Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Освіта та професійна підготовка в інфраструктурі ринку праці




Освіта та професійна підготовка є фундаментом людського розвитку та прогресу суспільства Вони також витупають гарантом індивідуального розвитку.

Формування ринкових відносин, становлення в Україні демократичної держави зумовлюють зміну цільових настанов професійної освіти: не забезпечення потреб держави у спеціалістах різних професій і рівнів кваліфікації, а задоволення різноманітних освітніх потреб особистості заради її розвитку і самореалізації, а також для забезпечення її конкурентоспроможності на ринку праці.

Згідно із Законом України „Про освіту" метою освіти є всебічний розвиток людини як особистості та найвищої цінності суспільства, розвиток її талантів, розумових і фізичних здібностей виховання високих моральних якостей, формування громадян, здатних до свідомого вибору, збагачення на цій основі штелектуального, творчого, культурного потенціалу народу, забезпечення народного господарства кваліфікованими пращвниками. Основними принципами освіти в країні є: доступність для кожного громадянина усіх форм і типів освітніх послуг, що надаються державою; рівність умов кожної людини для повної реалізації її" здібностей, таланту, всебічного розвитку; гуманізм, демократизм, пріоритетність загальнолюдських духовних цінностей; органічний зв'язок зі світовою та національною історією, культурою, традиціями; незалежність освіти від політичних партій, громадських і релігійних організацій; науковий характер освіти; інтеграція з наукою і виробництвом, взаємозв'язок з освітою інших країн; гнучкість системи освіти, єдність і наступність системи освіти; безперервність і різноманітність освіти.

Освіта сьогодні розглядається як одна з основних цінностей, без яких неможливий подальший розвиток суспільства

Освіта - це цілеспрямований процес виховання і навчання в інтересах людини, суспільства, держави, що супроводжується констатацією досягнення громадянином встановлених державою освітньо - кваліфікаційних рівнів.

Освіта уявляє собою багатофункціональну систему зі складною структурою. Вплив системи освіти на життя суспільства доволі широкий - в дошкільних закладах і загальноосвітній школі починається процес формування особи, індивідуальної і суспільної свідомості людей, що продовжується і в системі професійної освіти В наш час зростає роль системи освіти як шституту духовного виховання особи, збагачення її людського капіталу, покращення її якостей як суб'єкта виробничих відносин.

Система освіти складається із закладів освіти, наукових, науково — методичних і методичних установ, науково - виробничих підприємств, дер-жавних і місцевих органів управління освітою, а також системи послідовних освітніх програм і державних освітніх стандартів різних рівнів і спрямованості.

 

Структура освіти включає: дошкільну освіту; загальну середню освіту, позашкільну освіту; професійно — технічну освіту; вищу освіту; тслядипломну освіту; аспірантуру; докторантуру, самоосвіту.

З позицій формування і розвитку в людині здібностей до праці безперервний для суспільства в цілому процес освіти для окремо його члена складається з послідовних етапів, які характфизуються самостійними, але взаємозв'язаними цілями і засобами їх досягнення.

Перший етап - формування у кожного члена суспільства системи загальноосвітніх знань, трудових умінь, прийомів творчої діяльності. На цьому етапі даються фундаментальні, найстабільніші знання.

Другий етап - формування у кожного члена суспільства системи професійних знань і вмінь, досвіду творчої діяльності, тобто здобуття спеціальних, конкретних знань.

Третій етап періодичне оновлення, поглиблення., розширення професійно значимих знань, умінь, навичок, що забезпечують підвищення ефективності праці згідно з вимогами ринкових відносин і змінної техніки, технології та організації виробництва

Четвертий етап - є дещо умовним, оскільки його завдання вирішуються паралельно з завданнями трьох попередніх етапів. Мета ж даного етапу полягає у формуванні в членів суспільства знань і вмінь, не пов'язаних з професійною діяльністю (майбутньою чи реальною), а таких, що забезпечують задоволе-няння різноманітних інтелектуальних, громадських і соціальних потреб людини, всебічний розвиток її особи, самореалізацію в інших (крім профе-сійної) сферах життя.

Зазначеним етапам в наш час відповідає реалізація освітніх програм, які поділяються на:

- загальноосвітні (основні і додаткові);

- професійні (основні і додаткові).

У зв'язку з наявністю відповідних освітніх програм в Україні виділяються такі освітні рівні:

- початкова загальна освіта;

- базова загальна середня освіта;

- повна загальна середня освіта;

- професійно - технічна освіта;

- базова вища освіта;

- повна вища освіта

Ринок послуг системи професійної підготовки і підвищення кваліфікації кадрів пов'язаний. З одного боку, з ринком праці, а з іншого — з ринком науково-техніч-ної продукції і ринком інвестицій.

Незбалансованість між структурою підготовки і потребами народного господарства у кадрах як робітників, так і спеціалістів за умов переходу до ринкових відносин ускладнює працевлаштування випускників навчальних закладів.

Наявність "резервної армії розумової праці", "зайвих" людей з дипломами, які в умовах переходу до ринку виявляються непотрібними, ставить питання як перед державою про розробку комплексу заходів з їх соціального захисту (передусім - створення нових робочих місць штелектуальної праці), так і перед системою професійної освіти про зміну форм і методів підготовки.

 

 

У системі професійно — технічної та вищої освіти підготовка кваліфікованих робітників та фахівців з вищою освітою здійснюється за освітньо- кваліфікацій-ними рівнями (ступеневою освітою) згідно з відповідними освітньо-професійними програмами, які в свою чергу є державні документи, які визначають зміст та нормативний термін навчання і передбачають відповідні форми контролю та державної атестації. В Україні встановлені такі освітньо- кваліфікаційні рівні:

- кваліфікаційний робітник;

- молодший спеціаліст;

- бакалавр;

- спеціаліст;

- магістр.

Система освіти, працюючи на реформу суспільства, повинна ставити за мету повніше задоволення потреб у освітніх послугах з боку як окремої особи, так і суспільства в цілому. Поява широкого спектру послуг освіти, а також наявність навчальних закладів різних форм власності створює конкуренцію між ними, сприяючи підвищенню освітніх послуг і адресному їх споживанню.

Політика держави в галузі професійного навчання повинна передбачати: створення умов для підвищення конкурентноздатності людей на ринку праці шляхом зростання якості робочої сили; формування соціального замовлення на професійну освіту і участь у визначенні обсягів та профілів підготовки робітників та спеціалістів у професійних освітніх закладах різного рівня, спеціалізації і типи; надання громадянам широкого переліку послуг в галузі профорієнтації і вибору форм і сучасних програм навчання; пріоритетний підхід до організації професійного навчання громадян, що особливо потребують соціального захисту, сприяння трудовій активності населення, розвитку підприємництва і різних форм само- зайнятості.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 645 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студенческая общага - это место, где меня научили готовить 20 блюд из макарон и 40 из доширака. А майонез - это вообще десерт. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2319 - | 2275 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.