Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Політична думка нового часу




(XV ст. – перша половина XVI ст.)

Третя тема курсу основи політології вивчає політичну думку нового часу. За традиційною європейською хронологією початок Нових часів визначався впровадженням книгодрукування, відкриттям Америки і революцією цін, духовними й соціально-економічними чинниками, насамперед зростанням авторитету науки й падінням впливу Церкви, Реформацією, крахом схоластичної системи й поширенням раціоналізму, розквітом Відродження, утвердженням союзів королів з багатим купецтвом, розгортанням військово-технічного прогресу, зміною соціальної структури населення.

Початок Нових часів знаменує собою відокремлення політики від права і моралі, перетворення її у самостійну наукову теорію. Даний процес започаткував Н.Макіавеллі. Його політ. філософія носила науковий і емпіричний характер, опиралася на його діловий досвід і ставила собі за мету вказати засоби для досягнення визначених цілей, не зважаючи на те, якими вони визнаються добрими чи поганими. У політ. доктрині Макіавеллі виокремлено три найголовніші політ. блага: національна незалежність, безпека і упорядкована конституція. Значну увагу приділив він шляхам досягнення цих благ. Головною була проблема застосування сили, бо для досягнення будь-якої політ. мети необхідна певна сила. Макіавеллі сформулював образ володаря, який мав би найбільше шансів реалізувати великі цілі. Варто вказати, що за його політ. теорією крився практичний інтерес – боротьба за об’єднання і держ. незалежність Італії.

У результаті засилля папської влади, духовного панування Італії в центральній Європі вибухла Реформація, що мала політ. і теологічний характер. Лідером Реформації був М. Лютер, що виступив не лише проти папської влади, її зловживань, але й за зменшення влади церкви взагалі (він не заперечував проти того, щоб всюди, де володарі будуть протестантами, визнати їх главою Церкви в їхній країні). Він сформулював принцип: «чия країна, того і релігія». Протестантство спричинило зміцнення тенденції централізації влади королів в Європі. Одночасно, розкол в Церкві призвів до кривавих й затяжних релігійних війн в Європі, які закінчилися Тридцятирічною війною, що змінила геополітичну ситуацію в Європі та показала необхідність відмови від середньовічної ненависті, створила атмосферу для єдиної віри, висунення ідеалів терпимості, права, свободи. Хоча на півночі Європи Відродження почалося пізніше і переплелося незабаром з Реформацією, тут теж виникло нове знання, представники якого прагнули до реформ, відмовлялися від схоластики, шукали нових шляхів суспільного розвитку. Яскравим представником північного Відродження став канцлер Т. МОР, автор «Утопії». У книзі розглянуто ряд важливих суспільних проблем – про війну, мир, релігію, терпимість і справедливість. Водночас (не без впливу Платона) життя утопістів вимальовувалося одноманітним й суворо регламентувалось. Дещо пізніше італ.чернець Т. Кампанелла розвинув далі утопічні ідеї побудови справедливого суспільно-політичного ладу. Наступне питання теми – це розвиток теорії природного права та суспільного договору, що мато місце наприкінці XVI та в першій половині XVII ст. її представниками були насамперед Г. Гроцій, Т. Гоббс і Б. Спіноза. Вони виходили з того, що в основі людської злагоди лежить розум і природа,

які співпадають між собою. Звідси, «природне право», що регулює людське cycво, має даний раціонально-природний фундамент. Воно відрізнялося від «громадянського права», яке залежало від рішень людей та громадянської влади. Мета його підтримання згоди серед громадян. До природних прав належали життя, гідність і власність особи. Міжнародне право спиралося на однакову природу людей, що дає можливість укладати міжнародні угоди між зовсім різними людьми. Однією з центральних проблем стала проблема виникнення держави, права і законів, їх характеру, та прав і обов’язків підданих, меж влади монархів, їхніх обов’язків щодо підданих. Залежно від того, як вирішувалася проблема виникнення держави, шляхів і засобів цього процесу, політ. мислителі тих часів формулювали свої закони та методи вирішення актуальних політ. проблем. Одночасно, дехто з них (Г. Гроцій і Т.Гоббс) пропонували свої закони, що регулювали б міжнародні відносини між державами та регламентували відносини в сус-ві. Саме вони впровадили поняття «суспільний договір» (союз). Влада держави в сус-ві повинна бути абсолютною, твердив Гоббс, права ж монархів можуть бути обмеженими, бо піддані мають право на самозбереження. Далі розвинув цю думку Спіноза, він пропагував ідею республікансько-демократичного ладу, що робило її предтечею майбутньої доктрини лібералізму.

Б. К.

4.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 335 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Люди избавились бы от половины своих неприятностей, если бы договорились о значении слов. © Рене Декарт
==> читать все изречения...

2504 - | 2303 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.