Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Сподвижник див. подвижник




СПОЖИВАТИ, СПОЖИТИ, -иву, -ивеш. 1. Уживати як їжу або питво; їсти: споживати смажену картоплю, споживати мед, споживати рибу, спо­живати воду.

2. Використовувати, витрачати щось для яких-небудь потреб: споживати електроенергію, рослини споживають воду.

СПОЖИВНИЙ - СПОЖИВ­ЧИЙ - СПОЖИВАЦЬКИЙ

Споживний. Який стосується спо­живання, придатний для нього; їстів­ний: споживні властивості, споживні гриби, споживний фонд.

Споживчий. Який служить для за­доволення потреб споживання: спо­живчі товари, споживча кооперація, споживче товариство.

Споживацький. Властивий тому, хто прагне тільки до задоволення вла­сних потреб: споживацькі настрої, споживацькі інтереси, споживацьке ставлення, споживацька психологія.

СПОЛОВИНИ - З ПОЛОВИНИ

Споловини, присл. На половинних засадах, навпіл з кимось. Другого ж року стали в людей споловини орати (Ганна Барвінок); Землю вона одразу оддала споловини (Панас Мирний).

З половини, ім. з прийм. З половини двадцятих по шістдесяті роки був у нас золотий вік панського панування (Панас Мирний); Непокоїть мене тільки ось що: я можу бути вільний тільки з половини моя до кінця червня ст. ст. (М.Коцюбинський).

СПОЛУЧЕННЯ - СПОЛУКА

Сполучення. 1. Дія за знач, сполу­чати, сполучити, сполучатися, сполу­читися: сполучення кольорів.

2. Зв'язок між віддаленими пунк­тами за допомогою яких-небудь засо­бів: сухопутне сполучення, тролейбусне сполучення, повітряне сполучення, ходи сполучення.

У словосп. фразеологічне сполучен­ня (стійке поєднання слів). У скл. сл.: словосполучення.

Сполука. Переважно речовина, в якій атоми з'єднані між собою за до­помогою певного типу хімічного зв'язку: органічні сполуки, хімічна спо­лука.

СПОЛУЧНІСТЬ. В українській мові, як і в інших мовах, одні й ті самі слова можуть утворювати притаманні мові словосполучення, а можуть яв­ляти собою сполучення слів сумнівні й безперечно неприйнятні. Це пов'я­зано з тим, що багато слів і значень слів обмежені в своїх зв'язках семан­тичними відношеннями самої мовної системи, тобто властивими даній мо­ві законами зв'язку лексичних зна­чень, які можуть виявлятися тільки разом з чітко визначеним колом по­нять та їх словесних позначень. З цього погляду невдалими є: а) слово­сполучення, утворені без належної уваги до значень їх складових частин (поєднуються слова з несумісними, кардинально протилежними або тав­тологічними значеннями): беззвучний регіт, винятково здивувати, відбулася новина, відбулася угода, відбуваються помилки, жестикулювати мімікою, висока кількість, здійснення змісту, відбувся процес, відбулася несподіван­ка, дати велику оцінку, у лавах мис­тецтв, наполеглива перешкода, непо­правно чудовий, зустрітися лицем до лиця, опинитися під хмелем, отримати насолоду, охопила думка, переробка справи, погано пахло тютюном, попит

спо

занепав, поставити опір, робити рішен­ня, пройшла розмова, розбивати точку зору, спрожогу не второпав, тим біль­ше зменшуватися, трапилась невдача, утворювати враження, відчути по­чуття, складні ускладнення, схвалити ухвалу, громадське суспільство, до бісового дідька, дуже жахливо, дуже прекрасно, дуже чудове видовище, за­паси природних ресурсів, надзвичайно чудовий, обставини змін; б) не вжива­ні або рідко вживані словосполучен­ня (переважно створені за іншомов­ними моделями): взагалі кажучи, виграти змагання, стало жахливо, за­вдати втіху, задавати (задати) запи­тання, здавати (здати) іспит, зійти на думку, іноземні слова, круглий рік, крутиться голова, надавати уваги, на­носити (нанести) удар, не показує й виду, ні в якому випадку, приймати (прийняти) до уваги, приймати міри, приймати участь.

...СПОРЙДІЇ. Кінцева складова частина в назвах паразитичних без­хребетних тварин класу споровиків: гемоспоридії.

СПОРІДНЕНИЙ - ПОРІДНЕ­НИЙ

Споріднений. Пов'язаний спільніс­тю походження; схожий з кимсь, чимсь за якимись ознаками тощо: споріднені захворювання, споріднені підприємства.

Поріднений. Який став рідним ко­мусь або зблизився, здружився з ким-небудь: поріднені діти, поріднені міста.

СПОРОЖНИТИ - СПОРОЖ­НІТИ

Спорожнити, -ожню, -ожнйш, пе-рех. Робити щось порожнім: спорож­нити діжку, спорожнити торбу.

Спорожніти, неперех. Стати порож­нім: спорожніла скриня, спорожніла кімната, спорожніла вулиця.

СПОРТ... Перша частина склад­них слів, що відповідає слову спортив­ний; пишеться разом: спортінвентар, спорттовари.

СПОРУДЖЕННЯ - СПОРУДА

Спорудження, р. мн. -ень. 1. Буду­вання чогось: спорудження греблі, спо­рудження житлових будинків, спору­дження метрополітену, спорудження пам ятника, спорудження траулера.

2. зрідка. Те саме, що споруда.

Споруда. Щось збудоване; будівля: споруда з бетону, кам }яна споруда, во­дозбірна споруда, силосна споруда.

спорядження див. обладнання.

СПОСТЕРЕЖЛИВИЙ - СПО­СТЕРЕЖНИЙ - СПОСТЕРЕЖ­НИЦЬКИЙ

Спостережливий. Здатний все доб­ре помічати; уважний: спостережли­ва людина, спостережливий птах, спо­стережливе око.

Спостережний. Який служить для спостереження за кимсь, чимсь: спо­стережна вежа, спостережний пункт, спостережний метод.

Спостережницький. Який стосуєть­ся спостережника; який ґрунтується на спостереженні: спостережницький талант, спостережницьке досліджен­ня.

спостерігати див. стежити.

СПОЧАТКУ - З ПОЧАТКУ

Спочатку, присл. Перед чимсь ін­шим, спершу, раніше; з самого поча­тку, знову. Спочатку все було спокійно (М.Коцюбинський); Думалося споча­тку добуватися в Каховку водою (О.Гончар); — Ти б спочатку розпалив

СТА

огонь під казаном, а потім воду носив (Григорій Тютюнник).

З початку, ім. з прийм. Вже з поча­тку зими дознав Олексій не раз турбо­ти (П.Куліш); Се така робота, що її можна писати і з початку, і з кінця, і з середини (М.Коцюбинський); На пре­великий жаль, мало не з початку боїв під Хотином Сагайдачного, що сам во­див козаків у бій, було поранено кулею в руку (А.Кащенко); В цю ніч він згадав все до найменших дрібниць, згадав про все з початку свого дитинства.. (О.Олесь).

СПРАВА — ДІЛО. Ці слова зде­більшого використовуються парале­льно, але діло належить до розмовної лексики, справа — стилістично нейт­ральне, яке широко вживається в літературі різних жанрів.

СПРОБА - ПРОБА

Спроба. 1. Намагання зробити щось при відсутності впевненості в досягненні успіху: спроба заволодіти плацдармом.

2. Дослід.

3. Те саме, що проба 1.

Проба. 1. Випробування властиво­стей, якостей чогось і результат тако­го випробування: робити пробу, бра­ти на пробу.

2. Частина чогось, узята для до­слідження: брати пробу, знімати пробу.

3. Кількість благородного металу в сплаві: найвища проба, низька проба, чиста проба.

СПРОСТОВАННЯ - СПРОСТУ­ВАННЯ

Спростовання, р. мн. -ань. Повідо­млення, в якому спростовується щось: офіційне спростовання, спрос­товання на статтю, надрукувати спростовання.

Спростування, р. мн. -ань. 1. Дія за знач, спростувати — довести неправи­льність, помилковість, хибність чо­го-небудь: домагатися спростування.

2. Те саме, що спростовання: надіс­лати спростування до газети.

СПРЯМОВУВАТИ, -ую, -уєш, СПРЯМУВАТИ, -ую, -уєш. Крім свого прямого значення ("скерову­вати рух літака, машини тощо"), ши­роко використовується переносно — надавати подібного напрямку діяль­ності, вчинкам, розмові і т. ін.; зосе­реджувати зусилля, енергію, здібності тощо на чомусь: спрямовувати творчі сили. — А наші кущіце живі людські душі! Юні ще та не заскорузлі, куди йо­го спрямуєш, так воно й ростиме... (О.Гончар).

СРІБЛЯНИК - СРІБЛЯР

Срібляник, -а, іст. 1. Срібна моне­та, срібник; срібний карбованець, срібняк.

2. У фольклорі — вживається як постійна прикладка до слова дука. Отак-то, братці, отак-то, діти.., тії дуки-срібляники з голоти розплоди­лись! (П. Куліш).

Срібляр, -а. Ювелір, який виготов­ляє вироби з срібла або сріблить їх.

СТАБІЛІТРОН - СТАБІЛОТРОН

Стабілітрон, -а. Газорозрядний або напівпровідниковий прилад для ста­білізації напруги.

Стабілотрон, -а. Стабілізований за частотою надвисокочастотний гене­ратор, який перестроюється механіч­но.

СТАВИТИСЯ, -влюся, -вишся, ПОСТАВИТИСЯ (до кого-чого). Ви­являти певне ставлення до кого-, чо­го-небудь, мати своє уявлення про

СТА

когось, щось, оцінювати, виявляти своє почуття щодо когось, чогось, си­мпатію чи антипатію: ставитися доб­ре, ставитися з розумінням, ставити­ся з підозрою, ставитися як до друга, ставитися як до ворога, ставитися привітно до всіх, ставитися скептич­но до слави, ставитися доброзичливо, ставитися поблажливо.

Вживання дієслів відноситися, від­нестися в цьому значенні (Як ти до нього відносишся?) для української літературної мови мало властиве.

СТАВЛЕННЯ (до кого-чого). Той або інший характер поводження з ким-, чим-небудь: душевне ставлення до людей, ставлення до життя, став­лення до хворих, ставлення до праці.

Вживання іменника відношення в цьому значенні (дбайливе відношення, відношення до людей) для української літературної мови мало властиве.

СТАДІЙ, -я, ор. -єм. Старовинна одиниця виміру віддалі, що дорівнює приблизно 180—200 метрів — від­стань, яку проходить людина за дві хвилини.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 455 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лаской почти всегда добьешься больше, чем грубой силой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2419 - | 2290 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.