Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Політико-правова думка стародавнього світу




(VI ст. до н.е. – V ст.)

Першою темою курсу основ політології є політико-правова думка стародавнього світу. Довідник містить у собі таких представників політико-правової думки Греції (визначних політ. реформаторів, держ. діячів) – Солона, Клісфена, Перікла та римлянина Юлія Цезаря. Одночасно розглядаються політ. ідеї та концепції мислителів, які належали до різних філософських шкіл та напрямків – діалектика Геракліта, продовжувача елеатської школи – Демокріта, сократика – Платона, окремо стоїть Арістотель, школа стоїків представлена Зеноном, епікурейська – Епікуром, римський послідовник стоїків представлений Ціцероном.

Які основні цінності залишила нам політико-правова думка античності? Це, по-перше феномен полісу. Виникає він у V1II-V1I ст. до н.е., його характерні риси – це найширше застосування усного слова,поява писаних законів, подібність, а звідси і рівність громадян полісу перед законом. Можна вивести наступний політ. закон; громадяни полісу вважали себе взаємозамінними чл. однієї спільноти, законом якої була рівновага, нормою – рівність, що стало підставою грец. демократії (народовладдя).

По-друге, вони залишили нам принцип республіканізму, який полягав у виборності всіх посад, звітності посадових осіб та короткотермінового перебування на посадах (деякі з них можна було займати раз в житті). Вперше в Греції було впроваджено й суд присяжних.

По-третє, греки залишили нам деякі ідеї, зокрема, договірного походження держави, розподілу влади, розуміння людини як суспільної політ. істоти.

По-четверте, грец. думка залишила ідею тахіса, тобто однодумності, єдності всіх громадян полісу. Громадяни полісу повинні були ставити над усе інтереси полісу, підпорядковувати їм свої приватні інтереси. Тахіс – це гармонія поміркованості, мужності, мудрості і сили, що все разом і становило і справедливість.

Окрім цього, еллінізм дав нам і ідею імперії, яку втілив в життя учень Арістотеля Олександр Македонський. Ідея імперії включала в себе одновладність, впровадження культу владики, живого Бога на землі, ідею автократора, що об’єднував би в собі законодавчу, виконавчу й судову владу. Імперія будувалась на впровадженні еллінського елемента у верхні ланки влади, збереженні старих форм правління в середніх та нижчих ланках влади. Була зроблена спроба злиття завойовників з завойованими (т.зв. весілля в Сузах), поширення грец. культури, утвердження грец. мови, заснування міст-полісів (лише одних Александрій було засновано понад 34). Була впроваджена диференційована система податків, єдина монета (македонська).

Політико-правова думка Риму, спираючись на грецьку, розвивалась на основі інституту сім’ї. Держ. устрій Риму був повторенням сімейного. Полі. життя в Римі проходило за законами, царі лише спостерігали за їх реалізацією, Сенат охороняв законність від царя і від самої общини. Перша кодифікація римського права (V ст. до н.е.) розділила право на громадянське, державне і приватне. Республіканський Рим розвинув інститут громадянства. Громадянами були спочатку лише вільні жителі Риму, потім римські союзники, пізніше вільні жителі провінцій. Встановлено було 5 категорій громадян. Громадяни мали права: голосу в

коміціях, права добиватися всіх посад, права апелювати до народу проти смертних присудів, звільнення від безчесних покарань (різки, батога, розп’яття), а у приватному житті громадяни мали право вступати в шлюб і право власності. Римські громадяни отримували громадянство від народження, у вигляді надання за заслуги тощо. Римська республіка на переломі І ст. до н.е. перетворилася в імперію. Її характерними рисами стали – необмежена влада правителя, акцентування на його божественному походженні, перетворення волі імператора в закон, а Сенату – в дорадчий орган. Імперія стала спадкоємницею месіанської ідеї Риму, вона намагалася не лише втримати римські завоювання, але розширити межі імперії на всі близькі й далекі країни Середземномор’я. Імператорський абсолютизм, обмеження громадянських прав спричинилися до поширення в імперії настроїв розчарування, песимізму, що знайшло своє відображення і в філософсько-політичних поглядах стоїків.

Б. К.

2.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 408 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Есть только один способ избежать критики: ничего не делайте, ничего не говорите и будьте никем. © Аристотель
==> читать все изречения...

2251 - | 2203 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.