Будівельна фірма придбала верстат за 58000 грн. Термін служби цього верстата 8 років. Скласти таблицю амортизаційних відрахувань, якщо залишкова вартість верстата через 8 років дорівнює 4000 грн.
Опишемо тепер, як виконати рішення цього приклада за допомогою Excel. Потрібно скласти таблицю рівномірної амортизації. В Excel амортизаційні відрахування при рівномірній амортизації обчислюються за допомогою функції АПЛ (АМР). Фрагмент робочого аркуша з рішенням наведений на малюнку 10.
Рис. 10 - Приклад розрахунку рівномірної амортизації в Excel
Під коментар про те, яку функцію використаємо АПЛ (АМР), і які формули записані в обчислюють ячейках, що, відводимо рядок 11.
Результуючу таблицю можна одержати, послідовно заповнивши вес її осередку. Однак процес одержання цієї таблиці буде більше швидким, якщо застосувати спеціальний програмний засіб, що називається автоматичне заповнення. Цей засіб призначений для автоматичного заповнення інтервалів осередків, значення в які зв'язані якою-небудь простою функціональною залежністю. Наприклад, у підсумковій таблиці (мал. 3) інтервал А14:А22 повинен бути заповнений цілими числами від 0 до 8. Це заповнення можна виконати двома способами.
Перший спосіб більше підходить тим, хто воліє працювати з мишею. Уведемо два значення зразка 0 й 1 в осередки А14 й А15. Уідзначимо ці два значення покажчиком заповнювача, для чого виділимо діапазон А14:А15 і помістимо покажчик миші в правий нижній кут цього діапазону. Із заповнювача має вигляд тонкого чорного хрестика. З область заповнення вниз до осередку А22, нажавши ліву клавішу миші. Коли ми відпустимо клавішу миші, Excel заповнить стовпець за зразком заповнення двох перших осередків.
Для тих, хто воліє працювати з меню, підменю й командами, приведемо інше рішення цього завдання:
1. В осередок А14 записати 0.
2. виділити інтервал А14:А22.
3. вибрати меню Виправлення.
4. вибрати команду Заповнити.
5. вибрати команду Прогресія.
6. У діалоговому вікні Прогресія встановити прапорці: по стовпцях; арифметична; крок 1.
7. Нажати кнопку ОК.
Цей спосіб є більше універсальним, тому що дозволяє заповнювати інтервали осередків, значення в які зв'язані різними функціональними залежностями. Наприклад, його можна застосувати при заповненні інтервалів В15:В22 і С15:С22. Для першого інтервалу треба виконати наступні дії:
1. В осередок В14 записати 0.
2. В осередок В15 записати =АПЛ($В$5;$В$6;$В$7)
3. Виділити інтервал В15:В22.
4. Вибрати меню Виправлення.
5. Вибрати команду Заповнити.
6. Вибрати команду Вниз.
Зверніть увагу на те, що у формулі, що записана в осередку В15, використаються абсолютні адреси осередків - аргументів (символ " $ " перед ім'ям рядка й стовпця). Це пов'язане з тим, що далі ми будемо копіювати саму цю формулу, а не схему розміщення осередків - аргументів щодо обчислює ячейки, що. При заповненні інтервалу З15:З22 потрібно скопіювати схему обчислення, тому використаються відносні адреси:
1. В осередок С14 =В5
2. В осередок С15 вносимо =С14-С15
3. Виділити інтервал С15:С22.
4. Вибрати меню Виправлення.
5. Вибрати команду Заповнити.
6. Вибрати команду Вниз.
Розрахунок амортизації за правилом суми років
Використаємо дані попереднього завдання, але будівельна фірма бажає прискорити процес зменшення вартості верстата. Складемо таблицю амортизаційних відрахувань, застосовуючи правило суми років.
В Excel цей метод реалізується функцією АСЧ (АМГД). Фрагмент робочого аркуша з рішенням завдання наведений на малюнку 11.
У порівнянні з попереднім прикладом змінився тільки стовпець, у якому записані амортизаційні відрахування. При його заповненні врахуємо, що формули, які повинні бути в інтервалі В15:В22, відрізняються тільки значенням останнього параметра функції АСЧ (АМГД) (рік служби). Необхідні значення параметра з в інтервалі А15:А22, тому, якщо використати відносну адресу параметра А15 в осередку В15, при копіюванні формули відбудеться необхідна заміна цього параметра.
1. В осередок В14 внести 0.
2. В В15 внести =АСЧ($В$5;$В$6;$В$7;А15)
3. Виділити інтервал В15:В22
4. Вибрати меню Виправлення.
5. Вибрати команду Заповнити.
6. Вибрати команду Вниз.
Рис.11 - Приклад розрахунку амортизації за правилом суми років в Excel