Трудові ресурси – сукупність здатних до праці людей, становлять основний елемент продуктивних сил суспільства, характеризуються потенційною масою живої праці, що в даний період є в наявності у держави, визначають сучасний стан та перспективний розвиток економіки держави. Розрізняють соціальну та економічну сутність трудових ресурсів.
Соціальну сутність трудових ресурсів становлять люди, зайняті в конкретних виробничих умовах. Економічна сутність трудових ресурсів визначається робочим часом, необхідним для суспільно корисної праці.
Для оцінки стану трудових ресурсів певного регіону використовують кількісні та якісні показники демографічного, економічного та соціального змісту. Демографічні показники характеризують стан трудових ресурсів в залежності від відтворення населення, враховують такі характеристики як стать, вік, розселення, шлюбність, міграція та ін.
Економічні показники відображають залежність стану трудових ресурсів від розвитку виробництва, впровадження досягнень науково-технічного прогресу, стан конкурентоздатної продукції тощо і відображають загальну кількість населення, зайнятого в усіх сферах економічної діяльності, формування, розподіл та використання працездатного населення у різних галузях виробничої діяльності, на підприємствах різних форм власності.
Соціальні показники характеризують трудові ресурси з позицій впливу на їх формування соціального стану суспільства, за рівнем освіти, професійної підготовки, плинності, пов'язаної із забезпеченням соціальних потреб.
Вказані показники використовують для оцінки стану трудових ресурсів, а також кількості безробітних — нового прошарку населення, який з'явився у суспільстві в результаті впровадження ринкових відносин.
Ефективність використання трудових ресурсів здійснюється на основі їх економічної оцінки.
Економічна оцінка трудових ресурсів передбачає визначення здатності працездатного населення до корисної праці. Один із найважливіших показників економічної оцінки використання трудових ресурсів є продуктивність праці. Продуктивність праці визначається обсягом продукції (послуг) певної якості, що вироблена (надана) працюючим за одиницю часу. Цей показник в економіці називають показником виробітку (Вбі) і визначають за формулою:
, (8.7)
де Оі – обсяг і-го виду продукції;
Пр – середня чисельність працюючих на даному підприємстві.
Є показник, зворотній до першого, який визначається величиною витрат часу працівником, необхідного для виготовлення одиниці продукції (величина трудомісткості одиниці продукту) і обчислюється за формулою:
(8.8)
де Ті – загальний обсяг часу на виготовлення одиниці і-го виду продукції;
Тмі – трудомісткість виготовлення продукції і-го виду.
На формування кількісного складу трудового населення регіону негативно впливають такі фактори, як зменшення природного приросту населення, погіршення демографічної ситуації в сільській місцевості, зниження народжуваності, зростання смертності, міграція населення із сіл в міста в результаті впливу урбанізації, труднощі, що виникли у суспільстві в результаті формування нових економічних відносин, створення ринкового середовища.
У створенні ринку праці, зниженні соціальної напруги в період формування нових економічних відносин важливу позитивну роль мають відігравати працівники органів регіонального управління та місцевого самоврядування, керівники підприємств, а також профспілки, що представляють інтереси людей.
Вирішення соціальної проблеми зайнятості та безробіття повинно здійснюватися в умовах посилення координуючої та регулюючої функції в діяльності центральних та місцевих органів виконавчої влади, пов'язаної з розробленням та реалізацією заходів щодо ефективного використання трудових ресурсів.
Контрольні питання:
1 Поясніть сутність природно-ресурсного потенціалу та його структуру.
2 Охарактеризуйте кількісну і якісну оцінку природних ресурсів та природних умов.
3 Дайте характеристику основних видів природних ресурсів.
4 Перелічіть основні шляхи ресурсозбереження та поясніть їх практичне значення.
5 Назвіть основні екологічні проблеми України.
6 Охарактеризуйте національний та статевий склад населення України.
7 Визначте сутність, склад та структуру трудових ресурсів.
8 Охарактеризуйте ринок праці в Україні.
9 Визначте сутність та сучасні тенденції міграції.
10 Дайте характеристику економічно активному населенню та безробіттю.
11 Визначте сутність ефективності використання трудових ресурсів, її економічні показники.
12 Визначте проблеми раціонального використання трудоресурсного потенціалу країни.