Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Основні принципи організації безвідходних виробництв




Основні принципи організації безвідходних виробництв поля­гають у комплексному використанні сировини, створенні прин­ципово нових і вдосконаленні діючих технологій, формуванні замкнутих водо- і газооборотних циклів, кооперації підприємств і будівництві територіально-виробничих комплексів.

Комплексне використання сировини. Відходи виробництва – це невикористана або недовикористана з тих або інших причин частина сировини. Тому проблема комплексного застосування сировини має велике значення з погляду як екології, так і еконо­міки.

Необхідність цього процесу продиктована, з одного боку, тем­пами зростання обсягів промислових виробництв, що забрудню­ють навколишнє середовище, які дедалі прискорюються, а з іншо­го – вимогою економного їх витрачання, оскільки запаси основ­ної мінеральної сировини обмежені, а ціни на нього безперервно зростають. Так, з 1996 по 2000 р. ціни майже на всі сировинні матеріали зросли більш ніж у 2 рази. У свою чергу, зростання цін прискорює впровадження і розробку маловідходних і безвідход­них виробництв, оскільки розширюються межі їх економічної рен­табельності.

Джерелами відходів є: домішки в сировині, тобто компоненти, які не використовуються в певному процесі для отримання гото­вого продукту; неповнота протікання процесу, залишок корисно­го продукту в сировині; побічні хімічні реакції, що призводять до утворення невживаних речовин.

Раціональне комплексне використання сировини дає змогу зменшити обсяг недовикористаних речовин, збільшити асорти­мент готових продуктів, випускати нові продукти з тієї частини сировини, яка раніше йшла у відходи.

Підвищення виходу продукту на кожній стадії процесу приво­дить до зменшення кількості відходів і збільшення комплексного використання сировини. Радикальний засіб проти протікання побічних реакцій – зміна технології.

Створення принципово нових і вдосконалення діючих техно­логій. У чорній металургії, наприклад, створена нова технологіч­на схема прямого відновлення заліза, що дає змогу скоротити забруднення навколишнього середовища.

Формування замкнутих водо- і газооборотних циклів. На ВО "Хімпром" (м. Суми) при виробництві суперфосфатних добрив організований замкнутий газооборотний цикл, який запобігає забрудненню навколишнього середовища фторидами.

Кооперація підприємств, створення територіально-виробни­чих комплексів. У більшості випадків відходи одного виробницт­ва є сировиною для іншого. У зв'язку з цим пропонується сам термін "відходи" замінити на "продукти незавершеного виробниц­тва". Основне завдання полягає в дослідженні можливостей для застосування продуктів незавершеного виробництва в інших га­лузях народного господарства, які б могли будувати свою діяль­ність на них як на вторинних матеріальних ресурсах. Наприклад, у Бразилії з відходів виробництва цукрової тростини отримують спирт, використовуваний як паливо для двигунів внутрішнього згорання.

У різних країнах проводиться велика робота, спрямована на створення так званих банків відходів, тобто систематизація відходів різних галузей промисловості, наприклад, хімічної, на­фтохімічної, металургії.

Безвідходне споживання

Зазвичай проблеми екології і ресурсозберігання пов'язують з діяльністю підприємств, забуваючи, що різного роду ресурси ви­користовуються і в побуті. Обсяги матеріальних благ, які спожи­ваються населенням, дуже значні. Наприклад, співвідношення між споживанням і накопиченням у національному доході стано­вить приблизно 3/4: 1/4. Слід також виокремити тенденцію ви­переджального зростання обсягів відходів споживання порівняно з відходами промисловості.

Шляхи переходу до "безвідходного типу споживання" мають особливості. Одна з них полягає в тому, що галузі, які обслугову­ють населення, найменш "технологічні" щодо безвідходної техно­логії. Крім того, що матеріальні цінності в цих галузях розосе­реджені відповідно до системи розселення, що склалася на тери­торії всієї країни, обсяги відходів, що утворюються, у конкрет­них споживачів матеріальних благ дуже незначні, а самі відходи дуже різнорідні й багатокомпонентні. Становище ускладнюється тим, що сфера споживання в набагато меншому ступені, ніж сфе­ра виробництва, піддається економічному регулюванню. Вона завжди орієнтована на конкретних людей, що живуть відповідно до певних національних традицій, особливостей регіонів, рівня культури та ін.

Таким чином, раціональне використання ресурсів у сфері спо­живання – важке завдання, яке можна вирішити за допомогою заходів, що умовно поділяються на дві групи. До першої належать ті, які вживаються в галузях громадського обслуговування (еко­номічне регулювання), до другої – заходи виховного характеру, спрямовані на вироблення у кожного громадянина свідомого став­лення до споживаних ресурсів (регулювання вихованням). На практиці ці заходи мають комплексний характер, взаємно допов­нюють один одного. Впровадження нових технічних рішень, за до­помогою яких досягається економія ресурсів, має супроводжува­тися їх рекламою і створенням умов для широкого використання.

Наприклад, один із найбільш використовуваних ресурсів для побутових потреб – питна вода. Житлово-комунальне господар­ство, разом з промисловістю і сільським господарством, – най­більший споживач води. Фахівці підрахували, що водоспоживан­ня з розрахунку на одного жителя, що користується водопрово­дом, становить 200–240 л/добу, а того, що ним не користується, – лише 20–40 л. Найчастіше втрати води викликані технічними неполадками, порушеннями експлуатації водопроводів. Крім того, багато питної води витрачається не за призначенням, наприклад, на полив зелених насаджень і т. ін.

Для раціонального водокористування необхідно налагодити стро­гий облік усієї води, що витрачається, і оперативно усувати технічні неполадки в системах водозабезпечення. Все це повною мірою сто­сується і споживання інших видів ресурсів, зокрема паливно-енер­гетичних. Наприклад, споживання електроенергії на побутові по­треби останнім часом щорічно збільшується на 10 %, і, як показує досвід, воно не завжди виправдане. Одним із напрямів економії

електричної енергії є масовий випуск побутової техніки, що забезпечує раціональне споживання електроенергії. Наприклад, заміна парку побутових холодильників на економічні моделі (з удоскона­леною теплоізоляцією, автоматичним відтаванням) дала можли­вість знизити споживання електроенергії. Перехід на "зимовий" і "літ­ній" час, що дає змогу ефективніше використовувати "світлі" годи­ни доби, в цілому по народному господарству забезпечує економію близько 3 млрд. кВт • год. електроенергії на рік, на 3–4 млн. кВт • год. знижує пікові навантаження енергосистем.

У прийнятій ООН "Всесвітній стратегії охорони природи", зок­рема, записано: "Ми не успадкували Землю наших батьків. Ми узяли її у борг у наглих дітей". Тому саме принцип не брати "у позику у нащадків" повинен стати визначальним при прийнятті всіх без винятку рішень з питань використання природних ре­сурсів.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 961 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лучшая месть – огромный успех. © Фрэнк Синатра
==> читать все изречения...

2257 - | 2144 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.