникаючи в сферу психології.

Діалектикарозвиткусуспільноїсвідомості полягає в суперечливому переході суспільної психології в ідеологію, спонукуючи тим самим до якісних змін у ній (суспільній свідомості). Якщо суспільна психологія постає як чуттєва сторона духовних цінностей людини, суспільної свідомості, безпосередньо відображає буття людей, як правило, в стихійній, несистематизованій формі, не фіксуючи глибинних, а лише зовнішні сторони людської діяльності, то ідеологія являє собою сукупність ідей, поглядів, що у систематизованій, логічно стрункій формі відображає соціально-економічні умови життя людей. Ідеологія виступає як вищий науково–теоретичний рівень духовних цінностей.

Форми суспільної свідомості: політична, правова, моральна, естетична, релігійна свідомість.






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-10-07; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 779 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Свобода ничего не стоит, если она не включает в себя свободу ошибаться. © Махатма Ганди
==> читать все изречения...

2307 - | 2069 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.