Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Аналіз регулярних потоків платежів




У фінансовій діяльності нерідко здійснюється трохи наступних один за одним платежів - потік грошових платежів. Такі, наприклад, щорічні виплати відсотків по облігаціях, періодичні внески в банк для утворення страхового фонду, щорічні виплати боргу по кредиту й тому подібні платежі. При всіх таких платежах відбувається нарахування відсотків на гроші, що перебувають в обороті. Послідовність платежів, що виробляється через рівні проміжки часу, називається фінансовою рентою.

При аналізі потоку платежів (фінансових рент) можуть виникнути два основні завдання:

1. знайти нарощену суму потоку платежів;

2. по нарощеній сумі визначити величину окремого платежу.

Кількісний аналіз регулярних потоків платежів зводиться до обчислення наступних основних його характеристик:

- поточна величина потоку платежів;

- майбутня величина потоку платежів;

- величина окремого платежу;

- норма прибутковості (процентна ставка);

- кількість періодів проведення платежів.

В Excel є дев'ять убудованих функцій для обчислення цих характеристик.

Багато фінансових функцій мають однакові аргументи з невеликого, фіксованого набору. Для зручності читання даного пункту нижче в таблиці наведений список аргументів, які використаються функціями, що здійснюють аналіз інвестицій.

Таблиця 12

Аргументи функцій

Аргумент Значення
ставка процентна ставка
кол_ пер кількість періодів проведення операції
период порядковий номер періоду (від 0 до кіл_перла)
платеж величина періодичного платежу
нач_сум початкова сума
буд_ст майбутня вартість
тип тип нарахування процентів (1 – начало, 0 – конец периода)

Приведемо тепер таблицю, у якій утримуються імена функцій аналізу регулярних потоків, їхні аргументи й обчислюють величины, що. За допомогою даних функцій можна не тільки легко виконати обчислення в ситуаціях, важких для ручного рахунку навіть за допомогою калькулятора. Прикладом такої ситуації є необхідність визначення строку погашення боргу, узятого на певних умовах. Розглянемо конкретний випадок.

Таблиця 13

Список функцій аналізу регулярних потоків платежів

Функція Аргументи Величина, що обчислює,
БС (БЗ) (ставка; кол_пер; платеж [,нач_сум] [;тип]) майбутня величина потоку
КПЕР (ставка;платеж;нач_ сум [;буд_ст][,тип]) кількість виплат
СТАВКА (НОРМА) (кол_пер; платеж; нач_сум [,буд_ст] [,тип][;прогноз]) процентна ставка
ПЛТ (ППЛАТ) (кол_пер; платеж; нач_сум [,буд_ст] [;тип]) величина періодичного платежу
ПС (ПЗ) (ставка;кол_пер;платеж; [;буд_ст][;тип]) сучасна цінність потоку платежів
ПЛПРОЦ   (ставка;период;кол_пер, нач сум;буд_ ст[,тип]) виплата по відсотках у зазначений період
ОСНПЛАТ (ставка;период;кол_пер, нач сум;буд_ст[,тип]) величина основного платежу у зазначений період
ОБЩПЛАТ (ставка;кол_пер;нач_сум; нач_пер;кон_пер;буд_ст,тип) сума накопичених відсотків
ОБЩДОХОД (ставка;кол_пер;нач_сум; нач_пер;кон_пер;будст,тип) накопичена сума погашеного боргу

Сидоров одержав позику в розмірі 100000 грн. під, 8% річних і згодний виплачувати щомісяця по 2000 грн. у рахунок його погашення. Скільки місяців буде потрібно для виплати всього заема?

У наведеній вище таблиці знаходимо функцію КПЕР, що визначає необхідне для погашення заема кількість виплат. Уведемо в будь-який осередок формулу:

=КПЕР(8%/12;-2000;100000)

і визначимо, що для виплати заема буде потрібно 61 місяць. Для того щоб мати можливість вирішувати цей приклад з іншими даними (наприклад, може змінитися відсоток, під яким надається кредит), варто використати у формулі як параметри не числа, а відносні адреси.

Подібним чином вирішимо наступні завдання.

Фірма створює фонд допомоги ветеранам праці, вкладаючи щорічно 2500 грн. у банк, що виплачує 5% річних. Яка сума буде на рахунку фонду через 8 років?

Петров бажає нагромадити за 8 років 5000 грн., роблячи щорічні рівні внески в банк, що виплачує відсотки по річній ставці 5%. Скільки він повинен вкладати щораз?

Рис. 14 Приклади аналізу фінансових рент

На малюнку 14 наведений фрагмент робочого аркуша з рішеннями трьох наведених вище завдань, у яких використалися функції БС (БЗ), ПЛТ (ППЛАТ) і КПЕР з відносними адресами осередків.

Зробимо деякі зауваження, що стосуються застосування функції КПЕР. Аргумент платіж може виявитися занадто малий, щоб можна було повернути позику. В этом случае в ячейке с формулой появится сообщение об ошибке: #ЧИСЛО!. Для возврата заема необходимо, чтобы ежемесячные выплаты были больше соответствующей процентной ставки, умноженной на полную величину заема. У розглянутому прикладі величина щомісячних виплат повинна бути більше 666 грн.

Оборотний увага читача на важливе правило, яке варто дотримувати при завданні аргументів, що є сумами грошей. Воно стосується всіх функцій з таблиці.

Якщо деякі суми грошей є платежами (витратами), то відповідні аргументи повинні вказуватися зі знаком мінус. Знак мінус можна вказувати або в осередках з даними, або у формулі перед уідповідними аргументами. Наприклад, у першому завданні (малюнок 14) величина платежу 1 в осередку В7 зазначена зі знаком мінус, а в третім завданні (малюнок 14 приклад аналізу регулярних потоків платежів) мінус зазначений у формулі в осередку В31 перед другим аргументом.

Якщо значенням формули є величина платежу (як у другому завданні на малюнку 14), то це значення видається також зі знаком мінус. На екрані монітора в цьому випадку й число, і знак мінус перед ним уиділяються червоним кольором.

ВПРАВИ

1. Торговельна фірма вкладає 25000 грн. наприкінці кожного року в банк, що виплачує відсотки по ставці 5% річних (складних). Яка сума буде на рахунку фірми: а) через 3 роки, б) через 10 років?

2. Вирішите вправу 1 у припущенні, що фірма робить внески наприкінці кожного кварталу, і банк виплачує відсотки по ставці 5%.

3. Фермер хоче нагромадити за 6 років 40000 грн. для покупки трактора, роблячи щорічні рівні внески в банк, що виплачує відсотки по ставці 10% річних (складних). Яку суму щорічно повинен фермер вкладати в банк?

4. Фермер одержав позику в розмірі 40000 грн. для покупки трактора під 10% річних (складних) з умовою виплати боргу щомісяця. Скільки місяців буде потрібно для погашення всього позики?





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-10-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 348 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Надо любить жизнь больше, чем смысл жизни. © Федор Достоевский
==> читать все изречения...

2299 - | 1987 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.