Питання. Визначте тривалість мітозу клітин епітелію дванадцяти- палої кишки за умови, що генераційний час дорівнює 10,75 години, пресинте- тичний період (G 1 ) – 4,75 години, синтетичний (S) – 4,5, постсинтетичний (G 2 ) – 1 година. Варіанти відповідей: а) 6,00; б) 0,25; в) 9,25; г) 0,50; д) 10,25. Правильною є відповідь г.
Питання. Ядро соматичної клітини людини містить 23 пари хромо- сом. Якою буде різноманітність гамет однієї особини, гетерозиготної за усіма парами генів, при незалежному успадкуванні? Варіанти відповідей: а) 2 · 106; б) 4 · 106; в) 6 · 106; г) 8 · 106; д) 10 · 106. Правильна відповідь – г. Дійсно, різноманітність гамет визначається за формулою 2n. Тут 223=8388608, що все ж таки не 8 · 106, а більше. Ну й у чому значення цієї задачі? Переві- рити арифметичні здібності? Чи роботу калькулятора?
Питання. Людина має кілька форм спадкової короткозорості. Помір- на форма (від -2,0 до -4,0 діоптрій) і висока (більше -6,0) передаються як аутосомні незчеплені ознаки. Причому в людей, що мають гени обох форм короткозорості, проявляється тільки одна – висока. У сім'ї, у якій мати ко- роткозора, а в батька нормальний зір, народилося двоє дітей: у дочки проя- вилася помірна форма короткозорості, а в сина – висока. Яка ймовірність народження наступної дитини в сім'ї без аномалії, якщо тільки один із батьків матері страждав короткозорістю? Варіанти відповідей: а) 12,5%; б) 25%; в) 37%; г) 72%; д) 100%. Правильна відповідь – б.
Питання. Причинами вродженої сліпоти можуть бути вади кришта- лика та рогівки ока. Це рецесивні ознаки, які успадковуються незалежно. Мати та батько сліпі, діти здорові. Які генотипи батьків? Варіанти відпо-
Відей: а) гомозиготні за різними формами сліпоти; б) гетерозиготні за різни- ми формами сліпоти; в) гомозиготні за однаковими формами сліпоти; г) гете- розиготні за однаковими формами сліпоти; д) гомозиготні за однією формою сліпоти й гетерозиготні за іншою. Пропонується варіант а як правильний. По- перше, для розв'язання задачі слід згадати комплементарну взаємодію генів і написати генотипи, на що потрібен певний час (у правильному варіанті а – AAbb×aaBB). По-друге, як можна бути гетерозиготнимза рецесивноюозна- кою (варіанти б, г, д)? Чи це спроба заплутати студента? І не зовсім зрозумі- лим є варіант б: якщо маються на увазі генотипи батьків Aabb × aaBb, то в таких батьків можуть народитися здорові діти (25%), і цей варіант відповіді теж правильний! Краще відразу написати у відповідях генотипи батьків.
Питання. Відсутність малих корінних зубів успадковується як ауто- сомно-домінантна ознака. У сім'ї, де батьки мали нормальну зубну систему, народилася дитина без корінних зубів. Визначте ймовірність (%) народження дітей без патології в цій родині. Варіанти відповідей: а) 0; б) 12,5; в) 25; г) 50; д) 75. Пропонується варіант д як правильний, але насправді задача складена з помилками. Якщо батьки нормальні, їхній генотип має бути aa, їхньої хворої дитини – Aa, і тоді виникає питання, звідки взялася така дитина. Або вона от- римала гаметичну мутацію (тоді відповідь має бути 0%), або ознака має не- повну пенетрантність і один з батьків – здорова гетерозигота (тоді потрібні спеціальні розрахунки), або це не їхня дитина. Або ж автори питання не ро- зуміють, про що пишуть. На жаль, останнє дуже поширене й тому найбільш імовірно (жарт).
МОЛЕКУЛЯРНА ГЕНЕТИКА
333. Під час біохімічного аналізу клітин людини була отримана ДНК, що відрізняється за складом від хромосомної ДНК. Ця нуклеїнова кислота була отримана з:
Рибосом
Пластинчастого комплексу
Гладкої ендоплазматичної сітки
Мітохондрій
Лізосом
334. У живильне середовище, де вирощуються клітини тварин, додали розчин радіоактивно міченого лейцину. Через якийсь час методом радіоавтографії виявили високу концентрацію цієї міченої амінокислоти поблизу певних органоїдів. Цими органо- їдами можуть бути:
Гладка ендоплазматична сітка
Апарат Гольджі
Клітинний центр
Рибосоми
Лізосоми
335. Під дією мутагену в гені змінився склад кількох триплетів, але клітина продовжує синтезувати той самий білок. З якою властивістю генетичного коду це може бути пов'язано?
Специфічністю
Універсальністю
Триплетністю
Виродженістю
Колінеарністю
336. Спіралізація хромосом має важливе біологічне значення, тому що 1: