Завдання стадії:
1) виявлення помилок матеріального (кримінально-правового) і процесуального характеру, допущених місцевими судами в процесі розгляду і вирішення кримінальних справ;
2) вжиття передбачених законом заходів до усунення виявлених помилок шляхом скасування або зміни судового рішення, що не набрало чинності, а також постановлення замість останнього нового рішення (вироку).
Учасники стадії
У стадії апеляційного провадження беруть участь:
1) суд у складі трьох професійних суддів апеляційного суду (ч. 4 ст. 17 КПК);
2)особи, які мають право подати апеляцію (апелянти):
— засуджений, його законний представник і захисник — у частині, що стосується інтересів засудженого;
— виправданий, його законний представник і захисник — у частині мотивів і підстав виправдання;
— законний представник, захисник неповнолітнього та сам неповнолітній, щодо якого застосовано примусовий захід виховного характеру, — у частині, що стосується інтересів неповнолітнього;
— законний представник та захисник особи, щодо якої вирішувалося питання про застосування примусового заходу медичного характеру;
— обвинувачений, щодо якого справу закрито, його законний представник і захисник — у частині мотивів і підстав закриття справи;
— обвинувачений, щодо якого справу направлено на додаткове розслідування, його законний представник і захисник — у частині мотивів і підстав направлення справи на додаткове розслідування;
— цивільний відповідач або його представник — у частині, що стосується вирішення позову;
— прокурор, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції, а також прокурор, який затвердив обвинувальний висновок, - у межах обвинувачення, що підтримував прокурор, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції;
— потерпілий і його представник — у частині, що стосується інтересів потерпілого, але в межах вимог, заявлених ними в суді першої інстанції;
— цивільний позивач або його представник — у частині, що стосується вирішення позову;
— особа, щодо якої винесено окрему ухвалу (постанову) суду;
— інші особи у випадках, передбачених КПК (ч. 3 ст. 52-5, ч. 5 ст. 97, ч. 3 ст.99-1, ч. 9 ст. 106, ч. 7 ст. 165-2, ч. 4 ст. 165-3, ч. 5 ст. 177, ч. 2 ст. 205, ч. 4 ст.236-2, ч. 6 ст. 236-6, ч. 5 ст. 246, ч. З ст. 248, ч. 5 ст. 251, ч. 4 ст. 276, ч. 4 ст.281, ч. 4 ст. 282, ч. 6 ст. 407, ч. 4 ст. 408, ч. З ст. 408-2, ч. З ст. 408-3, ч. 5 ст.410, ч. 5 ст. 411-1, ч. 5 ст. 414, ч. 5 ст. 414-1, ст. 424, ст. 449 КПК).
За учасниками апеляційного провадження зберігаються всі ті права, що вони їх мали на попередніх стадіях кримінального процесу.
Окрім того, в стадії апеляційного провадження учасників наділено правами, які дозволяють їм відстоювати власні інтереси в цій стадії:
— право давати пояснення з приводу поданих апеляцій;
— право виступати в судових дебатах за результатами судового слідства, проведеного судом апеляційної інстанції;
— право підтримувати апеляції або відмовитися від них.
Етапи стадії
Й етап. Подання апеляцій.
Апеляція — подання прокурора або скарга учасника кримінального процесу про скасування або зміну рішення місцевого суду в апеляційному порядку (п.15 ст. 32 КПК).
Апеляція має відповідати певним вимогам, які можуть бути основними та додатковими.
Основні вимоги до апеляції викладено в ч. 1 ст. 350 КПК, згідно з якою в апеляції зазначають:
1) назву суду, якому адресовано апеляцію;
2) особу, яка подає апеляцію;
3) вирок, ухвалу чи постанову, на які подають апеляцію, і назву суду, який їх постановив;
4) у чому полягає незаконність вироку, ухвали, постанови та доводи на її обґрунтування;
5) прохання особи, яка подає апеляцію;
6) перелік документів, які додають до апеляції.
Додаткову вимогу до апеляції викладено в ч. 2 ст. 350 КПК: при обґрунтуванні прокурором та захисником необхідності зміни чи скасування вироку, ухвали, постанови апеляція має містити посилання на відповідні аркуші справи.
Якщо вимоги щодо змісту апеляції не виконано, головуючий (суддя місцевого суду) залишає її без руху, про що складає постанову, повідомляє про це апелянта і пропонує виконати вимоги протягом 7 діб з моменту одержання повідомлення. Якщо апелянт не виконав вимоги, то головуючий приймає рішення про визнання апеляції такою, що не підлягає розгляду, про що складає постанову. Останню може бути оскаржено до апеляційного суду, який вправі своєю ухвалою визнати апеляцію такою, що підлягає розгляду.
Процесуальний порядок подання апеляції на вирок, ухвалу чи постанову суду першої інстанції.
1. Апеляцію подають через суд, який постановив вирок, ухвалу чи постанову (якщо подано до апеляційного — він направляє її до місцевого суду).
Строк подання апеляції становить 15 діб з моменту проголошення оскаржуваного судового рішення, а для засудженого, який перебуває під вартою, — 15 діб із моменту вручення йому копії вироку. Протягом цього строку:
• справа ніким не може бути витребувана із суду;
• суд зобов'язаний надати сторонам за їх клопотанням можливість ознайомитися з матеріалами кримінальної справи;
Наслідком подання апеляції є те, що зупиняється набрання чинності судовим рішенням.
2. Про надходження апеляції суд першої інстанції:
• направляє повідомлення особам, інтересів яких вона стосується;
• вивішує на дошці об'яв суду оголошення про надходження апеляції.
3. Протягом 5 діб з часу поміщення оголошення на дошці об'яв заінтересовані особи можуть одержати в суді копію апеляції або ознайомитися з нею в суді.
4. Після цього протягом 5 днів ці особи можуть подати свої заперечення на апеляцію до суду першої інстанції або до апеляційного суду.
5. Суд першої інстанції протягом 7 діб передає справу з апеляцією і запереченнями на неї до апеляційного суду і визначає дату розгляду ним справи (не пізніше 3 місяців із дня направлення справи до апеляційного суду — ч. 2 ст. 354 КПК). Направляючи справу до апеляційного суду, місцевий суд повинен враховувати вимоги ч. 2 ст. 354 КПК, згідно з якою справа має надійти до апеляційного суду не пізніше, ніж за місяць до визначеної ним дати розгляду.
6. Про дату призначення справи до апеляційного розгляду суд першої інстанції оповіщає заінтересованих осіб шляхом:
• направлення повідомлень;
• розміщення оголошення на дошці об'яв суду.
2-й етап. Розгляд справи за апеляцією.
Цей етап поділяється на два підетапи.