Завдання для самостійної роботи
Час – 2 години.
Опорні поняття: підстави для перегляду судових рішень у порядку виключного провадження; предмет виключного провадження; нововиявлені обставини; неправильне застосування кримінального закону; істотне порушення вимог кримінально-процесуального закону; строки для перегляду судових рішень, що вступили в законну силу
Теоретичні питання
1.Поняття, загальні правила та значення стадії перегляду судових рішень у порядку виключного провадження.
2. Характеристика стадії перегляду судових рішень у порядку виключного провадження.
2.1. Завдання стадії.
2.2. Учасники стадії.
2.3. Процесуальні засоби діяльності в стадії.
2.4. Етапи стадії.
2.5. Кінцеві рішення.
Методичні рекомендації
Готуючись до відповіді на перше навчальне запитання, слухачі повинні усвідомити, що перегляд судових рішень у порядку виключного провадження — це стадія кримінального процесу, змістом якої є перегляд за клопотаннями сторін рішень судів першої, апеляційної, касаційної інстанцій у зв'язку з нововиявленими обставинами або неправильним застосуванням кримінального закону та істотним порушенням вимог кримінально-процесуального закону, які суттєво вплинули на правильність переглядуваного судового рішення.
У кримінальному процесі немає такої судової інстанції, рішення якої могли б бути остаточними і не могли переглядатися в порядку виключного провадження.
Провадження в стадії перегляду судових рішень у порядку виключного провадження здійснюється на підставі таких загальних положень:
1) свобода подання прокуророві заяв (клопотань) про перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами (подання клопотань про перегляд у зв'язку з порушеннями закону має деякі особливості, про які далі);
2) ревізійний характер перевірки судового рішення (переглядають не тільки нововиявлені обставини, а й, що головне, — рішення у справі);
3) заборона суду, який переглядає судові рішення в порядку виключного провадження, вносити зміни у рішення, яке переглядають;
4) попередній розгляд справи в апеляційному чи касаційному порядку не перешкоджає її розгляду в тій самій судовій інстанції в порядку відновлення справ у зв'язку з нововиявленими обставинами (ч. 2 ст. 400-10 КПК);
5) інші загальні правила, які діють у стадіях апеляційного і касаційного провадження (за винятком короткостроковості оскарження).
Значення стадії перегляду судових рішень у порядку виключного провадження полягає у такому:
1) перегляд судових рішень у порядку виключного провадження є гарантією проти виконання незаконних, необґрунтованих і несправедливих судових рішень, що набрали чинності, а також гарантією прав і законних інтересів не тільки засудженого, а й інших учасників процесу;
2) ця стадія, як одна із форм судового контролю за діяльністю судів нижчого рівня, формує однакове застосування ними норм права на всій території України; формуючи єдину судову політику в сфері застосування кримінального та кримінально-процесуального права, сприяє підвищенню якості досудової підготовки матеріалів і тим самим зміцненню законності в діяльності органів досудового слідства і прокуратури;
3) забезпечує реалізацію виховно-запобіжного впливу на громадян, сприяючи зміцненню правопорядку в державі, правовому вихованню громадян.
Підстави до перегляду - це достатні дані, які вказують на: 1) наявність нововиявлених обставин (питання факту); 2) неправильне застосування кримінального закону та істотне порушення вимог кримінально-процесуального закону, які суттєво вплинули на правильність судового рішення (питання права).
Нововиявлені обставини — це юридичні факти (обставини), які існували під час досудового провадження і судового розгляду кримінальної справи, але не дістали відображення в матеріалах справи, через що вони залишились невідомими органам дізнання, слідчому, прокуророві, суду і (або) сторонам.
Нововиявленими обставинами згідно зі ст. 400-5 КПК є:
1. Фальсифікація доказів, неправильність перекладу, а також показань свідка, потерпілого, обвинуваченого, підсудного, висновку і пояснень судового експерта, на яких ґрунтується вирок.
2. Зловживання прокурора, дізнавача, слідчого чи суддів під час провадження в справі, тобто вчинення ними навмисних дій, що містять склад злочину і спричиняють викривлення суті справи:
• притягнення як обвинуваченого завідомо невинуватого;
• звільнення від кримінального відповідальності завідомо винуватих;
• штучне створення доказів обвинувачення або виправдання;
• засудження завідомо невинуватого;
• ухвалення завідомо неправосудного судового рішення.
3. Всі інші обставини, які не були відомі суду при винесенні судового рішення і які самі по собі або разом із раніше виявленими обставинами доводять неправильність засудження або виправдання підсудного.
Законодавець визначив лише загальні риси "інших обставин", бо дати їх вичерпний перелік неможливо. Це, як правило:
1) відомості про вчинення злочину іншою особою, а не тією, яку засуджено за вчинення цього злочину;
2) наявність у живих потерпілого, якого раніше вважали вбитим;
3) самообмова тощо.
Неправильне застосування кримінального закону та істотне порушення вимог кримінально-процесуального закону, які істотно вплинули на правильність судового рішення. Оскільки засуджений не винен у тому, що посадові особи державних органів помилились, то законодавець встановив правило, згідно з яким не допускається перегляд судових рішень з цих підстав з метою:
• застосувати закон про більш тяжкий злочин;
• збільшити обсяг обвинувачення;
• чи з інших підстав погіршити становище засудженого; а також перегляд:
• виправдувального вироку;
• ухвали чи постанови суду про закриття справи (з будь-яких підстав)
Особливості характеристики стадії перегляду судових рішень у порядку виключного провадження зумовлено підставою, за якою переглядають рішення.
Завдання стадії:
1. Встановлення нововиявлених обставин і фактів неправильного застосування кримінального закону та істотного порушення вимог кримінально-процесуального закону, які істотно вплинули на правильність судового рішення.
2. Виявлення у зв'язку з цим помилок, допущених судами під час розгляду і вирішення справ судами першої, апеляційної та касаційної інстанцій.
3. Вжиття передбачених законом заходів до усунення виявлених помилок шляхом скасування судових рішень, які набрали чинності.
Учасники стадії:
1. Суд:
а) у складі не менше трьох суддів апеляційного суду або касаційного суду в разі здійснення перегляду рішень за нововиявленими обставинами;
б) у складі не менше двох третин кожної із судових палат Верховного Суду України, уповноважених законом на розгляд кримінальних справ (Судова палата у кримінальних справах і Військова палата Верховного суду), якщо переглядають рішення суду у зв'язку з неправильним застосуванням кримінального закону або істотним порушенням вимог кримінально-процесуального закону, які суттєво вплинули на правильність судового рішення.
2. Прокурор.
Прокурор району (міста):
а) приймає заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами;
б) розслідує нововиявлені обставини або доручає це органам досудового слідства;
в) за результатами розслідування нововиявлених обставин складає висновок, який разом із справою направляє прокурору області;
г) якщо брав участь у судовому розгляді справи, то подає клопотання до касаційного суду про перегляд судових рішень у зв'язку з виявленням неправильного застосування кримінального закону та істотного порушення вимог кримінально-процесуального закону.
Прокурор області:
а) вносить до апеляційного суду подання про перегляд рішення місцевого суду в порядку виключного провадження за нововиявленими обставинами;
б) направляє справи, в яких вирок винесено апеляційним судом, Генеральному прокурору України;
в) подає клопотання до касаційного суду про перегляд судових рішень у зв'язку з виявленням неправильного застосування кримінального закону та істотного порушення вимог кримінально-процесуального закону (незалежно від того, чи брав участь у розгляді справи).
Генеральний прокурор України:
а) вирішує питання про принесення подання до касаційного суду про перегляд рішення у справі, направленій йому обласним прокурором;
б) подає клопотання до касаційного суду про перегляд судових рішень у зв'язку з виявленням неправильного застосування кримінального закону та істотного порушення вимог кримінально-процесуального закону (незалежно від того, чи брав участь в розгляді справи). Таке право мають і заступники Генерального прокурора України (ч. 2 ст. 400-9 КПК).
3. Учасники, які згідно з ч. 1 ст. 400-8 та ч. 1 ст. 400-9 КПК мають право подавати клопотання про перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами (заінтересовані учасники).
4. Органи дізнання чи слідчі, яким прокурором доручено розслідування нововиявлених обставин.
5. Учасники, які беруть участь у розслідуванні прокурором нововиявлених обставин.
Права учасників стадії перегляду, судових рішень у порядку виключного провадження є такими самими, як і в інших стадіях процесу.