Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Аналітичні методи оцінки конкурентоспроможності товарів




Метод Характеристика методу
Розрахунково-аналітичний метод [8]. Найчастіше розрахунок інтегрального показника конкурентоспроможності товару (Kінт) здійснюють за формулою: де ІТП - індекс технічних параметрів (індекс якості); ІЕП - індекс економічних параметрів (індекс цін). Для розрахунку індексу технічних параметрів використовують формулу: , де - одиничний показник і-го технічного параметра; - коефіцієнт вагомості -го параметра. Численні одиничні показники технічних параметрів визначаються таким чином: , де Роцін значення конкретного параметра оцінюваного виробу; - значення цього ж параметра базового виробу. Для розрахунку індексу економічних параметрів використовують формулу: де ціна споживання відповідно оцінюваного та базового виробів, що розраховується у наступний спосіб: де Цпродажу – продажна ціна товару; - сумарні витрати споживання, пов'язані з експлуатацією товару протягом усього періоду його служби. Якщо Kінт >1, то оцінюваний товар вважається більш конкурентоспроможним, ніж товар-аналог, обраний базу для порівняння; якщо Kінт <1, то рівень конкурентоспроможності оцінюваного товару є нижчим, ніж у товару - суперника; якщо Kінт =1, то ця ситуація інтерпретується як тотожність рівнів конкурентоспроможності обох товарів. Безумовно, мета виробника — отримати Kінт >1, цілеспрямовано збільшуючи ІТП та зменшуючи ІЕП. Переваги: достатньо просте порівняння з товарами-конкурентами; загальний аналіз робиться на основі аналізу окремих показників. Недоліки: застосування експертного методу, важкість у визначенні параметрів та їх значимості.

 

Продовження табл.

 

Модель Розенберга Модель виходить з того, що споживачі оцінюють товари з погляду їх придатності для задоволення своїх потреб. Вона виражається формулою: , де - суб'єктивна придатність товару (відношення до товару); - важливість мотиву для споживача; - суб'єктивна оцінка придатності товару для задоволення мотиву . З точки зору товару використання моделі пов'язане з безліччю проблем (мотиви, важливі для товару, часто буває важко визначити, оцінка визначається суб'єктивними поглядами експертів; вислови опитуваних не дають вказівки на те, які характеристики про продукт повинні бути змінені; немає порівняння з ідеальними характеристиками. Переваги методу: кожному товару може бути поставлено у відповідність будь-яке число, що значно полегшує порівняння їх конкурентоспроможності (чим більше число, тим більш конкурентноздатний продукт). Недоліки: складно визначити й оцінити найважливіші для продукту характеристики з погляду споживача; немає порівняння з ідеальними характеристиками товару). Існує ще одна модель, схожа з моделлю Розенберга, але має більш практичний характер. Значення окремих мотивів визначається опосередковано, через конкретні характеристики продукту [176]: , де - оцінка споживачами марки ; - важливість характеристики марки з погляду споживачів; - оцінка характеристики марки з погляду споживачів. Модель ґрунтується на передумові, що кожна характеристика бажана і одночасно чим вища оцінка, тим краще.
Модель з ідеальною точкою [Дихтиль] Особливість методу – введення додаткової компоненти - ідеальної величини характеристики товару: , де - оцінка споживачами марки ; - важливість характеристики ; - оцінка характеристики марки з погляду споживачів; - - ідеальне значення характеристики марки з погляду споживачів; - параметр, що означає при постійну, а при - спадаючу граничну користь. Сенс цієї формули: порівняно з іншими товарами, перевагу слід надати цьому товару якщо його віддалення від ідеальної точки менше. Переваги: метод дає уявлення про ідеальне, с точки зору споживача, продукт; дозволяє визначити ступінь відхилення даного продукту від ідеалу, що і визначає його конкурентоспроможність. Недоліки: складність у визначенні характеристик ідеального і даного товару; використання експертних оцінок.

 

Закінчення табл.

 

Оцінка на основі рівня продаєж Критерій визначення рівня конкурентоспроможності - відносна частка продажу оцінюваного товару, порівняного з товаром-конкурентом: , де - обсяги продажу оцінюваного товару та -го аналога. Апріорно рівень конкурентоспроможності товару можна оцінити як імовірність того, що на даному ринку довільний споживач, здійснюючи купівлю, віддасть перевагу даному товару вказаному -му його конкуренту-аналогу. Імовірність - це перевага одного товару (продукції, що оцінюється) перед іншим товаром ( -м його аналогом). Таку апріорну оцінку можна одержати за допомогою експертних методів. Знайдені тим або іншим способом значення переваги товарів дозволяють обчислити апріорні оцінки очікуваної частки продажу на даному ринку продукції й її аналогів: ; , де - очікувані частки продажу відповідно оцінюваної продукції й -го аналога; - число аналогів-конкурентів; — перевага оцінюваної продукції щодо -го аналога; - перевага -го щодо -го аналога. У знаменнику формули (6.12) до 1 додається сума відношення величин переваги аналогів перед оцінюваною продукцією до переваги продукції перед аналогами. Аналогічні суми відносин переваги пар товарів фігурують у формулі (6.13). Всі вказані величини визначаються для даного ринку в даний період. Переваги методу: формули дозволяють визначити позицію товару на ринку, що у результаті відображає конкурентоспроможність товарів як здатність протистояти конкурентам, займаючи й утримуючи певну позицію на конкретному ринку; метод враховує вплив різних чинників зовнішнього середовища. Недоліки: статичність моделі; основу методу складають експертні оцінки.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 815 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Жизнь - это то, что с тобой происходит, пока ты строишь планы. © Джон Леннон
==> читать все изречения...

2294 - | 2064 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.