Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Венеціанський посол мікеле суріано




ПРО ФРАНЦІЮ XVI ст. (1561 р.)

1. Французьке королівство, на загальну думку, вважалося першим серед християнських держав як своїм достоїнством і си­лою, так і тим авторитетом, яким користувався його король. Щодо королівського достоїнства, то воно з часу свого виникнення завжди було незалежним, і король не визнавав над собою ніякої іншої влади, крім бога. Ця незалежність, хоч і властива іншим государям, але далеко не всім, тому що одні визнавали над со­бою владу церкви, як колись Англія або тепер Неаполь, інші – владу імператора, як Богемія і Польща...

2. Щодо могутності королівства, то в ній не доводиться сум­ніватися, беручи до уваги обширність країни, число її жителів, силу її воїнства і її багатство, яке перевершує багатство всякої іншої держави Європи. Його одинадцять провінцій – це одина­дцять могутніх органів одного й того самого тіла, які, будучи зв’язані один з одним, надають взаємно один одному сили і жит­тєвості...

3. Але оскільки головним фундаментом величі і могутності держави е її люди, розум і відвага яких мають і для нападу і за­хисту більше значення, ніж артилерія, зброя і фортеці, то я ко­ротко скажу тут про жителів Франції, про їх кількість, їх харак­тер, про службу, яку вони несуть для короля, і про ті якості, які роблять цю націю такою прославленою в усьому світі.

Кількість народу у Франції дуже велика, бо вона має понад 140 міст з єпископськими кафедрами, потім безліч угідь, замків і сіл, і кожне з цих селищ повне народу. Один тільки Париж налічує, як кажуть, від 4 до 5 сот тисяч жителів. Залежно від свого становища і гідності кожний житель може належати до одного з трьох станів, звідки і походять три чини королівства: перший чин – духовенство, другий – дворянство, третій – не має окремої назви, і оскільки він складається з людей різного стану і занять, то його можна назвати станом народу взагалі.

Духовенство включає в себе велику кількість осіб третього стану і багато чужоземців, які або за послуги, зроблені ними ко­ролю, або ж завдяки королівському фаворові користуються цер­ковними бенефіціями; але дворянство становить найважливішу частину духовенства. Молодші сини хороших фамілій, які не сподіваються дістати частину батьківської спадщини, яка майже цілком переходить до старших, прибирають духовне звання, щоб дістати відразу і багатство і авторитет.

Під дворянством розуміють тих, хто користується привілеєм не сплачувати податків і повинен тільки відбувати особисто військову службу. До дворян належать і принци і барони. Серед перших найбільше виділяються принци крові, як можливі спад­коємці корони, хоч серед принців крові є такі, бідність яких не дає змоги їм жити тим блискучим життям, яке відповідало б їх величі.

Принців крові було багато 80 років тому, але за цей час вони або дістали корону, або зовсім занепали; це, наприклад, Орлеани, Ангулеми, Анжу, герцоги Бургундські, Алансони і Бурбони (останні включають в себе Вандомів, Монпасье). Виняток становить дім Бурбонів. Цей дім був наймолодшим, а тепер став першим, коли виходити з близькості до трону, після герцогів Орлеанського і Анжуйського, братів короля; його мо­гутність тепер велика, як ніколи. Главою його є король Наварр­ський, у нього син восьми років. Потім іде принц Конде, брат короля Наваррського. Кардинал не береться До уваги, як особа духовна. Герцог Монпасье, у якого немає дітей, і принц де ля Рош-сюр-он, у якого тільки одна дитина, теж належать до цього дому...

Щодо інших принців, які не є принцами крові, і баронів, було б довго і скучно говорити про них всіх, тому що їх багато. Але між ними першим щодо влади і впливу є герцог Гіз, між ба­ронами – конетабль.

Третій стан складається з людей пера, яких називають людьми довгої мантії, купців, ремісників, плебеїв і селян. Той з людей мантії, хто має ступінь президента або радника або носить подіб­не звання, стає дворянином і привілейованим в силу його посади і вважається ним до кінця свого життя.

Купцям, які в наші дні є панами грошового багатства, всі­ляко догоджають і запобігають перед ними, але ніякими пере­вагами і достоїнством вони не користуються, тому що всяка тор­говельна діяльність вважається ганебною для дворянства. Вони, таким чином, належать до третього стану; вони сплачують подат­ки цілком так само, як і неблагородні і селяни, а становище останніх найтяжче, бо їх однаково утискують і король і дворяни.

Імператор Максіміліан висловлювався про французького ко­роля, що він – король ослів, тому що його народ несе всілякі тяготи і не скаржиться.

 






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 360 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Есть только один способ избежать критики: ничего не делайте, ничего не говорите и будьте никем. © Аристотель
==> читать все изречения...

2188 - | 2139 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.