Період часу, протягом якого готуються й реалізуються інвестиційні наміри інвестора, становить життєвий цикл проекту. Він розбивається на кілька типових етапів інвестування:
• формування інвестиційних намірів;
• розробка концепції інвестування (конкретизація завдань, вибір продукту проекту, визначення джерел фінансування, вибір учасників проекту, попереднє опрацювання маркетингового і фінансового плану);
• розробка проекту як документованого плану (деталізованого інвестиційного обґрунтування і плану дій на всю глибину життєвого циклу проекту;
• передінвестиційний аналіз проекту (вивчення потенційних можливостей проекту, оцінка реальності фінансових планів, зовнішньої й внутрішньої узгодженості проекту, його комерційної реалістичності та доцільності);
• створення чи придбання інвестиційного об'єкта "під ключ" і підготовка до початку його експлуатації;
• експлуатація інвестиційного об'єкта і повернення через накопичення поточного прибутку інвестованих у проект коштів;
• отримання чистого прибутку за проектом (понад вкладені в проект кошти);
• ліквідація інвестиційного проекту (демонтаж основних засобів, продаж оборотних коштів та інших активів, вирішення організаційних і юридичних питань припинення фінансово-господарської діяльності з використанням активів проекту).
Наведені етапи можуть бути ще більш деталізовані, але в будь-якому разі їх можна об'єднати в три етапи: передінвестиційний (розробка проекту як документованого плану інвестування), інвестиційний (формування активів проекту "під ключ") і експлуатаційний (запуск і фінансово-господарська експлуатація активів і регулярне отримання поточного прибутку, поступове повернення вкладених коштів).
Таким чином, життєвий цикл проекту – це час від першої затрати на проект до останньої вигоди від проекту. Цей час відображає розвиток проекту, роботи, які провадяться на різних стадіях підготовки, реалізації та експлуатації проекту і являє собою певну схему або алгоритм, за допомогою якого відбувається встановлення певної послідовності дій при розробці та впровадженні проекту. До поняття циклу проекту входить визначення різних стадій розробки й реалізації проекту.
Головне в процесі виділення фаз, стадій та етапів проекту полягає у позначенні деяких контрольних точок, під час проходження яких використовується додаткова (зовнішня) інформація і визначаються або оцінюються можливі напрями розвитку проекту. В будь–якому разі, прийнятий поділ відображає взаємодію проекту з середовищем (діючий механізм регулювання економіки країни, політика держави, існуюче становище в економіці тощо).
Реалізація проекту вимагає виконання певної кількості різноманітних заходів і робіт, які для зручності розгляду можна поділити на дві групи: основна діяльність та діяльність із забезпечення проекту.
Такий поділ не є поділом процесу реалізації проекту на фази і стадії, оскільки ці діяльності часто збігаються в часі.
До основної діяльності звичайно відносять аналіз проблеми, формування цілей проекту, базове та детальне проектування, виконання будівельно–монтажних і пусконалагоджувальних робіт, здавання проекту, експлуатацію проекту, ремонт, обслуговування та демонтаж обладнання тощо.
Діяльність із забезпечення проекту, в свою чергу, може бути поділена на організаційну, правову, кадрову, фінансову, матеріально-технічну, комерційну та інформаційну.
Чіткого й однозначного розподілу цих робіт у логічній послідовності та у часі за можливою кількістю проектів не існує (відповідно і фаз та етапів виконання проекту), оскільки визначальними є цілі й умови реалізації проекту.
У зарубіжній літературі з аналізу та управління проектами використовуються різні підходи при поділі реалізації проекту на фази.
1. Так, у Німеччині переважає підхід, що ґрунтується на:
Ø основній діяльності – аналізі проблеми, розробці концепції та детальному поданні проекту,
Ø використанні результатів його реалізації,
Ø ліквідації об'єктів проекту.
2. У публікаціях деяких російських авторів пропонується розглядати три фази проекту:
Ø Концептуальну. Концептуальна фаза має такі стадії: розробка концепції проекту, оцінка життєздатності проекту, планування проекту, розробка вимог до проекту, вибір і придбання земельної ділянки.
Ø Контрактну. Контрактна фаза включає вироблення кваліфікаційних вимог, підготовку попереднього завдання на проектування, заяву про наміри, добір потенційних виконавців, оформлення контракту з обраними виконавцями, вибір і затвердження остаточного варіанту проекту, початок реалізації проекту.
Ø Фазу реалізації проекту. Фаза реалізації проекту має дві стадії – детальне проектування та поставки; будівництво або інсталяція.
3. Програмою промислового розвитку ООН (UNIDO) запропоновано своє бачення проекту як циклу, що складається з трьох окремих фаз:
Ø Передінвестиційної. Передінвестиційна фаза має такі стадії: визначення інвестиційних можливостей, аналіз альтернативних варіантів і попередній вибір проекту – попереднє техніко-економічне обґрунтування, висновок по проекту і рішення про інвестування.
Ø Інвестиційної. Інвестиційна фаза має такі стадії: встановлення правової, фінансової та організаційної основ для здійснення проекту, придбання і передача технологій, детальне проектне опрацювання і укладання контрактів, придбання землі, будівельні роботи і встановлення обладнання, передвиробничий маркетинг, набір і навчання персоналу, здача в експлуатацію та запуск.
Ø Експлуатаційної. Фаза експлуатації розглядається як у довгостроковому, так і в короткостроковому планах. У короткостроковому плані вивчається можливе виникнення проблем, пов'язаних із застосуванням обраної технології, функціонуванням обладнання або з кваліфікацією персоналу. У довгостроковому плані до розгляду береться обрана стратегія та сукупні витрати на виробництво і маркетинг, а також надходження від продажу.
4. Ще одним з основних підходів є підхід, відповідно до якого розглядається структура проектного циклу. Цей підхід найпоширеніший у практиці проведення аналізу проектів з метою визначення доцільності їх реалізації. Проектний цикл при цьому розглядається як сукупність робіт, які мають відношення до проекту. Зазвичай прийнято розрізняти такі його основні етапи:
Ø Преідентифікація (Preidentification). На цьому етапі здійснюється збір і обробка загальної інформації щодо сектору економіки, у якому планується реалізовувати проект. Потім визначаються проблемні питання і визначаються майбутні можливі проекти.
Ø Ідентифікація (Identification). На цьому етапі використовуються і вивчаються матеріали державних планів, програм, економічні звіти і статистика по вибраному сектору. Формулюються специфічні риси майбутніх проектів у пріоритетних секторах. Визначаються цілі проекту. Визначаються орієнтовані обсяги витрат і вигод. На цьому етапі також з`ясовуються основні питання щодо: хто отримає вигоду від проекту, чи будуть вигоди від проекту перевищувати витрати на його реалізацію, чи є способи досягти поставленої цілі.
Ø Підготовка (Preparation). На цьому етапі визначаються організаційні, економічні, фінансові, технічні та інші умови, які забезпечують досягнення цілей проекту. Здійснюється аналіз здійсненності проекту. Визначається критичний елемент (що є найбільш небезпечним для реалізації проекту).
Ø Оцінка (Appraisal). Здійснюється оцінка технічних аспектів проекту. Характеризується об`єкт проекту. Характеризуються послуги для проекту. Аналізуються кошториси, умови матеріально-технічного забезпечення. Аналізуються соціально-економічні характеристики проекту.
Ø Переговори (Negotiation). Здійснюється узгодження заходів, необхідних для успішної реалізації проекту і своєчасності погашення і виконання фінансових зобов`язань. Складаються основні юридичні документи.
Ø Здійснення (Implementation). Виконуються роботи щодо здійснення проекту, а також контролюються: використання коштів за призначенням, матеріально-технічне постачання. Готуються дані і робиться щорічний огляд даних контролю і аналізу оплати витрат проекту.
Ø Оцінка і контроль результатів (Evaluation). Здійснюється оцінка досягнення цілей проекту, основних результатів. Співвідносяться очікувані результати з досягнутими.
5. Універсальним підходом до визначення робіт, які відносяться до різних фаз і стадій ЦП, є підхід Всесвітнього банку.
На рис. 1. показано шість стадій, які відіграють важливу роль у більшості проектів: ідентифікація, розробка, експертиза, переговори, реалізація, завершальна оцінка.
Рис. 1. Цикл проекту
Ці стадії об'єднані в дві фази: фаза проектування – перші три стадії; фаза впровадження – останні три стадії.
Таким чином, період типової реалізації інвестицій поділяється на три частини:
1. Підготовка (проектні роботи, організація фінансування, стадії погодження, планування та матеріально-технічне забезпечення початку робіт), коли формуються початкові витрати на проект.
2. Реалізація – створення нового матеріального об'єкту, коли безпосередньо здійснюються освоєння початкових інвестицій проекту.
3. Експлуатація нового виробництва, отримання прибутку, забезпечення окупності інвестицій, подальша робота об'єкта, коли починають надходити вигоди від освоєння інвестицій.
Зміст практичного заняття:
¤Питання для підготовки доповідей:
1. Сутність поняття “проект”. Основні підходи до його визначення.
2. Поняття інвестиційного проекту. Класифікаційні типи і види проектів.
3. Відмінності інвестиційного менеджменту, бізнес-планування, проектного аналізу.
?Домашні пошукові завдання [ Рекомендована література: ]:
1. Характеристика оточення проекту. Основні складові внутрішнього і зовнішнього оточення проекту: характеристика та значення для оцінки проектів.
2. Основні властивості проектів. Класифікаційні типи і види проектів.
3. Формування складу учасників інвестиційного проекту залежно від його виду.
A Розрахункові завдання
1. Зміст основних етапів циклу: преідентифікація, ідентифікація, розробка, експертиза, переговори, реалізація, завершальна оцінка.
2. Зміст основних фаз проектів: передінвестиційна, інвестиційна, експлуатаційна.
Amp; Рекомендована література: 2, 3, 7, 8, 10, 11, 14, 16, 17, 25, 29, 32, 35, 41, 71
Тема 2. Структуризація та планування реалізації інвестиційного проекту
Навчальні цілі:
Ø визначити сутність структури проекту,
Ø розглянути сфери використання структурних моделей проекту,
Ø розкрити підходи до структуризації проекту,
Ø з’ясувати особливості використання методів оптимізаціяїчасу реалізації проекту,
Ø виявити специфіку планування витрат проекту та розрахунку операційного важеля
Структуризація проекту. Структура проекту. Сфери використання структурних моделей проекту. Робоча структура (Work Breakdown Structure — WBS), організаційна структура проекту (Organization Breakdown Structure — OBS) та затратна структура (Cost Breakdown Structure — CBS). Підходи до структуризації проекту. Основні етапи розробки WBS. Процес структуризації проекту. Основні задачи структуризації проекту. Визначення комплексів робіт. Основні методи структуризації: низхідний метод; висхідний метод. Організаційна структура виконавців (OCB/OBS). Матриця розподілу відповідальності. Бюджетування в проекті. Управління змінами проектів.
Сіткове та календарне планування проекту. Визначення та оптимізація часу реалізації проекту. Визначення критичних робіт в проекті та критичного шляху. Використання методів ПЕРТ та ГЕРТ.
Планування витрат проекту. Види планів. Види витрат проекту. Розрахунок початкової вартості проекту. Змінні та постійні витрати. Поточні витрати проекту. Аналіз ресурсів в проекті. Оптимізація витрат проекту. Ресурсне планування. Бюджетування. Види бюджетів. Операційний важель.
A Основні поняття теми структура проекту, бюджет проекту, план проекту, бюджетування, початкова вартість проекту, витрати проекту, капітальні витрати, зміні витрати, постійні витрати, операційний важель, маржинальний дохід, коефіцієнт маржинального доходу.