Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


У. Мастенбрук підхід до конфлікту




Модель ведення переговорів, запропонована нідерландським консуль-тантом В. Мастенбруком, розроблялася ним протягом 10 років і отра-жает загальну тенденцію 70-80-х років - пошук нових технологій уре-гулирования конфліктів в організаціях. В даному випадку йдеться про вимоги і успішну діяльність консультанта, залученого до вирішення конфлікту. Головний акцент автор робить на процедурному підході, який забезпечує конкретніший базис для осущест-вления втручань, відповідних чотирьом типам проблемних областей,: діловим ("інструментальним") стосункам, социо-эмо-циональным, стосункам при веденні переговорів про розподіл ресурсів, силовим стосункам.

Друкується по изданию:Мастенбрук У. Управління конфліктними ситуаціями і розвиток організації. - М: - Вид-во "Инфра-м", 1996.

 

В процесі консультаційної діяльності в конф-ликтных ситуаціях було вироблено велику кількість практичних ідей, які явно сприяють успіху втручань. Директивні вказівки розроблені для наступних ситуацій:

- конфлікти між працедавцями і службовцями (Bla - ke, Mouton і Sloma, 1965; Margerison і Leary, 1975);

- конфлікти між державами (Burton, 1969; Walton, 1970; Lakin, 1972);

- конфлікти між підрозділами великих органи-заций (Blake, Shepard і Mouton, 1964; Goodstein і Boyer, 1972);

- міжособові конфлікти (Walton, 1969; Filley, 1975);

- міжрасові конфлікти (Chalmers і Cormick, 1971).

Ми прагнемо до вироблення методологічно правиль-ной, послідовної і зрозумілої програми. Deutsch (1973) привів перелік загальних функцій консультанта при різних втручаннях:

- прояснення суті суперечки;

- створення сприятливих умов для здійснення спроб здолати і вирішити спірні питання;

- поліпшення комунікації;

- формулювання різних правил управління конф-ликтом;

- надання допомоги в знаходженні альтернативних ре-шений;

- надання допомоги у продажу рішення.

Це можна розглядати як директивні вказівки для втручань, проте досить смутні і неопреде-ленные. Walton (1969) розробив конкретніші пред-ложения для підтримки продуктивної конфронтації:

- визначення у сторін прагнення позитивно разре-шить конфліктну ситуацію;

- підтримка і збереження в рівновазі силових отно-шений, що склалися в цій ситуації;

- координація засідань, присвячених урегулирова-нию конфронтації, наприклад узгодження з обома сторонами часу і місця їх проведення; при цьому ініціатива повинна виходити від консультанта, а не від сторін, залучених в конфлікт;

- чергування диференціації і інтеграції; успеш-ная інтеграція (вирішення проблеми) можлива тільки після ретельної диференціації - дослідження конкретних скарг і думок обох сторін;

- забезпечення умов, сприяючих розвитку от-крытости;

- забезпечення надійної комунікації;

- забезпечення оптимальної напруги в ситуації

конфронтації.

Нижче наводиться стратегія ефективного вмешатель-ства, здійснюваного консультантом, у формі декількох постулатів, тобто основних умов врегулювання конфлікту. Ми можемо розглядати їх як своеобраз-ные пункти, де повинні визначатися і прийматися су-щественные рішення - про доцільність вмеша-тельств, їх видах та ін.

1. Завоювання авторитету

Сторони повинні прагнути до позитивного разреше-нию конфлікту і діяти відповідним чином за допомогою консультанта. Тому для консультанта дуже важливо встановити хороші взаємини з обома сторонами, не віддаючи переваги жодної з них, оскільки у такому разі його діяльність не буде эффек-тивной.

Консультант повинен:

- встановити контакти на ранній стадії з обома сторо-нами;

- роз'яснювати свої наміри відносно цієї кон-фликтной ситуації;

- забезпечити собі підтримку; представники обох сто-рон і керівники можуть роз'яснювати наміри кон-сультанта особам, чиї інтереси вони представляють, і допомагати їм усвідомлювати важливі моменти його деятель-ности; крім того, ця група може відігравати важливу роль упродовж усієї подальшої роботи консуль-танта.

Якщо одна із сторін не робить консультантові ника-кого довіри або взагалі не бачить ніякого сенсу в уре-гулировании конфлікту, то доцільність дальней-шей діяльності консультанта викликає сумнів.

2. Встановлення структури взаємин сторін

Консультант повинен ясно уявляти собі структуру сторін-учасників конфлікту.

Неясне лідерство, внутрішня силова боротьба, ості-рої суперництво між фракціями і інші чинники можуть стати значною перешкодою у вирішенні конфлікту. При прояві однієї із сторін небезпечної тенденції до конкуренції консультант буде вимушений заздалегідь добитися певного внутрішнього консенсусу. Дуже важливо познайомитися з формальними і неформальними лідерами і знати не лише їх думки, але і міру їх готовності до активної співучасті в про-цессе врегулювання конфлікту. Це означає, що кон-сультант повинен не лише встановлювати структуру сто-рон, але іноді допомагати їм розробляти більше опреде-ленную внутрішню структуру, наприклад за допомогою надання їм допомозі у виборі авторитетних представите-лей.

Консультант повинен встановити структуру взаимоот-ношений сторін і координувати центральну владу.

Співпраця консультанта з представниками цен-тральной влади підвищуватиме вірогідність успіху. Ино-гда проблема полягає у відсутності центральної влади або в її бездіяльності. У таких випадках важливої зада-чей консультанта може виявитися розвиток силового цен-тра і залучення його до активної участі в урегулирова-нии конфлікту.

Дуже поширеним є інтерв'ю з пред-ставителями обох сторін як спосіб отримання консуль-тантом потрібної йому інформації. За допомогою цих ин-тервью консультант може визначити важливі моменти, згадувані вище,:

- міра свого авторитету;

- розмежування і внутрішню структуру сторін;

- можливий склад групи, яка може зробити йому підтримку.

Крім того, інтерв'ю забезпечують консультанта ин-формацией про наступні вирішальні моменти, які ми розглянемо пізніше,: ' - інтенсивність конфлікту;

- симетрія, або силовий баланс;

- природа, характер конфлікту (певні пробле-мы, образи, скарги і приводи для невдоволення). Наявність груп, що надають підтримку, і інтерв'ю надають консультантові сприятливу можливість розробляти свою програму дослідження цієї ситуації. Така програма іноді включає попередні умови, в основному призначені для регулювання напруженості, інтенсивності конфлікту. Часто вона со-держит план-графік одного або більше за засідання, посвя-щенных рішенню проблем, іноді включає процедури по підготовчій діяльності для кожної сторони окремо.

3. Підтримка певної рівноваги сторін

Без певної симетрії у відносинах між сторонами консультант не зможе виконувати свої обя-занности. Сам факт запрошення консультанта може стати свідченням наявності між сторонами опре-деленного рівноваги. Чим значніше силові разли-чия, тим значніше можливість того, що більше силь-ная сторона матиме намір вирішити конфлікт посред-ством простого нав'язування своєї волі і примусу іншої сторони визнавати її.

На мою думку, консультант робитиме якісь дії, передусім за наявності безвыход-ных ситуацій, в яких сторони більш менш соот-ветствуют один одному. Фактично безвихідна ситуація (чи загроза її виникнення внаслідок того, що сторо-ны мають більш менш рівну силу) виявляється дви-жущим чинником для вивчення природи, характеру конф-ликта, його наслідків і альтернативних рішень. Оскільки сторони, як правило, прагнуть до збереження сило-вого балансу, консультант повинен враховувати це у своїй діяльності. Важливими є і такі прості вопро-сы, як витрачання приблизно рівного часу обома сторонами і окремі обговорення на нейтраль-ной території.

4. Підтримка певного "оптимального" рівня інтенсивності конфлікту

При дуже високій інтенсивності конфлікту управ-ление ним стає неможливим, оскільки жодна сторона не виявить готовності спілкування з іншою сторо-ной. Крім того, обидва учасники конфлікту не бачитимуть великого сенсу в діяльності консультанта, особливо якщо вона обмежена певними умовами ка-кой-либо-либо сторони.

Конфлікти, які знаходяться в змозі дуже бы-строй ескалації, можуть опинитися поза межами досягаемо-сти, поза сферою впливу консультанта. Крім того, конф-ликты можуть вступати в таку фазу, при якої сторони не проявляють бажання здійснювати зміни, оскільки вони вже звикли знаходитися в стані конфлікту. Очевидно, що вони віддають перевагу небажаним і дест-руктивные наслідки цього конфлікту, а не ще одну спробу досягнення компромісу. Власний пози-тивный образ поєднується з негативним уявленням про іншу сторону. Учасники конфлікту більше не бажають вислуховувати інші точки зору, оскільки це тільки сприяє виникненню сумнівів у своїй правоті, і дотримуються власного уявлення про ситуацію.

Подібні затяжні конфлікти можуть представляти набагато більшу трудність для консультанта, чим внезап-но виниклі гострі кризи, які можна тимчасово

купірувати за допомогою введення "періоду охолодження", тимчасово зберігаючий статус-кво, що підтримує.

5. Рекомендація втручань з урахуванням наявності чотирьох видів конфлікту

Конфліктні ситуації зазвичай пов'язані з:

- діловими ("інструментальними") стосунками;

- социоэмоциональными стосунками;

- стосунками при веденні переговорів про розбрат-ділення ресурсів;

- силовими стосунками.

Іноді виникнення конфлікту пов'язане з усіма вказаними типами стосунків - у такому разі вони дол-жны розглядатися як різні аспекти одного конф-ликта. Взаємозв'язок між цими аспектами і вмешатель-ствами консультанта була вже детально розглянута нами.

6. Деталізація конфлікту, конфронтація, синтез

Краще всього, якщо діяльність консультанта матиме вигляд поетапного розгляду предметів суперечки і конфронтації сторін, що приводить, умовно кажучи, до синтезу, тобто до вироблення певного рішення, по-нимания і досягненню компромісу.

Це процес, що повторюється, кожного разу преду-сматривающий розгляд певної частини кон-фликта. Робота принесе найкращі результати, якщо цей метод буде підтриманий обома конфліктуючими сторонами. Їх приводи для невдоволення, образи і жало-бы стають предметом обговорень; досліджуються причини цього невдоволення і їх наслідку. Непосред-ственной метою цих обговорень є не ухвалення рішень, а роз'яснення перспектив обох сторін. Кон-фронтация перспектив буде різною залежно від того, який тип стосунків домінує: в питаннях ділового ("інструментального") характеру це будуть головним чином обговорення і полеміка; у питаннях социоэмоционального характеру - представлення себе на місці іншого; у питаннях розподілу ресурсів - ведення переговорів.

Результатом цієї конфронтації перспектив може виявитися синтез: вироблення рішення, розуміння і до-стижение компромісу. Конфронтація може закончить-ся і створенням безвихідної ситуації. Безвихідні ситу-ации змушують сторони до подальшої деталізації, за якою знову йде конфронтація, і так далі (мал. 1).

 

 

 

Мал. 1. Поетапна деталізація конфлікту.

Цілком можливо, що процеси, згадані в посту-латах 3, 5, 6 і 7, викличуть необхідність скликання одно- або дводенних конференцій в неформальній обстановці за участю представників залучених в конфлікт сторін і консультанта як голови.

7. Чіткість і рішучість у визначенні

реально досяжних процедур, сприяння постійному прогресу

Важливе завдання консультанта - чітке і рішуче визначення і вказівка процедур, які сторони дол-жны виконувати, і при необхідності їх роз'яснення і обгрунтування. Це створює спокійну обстановку, необхо-димую для продовження роботи, тоді як неопреде-ленность, нерішучість і двозначність викликають сум'яття і недовіру. Часто сторони почувають себе дез-ориентированными і такими, що піддаються погрозам. Якщо консультант не здатний регулювати взаємодію між сторонами, легко виникає неприязна, враж-дебная атмосфера, яка робить неможливими поле-мику і обговорення, не кажучи вже про переговори.

Процедури мають бути досяжними і зрозумілими і передбачати наявність декількох фаз. Конфлікт неможливо розглядати як одне ціле, тому що він складається з декількох різних елементів. Предпочте-ние якого-небудь елементу пов'язане з наявністю наиболь-шей незадоволення (крайній необхідності), а також здібності сторін. Наприклад, іноді дуже важко розглядати социоэмоциональные конфлікти в строго діловій обстановці, яка більше підходить для розгляду і рішення проблем, пов'язаних з дру-гими типами стосунків. Суворих правил відносно цього бути не може. Директивні вказівки повинні учи-тывать:

- психологічний клімат;

- можливості і здібності безпосередньо вовле-ченных в конфлікт осіб.

Крім того, слід констатувати, що управління конфліктом, як правило, означає велику міру конфронтації. Консультант часто повинен злегка подтал-кивать сторони до вирішення питань, які вони склон-ны уникати, і тим самим створювати конфронтацію. Одна-ко в результаті цього зростає активність обох сторін. Обидві сторони, що беруть участь в конфлікті, часто прояв-ляют стереотипна поведінка, що виражається в бесплод-ных сперечаннях. Управління конфліктом може легко набрати вигляду обговорень одних і тих же питань, що циклічно повторюються. Консультант повинен передбачати таку небезпеку і присікати її прояв, оскільки прогрес і постійна активна робота над конфліктом мають су-щественное значення.

Резюме

У таблиці. 1 перераховані і резюмовані рассмотрен-ные вище постулати. Рекомендується по можливості со-блюдать цей хронологічний порядок - саме по воз-можности, тому що типи діяльності, пов'язані з цими постулатами,^ значній мірі співпадають, хоча деякі в певний момент переважають.

Таблиця 1 Сім постулатів (основних умов врегулювання конфлікту)

Аспект стосунків   Експертний метод  
Завоювання авторитету   Прояв, демонстрація независи-мости, роз'яснення своїх намірів  
Встановлення структури взаємин сторін   Розуміння внутрішньої структури, структуризація взаємин між центральною владою і участни-ками конфлікту  
Підтримка определенно-го рівноваги сторін   Рівномірний розподіл уваги, встановлення рівномірного впливу сто-рон на процес вирішення конфлікту  
Підтримка определенно-го "оптимального" рівня інтенсивності конфлікту   Використання "періоду охолодження", визначення наслідків затяжних конфліктів, дослідження готовності сторін здійснювати рекомендовані зміни  
Рекомендація втручань з урахуванням наявності чотирьох видів конфлікту   Вибір втручань, відповідних цій класифікації  
Деталізація конфлікту, конфронтація, синтез   Поетапний розгляд конфлікту, конфронтація і використання безвы-ходных ситуацій для подальшої дета-лизации  
Чіткість і рішучість у визначенні реально дости-жимых процедур, сприяння постійному прогресу   Рекомендація чітких і ясних проце-дур, припинення циклічне повторяю-щихся обговорень  

На мал. 2 представлена зміна спрямованості дій консультанта з часом.

 

 

 

А. А. Гостев





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 377 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент может не знать в двух случаях: не знал, или забыл. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2741 - | 2304 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.