Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Д) 100%. Пропонується варіант в як правильний. Але ж у задачі не зазначено, що кросинговер не відбувається, що має місце повне зчеплення




Питання. У родині, де батько страждав на гемофілію, а мати здоро- ва й походить із благополучної за цією ознакою сім'ї, народилася донька. Во- на не мала ознак цього захворювання й, досягнувши повноліття, взяла шлюб зі здоровим юнаком. Яка найбільша ймовірність народження в них онуків із гемофілією, якщо їх доньки або сини не будуть вступати в шлюб із носіями гена гемофілії? Варіанти відповідей: а) 0%; б) 25%; в) 50%; г) 75%; д) 100%. Правильна відповідь – б. У тексті цього питання відсутній логічний зв'язок між окремими реченнями. Абсолютно незрозуміло, до чого тут фраза "якщо їх доньки або сини не будуть вступати в шлюб із носіями гена гемофілії", ко- ли є лише одна донька. Крім того, донька не може одружитися з носієм гена гемофілії взагалі, тому що такого не існує в природі: чоловік або здоровий, або гемофілік.

Питання. У молодого подружжя був виявлений високий уміст феніла- ланіну в крові. Вони пройшли відповідне лікування, і показники крові наблизи- лися до норми. Подружжя звернулося до медико-генетичної консультації із запитанням: яка ймовірність народження в них дитини з фенілкетонурією? Варіанти відповідей: а) 0%; б) 100%; в) 25%; г) 75%; д) 50%. Пропонується правильна відповідь б. Автори, мабуть, уважають, що склали гарне запитан- ня. Але ж фенілкетонурія супроводжується розладом нервової системи й без своєчасного лікування призводить до імбецильності або ідіотії. Яке ж под- ружжя звернулося до лікарів і "пройшло відповідне лікування", подружжя ідіотів?

Наступні питання (на пенетрантність, кросинговер та інші) не включені нами в основний текст тому, що вони потребують певного часу для відповіді, запису схеми схрещування, проведення арифметичних розрахунків, і тому не- зрозуміло, навіщо включати їх у ліцензійний тестовий контроль. Вони більше підходять для письмових контрольних робіт.

Питання. Є гіпотетичний організм, який характеризується набором хромосом 2n=8 і розмножується статевим шляхом. Яка генетична різнома- нітність особин очікується в популяції (кросинговер не враховується)? Варі- анти відповідей: а) 256 типів; б) 128 типів; в) 32 типи; г) 4 типи; д) 8 типів. Який пропонується правильний варіант – невідомо. На наш погляд, тут взага- лі немає правильної відповіді. Проведемо розрахунки. Оскільки кросинговер ураховувати не слід, зробимо припущення, що на кожній хромосомі знахо- диться умовно один ген. Для одного гена можливі 3 генотипи (AA, Aa, aa), а різних хромосом n =4, тоді всього варіантів комбінацій генотипів 34=81. Якщо ж урахувати, що є дві статеві хромосоми, то цей 81 варіант можливий лише

для особин гомогаметної (наприклад, жіночої) статі. Особини ж гетерогамет- ної (чоловічої) статі можуть мати варіанти комбінацій за аутосомними гена- ми в трьох парах аутосом 33=27, а за гемізиготним геном у кожній статевій хромосомі (X та Y) можливі два варіанти, тому отримуємо для чоловічих ор- ганізмів загальну кількість варіантів: 27·2·2=108. Нарешті, разом особин, що генетично відрізняються (а генотипи самок і самців у нашій схемі різні), буде 81+108=189. Це й буде правильна відповідь.

Питання. Деякі форми шизофренії успадковуються як домінантні ау- тосомні ознаки, причому в гомозигот пенетрантність дорівнює 100%, а в гетерозигот – 20%. Виявити ймовірність захворювання дітей від шлюбу


двох гетерозиготних батьків. Варіанти відповідей: а) 0%; б) 15%; в) 25%; г) 35%; д) 50%. Правильною є відповідь г. Питання. Схильність до цукрового діабету обумовлює аутосомний рецесивний ген. Цей ген проявляється лише в 20% гомозигот. Яка ймовірність того, що дитина хворітиме цукровим діа- бетом, якщо батько хворий на цю форму діабету, а мати – носійка гена схильності до діабету? Варіанти відповідей: а) 10%; б) 50%; в) 25%; г) 100%; д) 75%. Правильною є відповідь а. Питання. Отосклероз (патологічна озна- ка, що проявляється втратою слуху) визначається аутосомно-домінантним геном. Пенетрантність гена 50%. Яка ймовірність народження хворих ді- тей у здорових гетерозиготних носіїв цього гена? Варіанти відповідей: а) 37,5%; б) 0%; в) 50%; г) 100%; д) 75%. Правильною є відповідь а.

Питання. У людини локус резус-фактора зчеплений із локусом, який визначає форму еритроцитів. Гени розміщені на відстані 3 морганіди. Жінка гетерозиготна за цими ознаками й успадкувала резус-позитивність (R) від батька, а еліптоцитоз (Е) – від матері. Її чоловік резус-негативний із нор- мальними еритроцитами. Визначте ймовірність народження в цього под- ружжя дітей, фенотипічно схожих на батька. Варіанти відповідей: а) 0%; б) 1,5%; в) 24,5%; г) 48,5%; д) 100%. Правильною є відповідь б.

Питання. У чоловіка IV група крові, rh–, у жінки III, Rh+. У батька жінки I група крові, rh–. Народилося двоє дітей: з III групою крові, rh– і з I групою крові, Rh+. Судово-медична експертиза встановила, що одна дитина позашлюбна. За якою ознакою можна виключити батьківство? Варіанти





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-04-03; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 562 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Самообман может довести до саморазрушения. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2541 - | 2395 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.